معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی كاربردی:

با آموزش های مهارتی می توان هزینه ایجاد شغل را کاهش داد

به گزارش بلاگ سان، قائم مقام رییس و معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: می توان با آموزش های مهارتی هزینه ایجاد یک شغل را از 500 میلیون به 50 میلیون کم کرد و حتی بدون سرمایه با آموزش های تخصصی در حوزه های یونیت دندانپزشکی، تعمیر آسانسور، موبایل، تجهیزات پزشکی و... می توان مشاغلی ایجاد کرد. بدین سبب موضوع مهارت آموزی بسیار اهمیت دارد.

با آموزش های مهارتی می توان هزینه ایجاد شغل را کاهش داد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر اصغر کشتکار قائم مقام رییس و معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی در نشستی با روسای مراکز آموزشی و کارکنان واحد استانی اردبیل ضمن بیان این مطلب گفت: اعتبار مدرک دانشگاه جامع علمی کاربردی از نظر مهارتی تا جایی است که برای نخستین بار است که گفته می شود؛ گواهی اشتغال ارائه داده می شود، نه مدرک فارغ التحصیلی.
وی ادامه داد: با وجود نقدهای متعدد، آموزش عالی یکی از سازمان ها و نظام های موفق پس از انقلاب بوده است.
قائم مقام رییس و معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به زیر نظام های آموزش عالی اشاره کرد: یک بخش از آموزش عالی، آموزش های مهارتی و ایجاد اشتغال است و این آموزش ها باید به حدی باشد که فرد پیش از فارغ التحصیلی شغلش پیش بینی شده باشد و بلافاصله پس از آن وارد کارشود.
وی عنوان کرد: بنا بود ۳۰ درصد آموزش عالی آموزش های مهارتی باشد. یعنی مهارتی آچار به دست باشد. این ارقام هنوز به ۳۰ درصد نرسیده و ۱۱ الی ۱۲ درصد است، در حالی که تعدادی از کشورها ۴۰ تا۷۰ درصد رشته های مهارتی دارند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر کشتکار اضافه کرد: ایجاد اشتغال هزینه بر است و ایجاد اشتغال سرمایه گذاری می خواهد بطوریکه در استاندارد جهانی برای ایجاد هر شغل ۵۰۰ میلیون تا یک و نیم میلیارد تومان هزینه لازم دارد و این در حالیست که بیکاری یکی از اصلی ترین معضلات کشور بوده و تا این معضلات حل نشود بسیاری از مشکلات نیز حل نخواهد شد پس اگر بخواهیم هزینه سرمایه ای را پایین بیاوریم باید به آموزشهای مهارتی دقت کنیم.
قائم مقام رییس و معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در آخر بیان کرد: آموزش دهیم تا مشکل بیکاری حل شود و آموزش هایی بدهیم که مشکل بیکاری را حل کند دو جمله متفاوت هستند، مهارت هم مثل دانش سطوح مختلفی دارد. بطوریکه مهارت در دنیا ۸ الی ۱۰ سطح دارد و در این جهت باید مهارت های سطوح بالاتر آموزش های مهارتی را آموزش بدهیم. چونکه اینها آموزش هایی هستند که ارتباط مستقیم با میزان اشتغال با درآمد بسیار بالا دارند.
منبع:

1401/06/26
10:56:48
0.0 / 5
283
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog