در بیانیه پایانی نشست معاونان آموزشی دانشگاه های كشور مطرح شد؛

حمایت دانشگاه ها از طرح تحول آموزشی برای تحقق دانشگاه تمدن ساز و حکمت بنیان

بلاگ سان: معاونان آموزشی دانشگاه های کشور در بیانیه پایانی پنجاه و هشتمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد، بر پشتیبانی از برنامه طرح تحول آموزشی دولت سیزدهم توسط معاونت آموزشی وزارت علوم برای تحقق دانشگاه تمدن ساز و حکمت بنیان تاکید نمودند.

حمایت دانشگاه ها از طرح تحول آموزشی برای تحقق دانشگاه تمدن ساز و حکمت بنیان
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن بیانیه پایانی پنجاه و هشتمین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
هُوَ الَّذی بَعَثَ فِی الأُمِّیّینَ رَسولًا مِنهُم یَتلو عَلَیهِم آیاتِهِ وَیُزَکّیهِم وَیُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَالحِکمَةَ وَإِن کانوا مِن قَبلُ لَفی ضَلالٍ مُبینٍ(سوره مبارکه جمعه-آیه دوم)
شرکت کنندگان در این اجلاس در جوار حرم مطهر ثامن الائمه امام رضا(علیه السلام)، ضمن تجدید میثاق با آرمان های حضرت امام خمینی (ره) و بیعت مجدد با رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله امام خامنه ای (مد ظله العالی) و تاکید بر پیگیری مجدانه برنامه ها و طرح تحول دولت سیزدهم در زمینه علم و آموزش عالی، به بررسی کارشناسی مسائل جاری و آتی حوزه آموزش عالی و طرح تحول آموزش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پرداختند. شرکت کنندگان در این اجلاس بر اهمیت رویکرد تحولی حوزه آموزش عالی در گام دوم انقلاب اسلامی و حرکت به سمت دانشگاه تمدن ساز مبتنی بر حکمت و دانائی تاکید نمودند. در این اجلاس طرح تحول آموزش در قالب 9 کمیته تخصصی با حضور معاونان محترم آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و باتوجه به تجربه موفق مشارکت معاونین آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در تصمیم­سازی­های معاونت آموزشی وزارت علوم قرار شد تا کمیته های مذکور بطور دائمی در معاونت آموزشی تشکیل شوند تا هم­افزایی در همه اجزاء تصمیم گیری جاری شود. در آخر شرکت کنندگان در این اجلاس در امتداد تحقق دانشگاه تمدن ساز، حکمت بنیان و تولید علم نافع بر بندهای چهارده گانه ذیل به عنوان بیانیه اجلاس تاکید کردند:
تحقق دانشگاه تمدن­ساز در تراز انقلاب اسلامی نیازمند نگاهی حکمت بنیان برمبنای آموزه های اسلامی و الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت است و اولویت های راهبردی اعلامی معاونت آموزشی در طرح تحول آموزش، را نگاهی تحول­گرایانه و سرآغازی برای تحقق دانشگاه تمدن ساز و حکمت بنیان می دانیم. بدین جهت تمام تلاش و همت خودرا جهت نهادینه سازی این مهم و تحقق آن در کارهای آموزشی به کار خواهیم گرفت.
ضمن پشتیبانی از تصمیم علمی و تحولی در تفکیک شورای گسترش آموزش عالی و شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی، بر تقویت جدی این دو شورای محوری آموزش عالی تاکید کرده و در همین راستا تدوین نظام حکمرانی آموزش عالی در بخش آموزشی را با هماهنگی نهادهای مسئول در امتداد شفافیت و تضمین کیفیت آموزش عالی خواستاریم.
بمنظور افزایش کارآمدی و تقسیم کار ملی در سطح دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بر اجرای هر چه سریع تر طرح ماموریت گرایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در قالب الگویی علمی و کاربردی و باتوجه به آمایش آموزش عالی، ظرفیت های دانشگاه و نیازها و مسائل کشور در سطوح استانی، منطقه ای، ملی و بین المللی تاکید می شود.
باتوجه به اهمیت جایگاه اساتید در پروسه شاگردپروری و ارتقاء تربیتی و علمی دانشجویان، بخشنامه و سازوکارهای فعلی پذیرش دانشجویان دکترا با رعایت اصول استادمحوری و مبتنی بر تقاضا اصلاح گردد و شرایط حضور دانشجویان دکترا به عنوان پژوهشگران تمام وقت در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برقرار شود. همین طور در امتداد افزایش تحرک نیروی انسانی و انتقال تجربیات و دانش علمی زیرساخت های قانونی جهت تسهیل جابجایی اعضای هیات علمی میان گروه ها، دانشکده ها و دانشگاههای مختلف توسط معاونت آموزشی پیش بینی شود.
