معاون آموزشی وزارت علوم در گفتگو با بلاگ سان اعلام كرد

اجرای آزمایشی طرح استاد محوری در دانشگاه ها

به گزارش بلاگ سان، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره ی اجرای طرح ˮاستاد محوریˮ برای دانشجویان مقطع دکتری اظهار داشت: پذیرش دانشجوی مقطع دکتری،  اولین گام در زمینه استاد محوری است. این طرح نه فقط برای دانشجویان مقطع دکتری قابلیت اجرائی دارد، بلکه می تواند برای دانشجویان نخبه مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی هم اجرا شود. با اجرای طرح استادمحور، دانشجویان برتر برای انتخاب استاد دوره دکتری از اولویت حق انتخاب برخوردار می گردند.

اجرای آزمایشی طرح استاد محوری در دانشگاه ها
دکتر قاسم عمو عابدینی در گفتگو با ایسنا، با بیان این که برمبنای مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، ۲۰ درصد از دانشجویان مقطع دکتری در سال آتی استاد محور می شوند، توضیح داد: با اجرای طرح استادمحور، دانشجویان برتر برای انتخاب استاد دوره دکتری از اولویت حق انتخاب برخوردار می گردند. ممکنست یک داوطلب رتبه یک کنکور علاقه داشته باشد درس خودرا بطور مثال، با یک استاد رشته ریاضی که در دانشگاه سیستان و بلوچستان برجسته است؛ بگذراند اما نسبت به این که گروه به او چنین اجازه ای می دهد، اطمینان خاطر ندارد. پس درنظر داریم، تمام اعضای هیئت علمی در سازمان سنجش کد اختصاصی داشته باشند و افراد برتر کنکور بتوانند استاد مورد علاقه خودرا انتخاب کنند. اگر طرح "استادمحوری" اجرا شود، عدالت آموزشی هم برقرار می شود. همچین اساتید تراز به جهت اینکه صاحب دانشجوی ممتاز شوند، دیگر نیازی نیست به پایتخت مهاجرت کنند.
معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: این قاعده مصوب شده است و بخشنامه مراحل تصویب را سپری می کند. بعد از ابلاغ، بخشنامه در شورای سنجش و پذیرش، طرح اجرائی می شود. به سبب این که طرح استادمحوری در سال آتی اجرا می شود، آخرین فرصت برای ابلاغ بخشنامه مهر یا آبان ماه است.
دکتر عموعابدینی با اشاره به تقسیم بندی دانشگاه های ایران به سه سطح "الف"، "ب" و "ج"، اشاره کرد: طرح استادمحوری در برخی از دانشگاه های سطح "الف" و "ب" اجرا می شود. در این جهت اسامی دانشگاه هایی که مقرر است طرح استاد محوری در آنها بصورت پایلوت برگزار شود، به زودی اعلام می شود.
معاون آموزشی وزیر علوم با اعلان اینکه طرح "استاد محوری" از احکام طرح تحول دولت سیزدهم در زمینه آموزش عالی به حساب می آید، اشاره کرد: این طرح به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ گردیده و موظف به اجرای آن هستیم.
وی با اعلان اینکه مطالعات و بررسی ها نشان میدهد که موضوع استادمحوری نباید به حوزه آموزش محدود باشد و در زمینه پژوهش نیز باید شکل بگیرد، اظهار داشت: تجربه ثابت کرده است که اجرای طرحی همچون "گروه محوری" چندان موفقیت آمیز نیست. بدین سبب با توجه به این که برمبنای نتایج مطالعات جهانی در زمینه پژوهش و فناوری می توان گفت، اساتید، محور تحولات هستند و باتوجه به تجربیات جهانی، طرح استادمحوری در کانون توجه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است.
دکتر عموعابدینی در آخر اشاره کرد: اساتید می توانند یک انسان را از کودکی تا بزرگسالی تربیت کنند. همین طور فرهنگ شاگردپروری در بطن فرهنگ ایرانی_اسلامی وجود دارد؛ به همین دلیل، درنظر داریم که فرهنگ شاگرد_استادی را احیا نماییم.
منبع:

1401/06/29
22:11:45
0.0 / 5
374
تگهای خبر: آموزش , اساتید , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
sunblog