معرفی بالاترین دانشگاه های جهان در رشته های پزشکی

بلاگ سان: بلاگ سان: موسسه تایمز هایر اجوکیشن نتیجه رتبه بندی موضوعی برای رشته های ˮحوزه بالینی و بهداشتˮ در سال 2023 میلادی را منتشر نمود.

معرفی بالاترین دانشگاه های جهان در رشته های پزشکی
به گزارش بلاگ سان به نقل از وب سایت رسمی تایمز هایر اجوکیشن، رتبه بندی تایمز ۲۰۲۳ دانشگاه های جهان شامل ۱۷۹۹ دانشگاه در ۱۰۴ کشور و منطقه است که این گستردگی، آنرا به یکی بزرگترین و متنوع ترین رتبه بندی های دانشگاهی تا به امروز تبدیل نموده است.
این رتبه بندی بصورت موضوعی و برای رشته های مختلف نیز منتشر می شود. ملاک رتبه بندی موضوعی نیز برمبنای معیارهای رتبه جهانی تایمز است که در آن ۱۳ شاخص با دقت مورد بررسی قرار گرفته است و عملکرد یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی را در چهار حوزه شامل: "آموزش"، "تحقیق"، "انتقال دانش" و "چشم انداز بین المللی" ارزیابی می نماید. اما روش شناسی برای مطابقت با رشته های حوزه بالینی و بهداشت نیز باردیگر تنظیم شده است.
جدول امسال شامل ۱۰۰۱ دانشگاه است که نسبت به ۹۲۵ دانشگاه در سال قبل از نظر تعداد بالا رفته است.
در رتبه بندی موضوعی رشته های "حوزه بالینی و بهداشت"، رشته های پزشکی، دندانپزشکی و سایر رشته های در رابطه با بهداشت مورد ارزیابی قرار گرفته اند.
بررسی این رتبه بندی نشان میدهد که دانشگاه آکسفورد انگلیس برای دوازدهمین سال متوالی در بالای جدول قرار دارد و تنها دو دانشگاه در میان ۱۰ دانشگاه برتر از دانشگاه های آمریکا و بریتانیا نیستند.
این دو دانشگاه، شامل "شینهوا" در کشور چین و دانشگاه "تورنتو" در کانادا است. دانشگاه شینهوا حالا در جایگاه پنجم و دانشگاه تورنتو در رتبه هفتم قرار دارند.
پیشرفت دانشگاه شینهوا بدنبال جهش چشم گیر قبلی آنست. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ میلادی رتبه ۳۲ را کسب کرده بود و دومین حضور چینی ها در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان را رقم زد.
دانشگاه های بریتانیا در بین ۱۰ دانشگاه برتر، دارای پنج نماینده پیشتاز هستند. دانشگاه آکسفورد در رتبه اول، دانشگاه کمبریج در رتبه دوم و کالج سلطنتی لندن در رتبه چهارم قرار دارند.
در آمریکا نیز، بهترین دانشگاه دانشگاه هاروارد است که با یک پله صعود به رتبه سوم ارتقاء یافته است. بعد از آن دانشگاه استنفورد مانند سال قبل در رتبه ششم قرار دارد. و دانشگاه ییل نیز مانند سال قبل جایگاه نهم را به دست آورد. اما دانشگاه جانز هاپکینز نیز در مقایسه با پارینه سقوط و در جایگاه یازدهم قرار دارد.
همین طور در آمریکا، دانشگاه واشنگتن تنها ورودی جدید به ۲۰ دانشگاه برتر است که در کنار دانشگاه ملبورن استرالیا رتبه هفدهم را بصورت مشترک کسب کرده است.
نتایج این رتبه بندی برای ۲۰ دانشگاه برتر جهان در رشته های "حوزه بالینی و بهداشت" به شرح زیر است:
۱- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)
۲- دانشگاه کمبریج(انگلیس)
۳- دانشگاه هاروارد(آمریکا)
۴- کالج سلطنتی لندن(انگلیس)
۵- دانشگاه شینهوا(چین)
۶- دانشگاه استنفورد(آمریکا)
۷- دانشگاه تورنتو(کانادا)
۸- کالج دانشگاهی لندن(انگلیس)
۹- دانشگاه ییل(آمریکا)
۱۰- کج سلطنتی لندن(انگلیس)
۱۱- دانشگاه جانز هاپکینز(آمریکا)
۱۲- دانشگاه کلمبیا(آمریکا)
۱۳-دانشگاه هنگ کنگ(هنگ کنگ)
۱۴- دانشگاه ملی سنگاپور(سنگاپور)
۱۵- دانشگاه پنسیلوانیا(آمریکا)
۱۶- دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس(آمریکا)
۱۷- دانشگاه ملبورن(استرلیا) و دانشگاه واشنگتن(آمریکا) (هفدهم مشترک)
*دانشگاهی حائزرتبه هجدهم نشد.
۱۹- دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(آمریکا) و مؤسسه کارولینسکا(سوئد) (نوزدهم مشترک)
منبع:

1401/08/14
22:54:57
0.0 / 5
557
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سایت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
sunblog