جذب نخبگان و استعدادهای درخشان در دوره های تحصیلات تکمیلی همچون تجربیات موفق دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می باشد. در همین راستا پیشنهاد می­شود ضمن اصلاح مصادیق شناسائی استعدادهای درخشان و گسترش آن به حوزه های دیگر همچون کارآفرینی؛ فرهنگی و فناوری، افزایش سهم و تسهیل شرایط حضور بدون آزمون ایشان در دوره های تحصیلات تکمیلی در دستور کار قرار گیرد.
ادامه تحصیل برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی و دانشجویی و رتبه ­های برتر کنکور سراسری در رشته های علوم پایه و انسانی دارای اهمیتی ویژه در پیشرفت بنیان های علمی و فناوری کشور می باشد. بدین سبب همکاری ویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بنیاد ملی نخبگان برای ارائه امکانات و تسهیلات به ایشان جهت ادامه تحصیل در رشته های منتخب تا بالاترین مقطع مورد تاکید می باشد.
بازبینی و یکپارچه سازی در مقررات آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با رعایت اصول انعطاف پذیری، تضمین کیفیت آموزشی و با اولویت نظام نامه آموزش الکترونیکی مورد تاکید می باشد.
باتوجه به اهمیت و حساسیت علوم انسانی و جایگاه ویژه اساتید در علوم انسانی لازم است در آئین­ نامه جذب، ارتقاء و نگهداشت اساتید بر طبق مولفه های متمایزی چون شاگردپروری، صلاحیت های دانشی، توان حل مساله و توان پاسخگویی به مسائل کلان دولت، جامعه و کمک به تولید علوم انسانی اسلامی، بازبینی ­های مورد نیاز صورت گیرد.
ضمن تاکید بر اهمیت بازبینی مستمر محتوا و برنامه درسی رشته­های علوم انسانی با رویکرد اسلامی، پیشنهاد می شود باتوجه به ظرفیت های منطقه ای، اختیارات بیشتری به دانشگاه­های کشور درحوزه برنامه­ریزی آموزشی این رشته ها داده شود.
بخشنامه رتبه­ بندی دانشگاهها بر طبق فاکتورهای کیفی و حسب رویکرد ماموریت­ گرایی دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی بازبینی شود و در این جهت به ­کارگیری شاخص­ های جامع تر آموزشی در الگوی رتبه بندی لازم است.
ب­روزسانی و تصویب رشته ­های جدید منوط به داشتن پیوست آمایشی-ماموریت گرایی و پیوست مهارتی باشد و رویکرد تحولی در زمینه آموزشی در زیرنظام های مهارتی کشور همچون دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی نیز مدنظر قرار گیرد.
باتوجه به نگرانی ها و چالشهای موجود در کیفیت نظام آموزش علوم انسانی و کمبود متن و محتوای قابل اتکا، ساماندهی جذب استعدادهای با انگیزه و علاقمند در علوم انسانی با تاکید بر رویکرد آمایشی و متوازن سازی کمیت دانشجویان پذیرفته شده در رشته ها و مناطق مختلف لازم است.
باتوجه به اهمیت علوم و فناوری نوین و ضرورت روزآمدشدن و کاربردی شدن رشته­ ها در پیشرفت کشور، پیشنهاد می­شود معاونت آموزشی وزارت علوم با همکاری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی؛ نسبت به ایجاد رشته ها، مراکز و دانشکده های جدید با رویکرد میان­رشته ای، بین رشته­ای و فرارشته­ای اقدام نماید. در این مهم به نقش پراهمیت علوم انسانی در رابطه با سایر علوم توجه ویژه شود.
در امتداد اصلاح ساختار زیرنظام آموزش عالی غیردولتی، بازبینی مقررات و قوانین در اولویت قرار گیرد.
ضمن تشکر از صاحبنظران و متخصصانی که در تدوین محورهای بالا همکاری نمودند. امیدوار است با همت مضاعف و تلاش مجاهدانه ی دانشگاهیان در عرصه های سیاست گذاری و اجراء شاهد نقش آفرینی موثر دانشگاه ها در تحقق تمدن نوین اسلامی به عنوان آرمان بزرگ انقلاب باشیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

منبع:

1401/04/19
14:20:15
0.0 / 5
354
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
sunblog