خزعلی عنوان كرد

هشدار درباب تبیین خانواده های جدید و لطمه زا توسط دشمن

به گزارش بلاگ سان معاون رییس جمهور اظهار داشت: هم اکنون دشمن در جنگ شناختی به شدت مشغول تبیین خانواده های جدید با این معنا که در خانواده حتما نباید زن و مرد و فرزندی کنار هم باشند، هست که به شدت لطمه زاست.

هشدار درباب تبیین خانواده های جدید و لطمه زا توسط دشمن

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری بامداد امروز در نشست هم اندیشی مشاوران وزرا و دستگاه های اجرائی ضمن تبریک روز خانواده و روز مباهله با بیان چند آیه قرآن و تبیین آن در جهت تشکیل و تحکیم خانواده علوی اظهار داشت: آن چیزی که ما در سند مهندسی فرهنگی داریم تبیین، تشکیل، تحکیم و تعالی و ایمن سازی خانواده است که ما باید همه اینها را با هم داشته باشیم تا بتوانیم یک خانواده الگو و تراز انقلاب اسلامی را ارائه دهیم.
وی افزود: هم اکنون دشمن در جنگ شناختی به شدت مشغول تبیین خانواده های جدید است. تبیین خانواده هایی که اگر در جامعه شکل بگیرند برای جوانان و نسل جدید ما لطمه زا است. اگر دشمن بتواند این را در دل جامعه رسوخ دهد که خانواده این نیست که حتما زن و مرد و فرزندی کنار هم باشند، دیگر ما نمی توانیم به آسانی خانواده هایمان را حفظ نماییم و تشکیل خانواده داشته باشیم و تشویق به تشکیل خانواده نیز داشته باشیم.
معاون رییس جمهور اظهار داشت: البته به شدت این مسئله به جوان های کشورهای اسلامی لطمه وارد میکند و شاید بیشترین لطمه را خانم ها متحمل شوند. دلیل این مسئله هم شرایط و خاصیت های خاصی است که این قشر دارند و همین طور به سبب این که اینطور خانواده ها نوعی سرپرستی و پشتیبانی زنان را از بین می برند و خیلی از نیازهای عاطفی زن همچون داشتن فرزند و حمایت همسر و فرزند را از آنان می گیرد.
وی افزود: تبیین در مسئله خانواده یکی از مسائل مهمست که باید روی آن سرمایه گذاری جدی شود و در رسانه و حرکت های مردمی برای آن جایگاه ویژه ای باز شود. تشکیل و ایجاد خانواده از مسائلی است که قسمتی از آن با مشکلات مادی آمیخته شده که مانع تشکیل آن می شود و قسمتی از آن برای ادامه و پایداری، مسائل مادی، اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی را با هم دارد تا خانواده ای پا بگیرد و به خوبی ادامه پیدا بکند. این یعنی تحکیم در مرحله بعدی.
معاون امور زنان ریاست جمهوری اضافه کرد: برای تشکیل خانواده حرکت هایی را دولت انجام داده است و حرکت های بسیاری را باید مردم از نظر فرهنگی و در میان گروههای جهادی و مردمی شکل دهند. دولت در نهایت می تواند وام بدهد. در نهایت می تواند تسهیلاتی برای مسکن در نظر بگیرد. در نهایت می تواند کمک هایی برای جهیزیه و امثال این را داشته باشد. اما ما نیاز داریم که مسائل فرهنگی در تشکیل خانواده نقش خودرا خوب ایفا کند.
از هر سه ازدواج، یک ازدواج به طلاق منجر می شود
خزعلی اظهار داشت: تحکیم و متزلزل نشدن خانواده یکی از اشکالات اصلی سالهای اخیر است که سبب می شود گاهی اوقات از هر سه ازدواج، یک ازدواج به طلاق منجر شود.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اضافه کرد: در مسئله تحکیم خانواده سبک زندگی و نوع فرهنگ و نوع رفتار، تاب آوری، توجه کردن به نیازهای یکدیگر، ایثار و فداکاری که در خانواده علوی و فاطمی ما این را شاهد می باشیم که حتی نسبت به غیر هم انجام می گیرد چه برسد در درون خانواده و گذشت و همراهی در درون خانواده که در اوج و قله خود قرار دارد.
وی اشاره کرد: بالا رفتن، تعالی و رشد و شکوفایی خانواده همین طور تلاش خانواده به جهت اینکه هر یک از اعضا به رشد خود برسند، مهارت یابی و مهارت آموزی خانواده هر یک از زن و مرد و فرزندان بصورت جداگانه مطلبی است که در سند تحول به آن اشاره شده است که حتما باید آموزش هایی را برای خانواده ها به خصوص برای آقایان در نظر بگیریم.
خزعلی افزود: شاید هم اکنون بیشترین تمرکز آموزش ها برای خانم ها بوده است ولی در سند تحول تاکید می شود که باید دوره های آموزشی و مهارت آموزی برای آقایان در نظر گرفته شود و خانواده از لطمه هایی از این قبیل ایمن باشد.
معاون امور زنان و خانواده اظهار داشت: یکی از عوامل ایجاد ایمنی در موضوع خانواده مسئله حفظ حجاب و عفاف است که اگر در جامعه به خوبی پاسداری شود خانواده ها حفظ می شوند و خیلی از نیازهای زوجین در خانواده و نه در جامعه برطرف می شود.
عدم نگهداری حدود بین زن و مرد، سبب خشونت مقابل زنان می شود
وی اشاره کرد: یکی از مواردی که درباره عوامل طلاق ها مطرح است خیانت ها و عدم حفاظت ها و حفظ حریم ها است که یکی از دلیلهای آن مسئله حجاب است. مسئله نگهداری حدود بین زن و مرد و نگهداری حدود دین و شرع است که اینها برمبنای خانواده و در مرحله بعد به خود خانم ها لطمه می زند و سبب خشونت های عدیده ای برای زنان می شود.
خزعلی اضافه کرد: مسئله ای که امروز تحت عنوان خشونت زنان مطرح می کنند این است که خداوند ۱۴۰۰ سال پیش فرموده که یکی از دژهای محکمی که زن را از خشونت حفظ می نماید همین حجاب و نگهداری او و حفظ امنیت او و این که مورد هرگونه آزاری همچون آزار کلامی و جنسی قرار نگیرد است. ان شاءالله بتوانیم این مواردی که در سند نقشه جامع ذکر شده را در خانواده ها و با برنامه ریزی مناسبی که در خانواده های اداری و تشکیلاتی موجود است پیاده سازی نماییم.
خزعلی اظهار داشت: معاونت زنان برای تابستان این آمادگی را دارد که برای سازمان های مختلف دوره هایی را تعریف کند. همچون دوره های مشاوره و دوره های مهارت آموزی برای تاب آوری و برای تحکیم بنیان ازدواج و مشاوره هایی برای ازدواج.
معاون امور زنان و خانواده افزود: ان شاءالله ما برنامه هایی را با N.G.O (سازمان های مردم نهاد) مختلف و گروههای مردم نهاد در نظر داریم تا بتوانیم بصورت وسیع برای خانواده های دستگاه هایی که بچه های آنها در روزهای تعطیل به سر می برند یا خانواده های که فرصت بهتری را در تابستان دارند دوره هایی برای مهارت آموزی کودکان از دبستان تا دانشگاه با هماهنگی معاونت برنامه ریزی برای سبک زندگی ایرانی- اسلامی پایه ریزی نماییم.
وی اظهار داشت: کارهایی که دراین زمینه و در بحث خانواده انجام گرفته بحمدالله منشور مشاوره است که در دست تهیه است و یکی از وظایف معاونت در سند نقشه جامع این است که باید منشور مشاوره را تهیه نماید.
اجرای پایلوت برنامه پیش گیری از طلاق در ۵ استان کشور
خزعلی گفت: تدوین برنامه پیش گیری از طلاق نیز انجام گرفته و ان شاءالله امیدواریم در ۵ استان بصورت پایلوت مورد اجرا قرار بگیرد. تسهیلاتی که برای همسرگزینی، برای ازدواج در طرح خدا در نظر گرفته شده مراحلی را در دانشگاه ها در راه انجام دارد که حمایت خیرین در جهت تشکیل تحکیم خانواده بهتر جلو برود.
وی اضافه کرد: ما در معاونت، سیاست گذاری و تدوین قوانین و همین طور در بخش دیگری برنامه یزی و هماهنگی و فعال کردن دستگاه های اجرائی را داریم که در بخش آخر نظارت و ارزیابی و چگونگی اجرای قانون نیز داریم.
معاون امور زنان و خانواده اظهار داشت: در بخش اول ما برنامه کم نداریم. همچون برنامه کسب وکار پایدار، پیش گیری از طلاق و همین طور منشور مشاوره اما همانطور که می دانید ما در قوانین کم و کسری نداریم و قوانین می تواند پشتیبان خوبی باشد؛ مشکل در اجرا است و باید اهتمام نماییم دستاوردها را فعال نماییم. پس تسهیل برنامه ازدواج مجردان دهه ۶۰ که در سال ۱۴۰۰ در روستاها داشتیم با موافقت ریاست محترم جمهور ان شاءالله برای شهر و روستاها داریم.
وی اظهار داشت: از مقدمات تسهیلات مسکن برای خانواده ها، دادن زمین برای ۴ قلوها و همین طور پیگیری ماده های مختلف همچون ماده ۲۷ و ۱۷ و ماده های پیگیری بحث دورکاری زنان است به عنوان کاری که امکان انجام ضربتی آن بود انجام دادیم. در بحث دورکاری زنان یک سری اداره ها همکاری لازم را نداشتند و البته دو استان تهران به سبب وسعت بیشترین دورکاری و فارس به سبب اعتقاد مدیر استان به این که قسمتی از کارمندان باید دورکار باشند رسیدیم.
خزعلی اضافه کرد: در سفرهایی که در دو سال قبل پیش از کرونا به عراق داشتم در برخورد با خانم های عراقی مسائلی که مطرح می کردند متوجه این نکته شدم که همانطور که برای ما یک سری از مسائل در فرهنگ ما نامتعارف است برای آنها نیز به همین شکل است و باید در ارتباط درست با خانم های عراقی سبک شناسی و مخاطب شناسی را داشته باشیم و زوار ما آموزش های لازم را ببینند تا بتوانیم یک ارتباط و رفت و آمد متقابلی را بین ایران و عراق و کشورهای دیگر نیز داشته باشیم.


منبع:

1401/05/08
11:14:15
0.0 / 5
357
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
sunblog