انسیه خزعلی:

تسهیلات ویژه زوجین روستایی تا آخر سال پرداخت می شود

به گزارش بلاگ سان، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: تا آخر سال تسهیلات برای کسانی که شرایط را داشته اند به صورت کامل پرداخت می شود.

تسهیلات ویژه زوجین روستایی تا آخر سال پرداخت می شود

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، دکتر انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، عصر شنبه در نشست همایش روز جهانی زن روستایی و ششمین همایش نقش آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار عنوان کرد: بنای دولت خدمت گذار اینست که زمینه را برای فعالیت، رشد و ارتقا زنان فراهم آورد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان در ادامه اظهار داشت: از وزیر کشاورزی برای اهتمامی که دارند تشکر می نماییم که در طول سال قبل در سفرها به صورت ویژه برای زنان جایگاه قائل بودند و همینطور اعتباراتی که به جامعه زنان پارسال اختصاص داده شد فراتر از اعتبارات سایر سازمان ها و وزارت خانه ها بود.
دکتر خزعلی اظهار داشت: وزیر کشاورزی تاکید داشت که اگر نیاز باشد بدون سقف از فعالیت زنان در حوزه های مختلف شامل کشاورزی، صنایع دستی و صنایع تبدیلی پشتیبانی می کند که جای تقدیر دارد و در این خصوص خیلی از بانوان در روستاها و محیط هایی که به شکل جدی محروم بودند و خیلی از امکانات به آنها نمی رسید توانستند تلاشهای خوبی را انجام داده و کار خویش را توسعه دهند. بزودی از خیلی از کارهایی که پارسال انجام شده رونمایی می شود. امید داریم همکاری ما با صندوق امید بیشتر از سال قبل شود و همینطور از پشتیبانی ها و اعتباراتی که در نظر گرفته اند بهره مند شویم.
وی افزود: سال قبل در همین روز بود که دکتر مدنی در مورد وام زدواج زوجین دهه ۶۰ وعده دادند. با عنایت به آمارها عنوان شد که مساله تجرد زنان روستایی بیشتر از شهر است و نیاز است که پشتیبانی های لازم برای ازدواج، تشکیل، تحکیم و پشتیبانی خانواده در روستا وجود داشته باشد در این خصوص سال قبل مصوب شد تسهیلات ویژه ای برای زوجین روستایی در نظر گرفته شود و تا آخر سال تسهیلات برای کسانی که شرایط را داشته اند به صورت کامل پرداخت می شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه عنوان کرد: سال جاری هم با وسعتی که در این کار در نظر گرفته شده شامل زوجین شهری هم می شود و امیدواریم سریع تر اعتبارات اختصاص یابد تا همچون سال قبل تا آخر سال کسانی که ازدواج آنها از مهر ماه صورت گرفته تا آخر سال پرداخت نماییم و بتوانیم در بودجه سال آینده هم این تسهیلات را قرار دهیم.

دکتر خزعلی اظهار داشت: طبق آمار سال ۹۵، ۱۰ میلیون از جمعیت زنان در روستا زندگی می کنند و میانگین سن ازدواج آنها ۲۳ سال است. که به علت تجردی که وسعت گرفته احتیاج به پشتیبانی های جدی از لحاظ فرهنگی و نه فقط اقتصادی انجام بگیرد. ۶۵ درصد زنان روستایی دارای همسر هستند و علت آن ۸ درصد فوت همسر، حدود ۲ درصد طلاق و حدود ۲۶ درصد تجرد است و گاهی اوقات به تجردهای قطعی منجر می شود.
دکتر خزعلی با اشاره مساله سواد عنوان کرد: برخی مسائل همچون سواد، آموزش و پشتیبانی هایی که باید از زندگی زنان روستایی انجام گیرد در اولویت مسائل زنان قرار دارد. بیشتر از ۹۰ درصد در کشور باسواد داریم اما این سهم در روستاها و عشایر بخصوص در بخش زنان پایین می آید که برنامه ریزی شده تا به صورت ویژه به سواد زنان روستایی و عشایر و بازماندگان از تحصیل که متأسفانه در کرونا افزایش پیدا کرده اقدامات لازم صورت گیرد.
دکتر خزعلی اظهار داشت: روش های جدیدی برای فراگیری تحصیل بزودی اجرایی می شود و امید داریم بازماندگی از تحصیل ریشه کن شود و همه دختران و زنان از سواد بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر زنان روستا را ترک کنند ماندگاری روستا را نخواهیم داشت، اظهار داشت: ماندن زنان در روستا و عدم مهاجرت آنها به شهرها باعث ماندگاری، آبادی و نشاط در روستا می شود و لازمه آن توسعه خدمات در روستاهاست. سال قبل معاونت زنان طی تفاهمنامه ای با استانداری ها تسهیلاتی در ۱۵ استان در اختیار کارآفرینانی قرارداد که بتوانند زنان خصوصاً زنان سرپرست خانواده را زیر پوشش قرار دهند و به شکلی پایداری شغلی آنان را تضمین کنند.
وی اضافه کرد: صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار در همین راستا تأسیس شد. وام زوجین دهه شصتی پارسال پرداخت گردید و امیدواریم برای مسکن زوجین هم اقدامات مؤثری صورت گیرد.
تولید خشکاله توسط زنان و خرید تضمینی توسط وزارت جهاد کشاورزی

وی با اشاره به اینکه زنان روستایی در حوزه کشاورزی فعالیتهای مطلوبی انجام دادند، عنوان کرد: برنامه ریزی شده سال جاری علاوه بر تولید کمپوست، تولید خشکاله هم در دستور کار قرار گیرد و وزارت کشاورزی خرید آنها را تضمین کرده است و در بعضی مناطق هم شروع شده است. این امر نه تنها می توانبخشی از نیاز نهاده های دامی را تأمین کند که از خیلی از صدمه ها به محیط زیست و تولید زباله پیشگیری خواهد نمود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: بیمه سلامت زنان روستایی به صورت فراگیر انجام شده است و در چارچوب طرح جوانی جمعیت صورت خواهد گرفت.
دکتر خزعلی خاطرنشان کرد: در برنامه هفتم طرح توانمندسازی زنان روستایی را خواهیم داشت و اعتبارات لازم تسهیل کسب و کار، تأمین بازار با اولویت صادرات آنها مد نظر می باشد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در انتها عنوان کرد: برنامه ورزش همگانی، تأمین سلامت و بهداشت و آموزش زنان روستایی و فراتر رفتن از سواد معمول به سواد رسانه ای و آموزش مهارتها و سبک زندگی همچون طرح ها و برنامه های معاونت زنان در سرتاسر کشور است.
در انتهای این همایش، از زنان کارآفرین و فعال روستایی و عشایری تقدیر به عمل آمد.


منبع:

1401/08/02
20:57:14
0.0 / 5
419
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , رسانه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
sunblog