عالمی نیسی:

چالش امروز عرصه جمعیت سیاسی کاری است

به گزارش بلاگ سان، رییس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور اظهار داشت: فضا دو قطبی و سیاسی شده است؛ کسی که طرفدار سیاست های جمعیتی است متعلق به یک جناح است و کسی که مخالف سیاست های حاکمیت است با سیاست های جمعیتی مخالف است.

چالش امروز عرصه جمعیت سیاسی کاری است
مسعود عالمی نیسی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب اقدامات این مؤسسه در حوزه سیاست های جمعیتی کشور اظهار داشت: اقداماتی که توسط مؤسسه جمعیت به انجام می رسد از جنس ایجاد توافق، همراهی و همکاری همه ذی نفعان بوده و لزوماً محدود به همه دستگاه های اجرائی نمی گردد. عالمی نیسی با اهمیت ترین چالش امروز در موضوع جمعیت را جو سیاسی حاکم بر این مساله دانست و اظهار داشت: متأسفانه مقداری فضا دو قطبی و سیاسی شده است؛ کسی که طرفدار سیاست های جمعیتی است متعلق به یک جناح است و کسی که مخالف سیاست های حاکمیت است با سیاست های جمعیتی مخالف است؛ در صورتیکه بحث جمعیت در ذات خود اصلاً سیاسی نیست. رییس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور اضافه کرد: مؤسسه با تأکید بر گفتمان علمی که می تواند بوجود آورد و به دور از صحبت های سیاسی کار خودرا ادامه خواهد داد. وقتی بحث علمی پیش می رود در نهایت طرف مقابل فقط می تواند بحث علمی داشته باشد نه به کسی برچسب زده می شود و نه با هیجان و استدلال ها احساسی به موضوع جمعیت برخورد می شود.

وی با اشاره به این که پس از تاکید بر اصلاحات علمی و دوری از احساسات باید به اجماع گرایی اندیشید؛ اظهار داشت: باید از همه ظرفیت ها چه در داخل دانشگاه ها، چه در پژوهشگاه ها و چه در سازمان های اجرائی باید به این مساله بپردازیم. باید ببینیم کف میدان اجرائی چه افرادی هستند. کارشناسان سازمان ها که مجری سیاست ها هستند طبق افکار خود عمل می کنند؛ درست است که آنها موظفند طبق قانون عمل کنند اما به سبب افکار متفاوت قانع نشدند و عملشان بدون اشتیاق و غیر مداوم است.

رییس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور اشاره کرد: بنا بر این ما معتقدیم مؤسسه جمعیت می تواند با ایجاد همدلی، همکاری بین دستگاهها را بصورت بنیادی افزایش دهد. تصویب قوانین با ستاد ملی جمعیت است ما در مؤسسه تحقیقات جمعیت وظیفه اندیشه سازی و اجماع سازی مقوله جمعیت را داریم که می تواند با یک مبنای علمی این اجماع را بوجود آورد.

1401/07/27
09:17:35
0.0 / 5
383
تگهای خبر: دانشگاه , دستگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
sunblog