رئیس مركز سنجش وزارت آموزش و پرورش در بلاگ سان خبر داد

تاثیر قطعی۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

به گزارش بلاگ سان، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال 1402 اظهار داشت: مبحث ایجاد سابقه تحصیلی و تأثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود؛ قبلا، تأثیر سوابق، مثبت بود اما مثبت خنثی بود و بازخوردی از لحاظ شدن این تأثیر در رتبه داوطلب را به صورت عینی نمی دیدیم که با این مصوبه جدید، حداقل تلاش دانش آموزان در طول دوره تحصیلی منعکس و دیده می شود.

تاثیر قطعی۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، محسن زارعی امروز یک شنبه با حضور در ایسنا همزمان با فرارسیدن ایام ثبت نام کنکور سراسری و برگزاری نخستین نوبت آزمون در دی ماه، به تشریح چگونگی احصای سوابق تحصیلی، آخرین وضعیت ارزیابی مستندات معلمان در اجرای طرح رتبه بندی و تغییرات جدید برگزاری امتحانات نهایی از سال آینده پرداخت.
وی ابتدا با اعلان اینکه شعار دولت سیزدهم، مردمی سازی است و هنوز این مساله بطور کامل پیاده سازی نشده و لازمه اش این است که ذی نفعان را در برنامه ریزی هایمان دخالت داده و به آنها بهاء بدهیم تا در تصمیمات سهم داشته باشند اظهار داشت: به ویژه در دستگاه بزرگ تعلیم وتربیت که سرنوشت فرزندان ما در آن رقم می خورد، بدون این مشارکت، اتفاقات خوبی نخواهد افتاد.
رییس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش وپرورش افزود: رسانه ها می توانند دراین زمینه تسهیلگر باشند، این مهم که صدای ذی نفعان به گوش ما برسد کمک کننده خواهد بود. به عنوان مثال باتوجه به تغییرات کنکور از سال آینده مطابق مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، هم خود دانش آموزان و داوطلبان کنکور و هم والدین نیازمند دریافت توضیحات کامل هستند تا بدانند که این مصوبه تا چه میزان به نفع دانش آموزان است و کجا دارای ایراد و نیازمند اصلاح است.
زارعی با تأکید بر ضرورت اجرای صحیح این مصوبه و جلوگیری از تضییع حقوق شرکت کنندگان در این آزمون عنوان کرد: باید بتوانیم پاسخگوی دغدغه ها باشیم. دستگاه تعلیم وتربیت سال ها این نگرانی را داشت که در سالهای پایانی تحصیل به ویژه در پایه دوازدهم، تمرکز دانش آموز، خانواده، مدرسه و به تبع آن معلم همه به سمت یک آزمون سراسری می رفت که قرار بود سرنوشت دانش آموز در آن رقم بخورد.
وی افزود: دانش آموز از برنامه درسی، کلاس درس و مدرسه کاملا خارج می شد و آزمون دیگری در سرنوشتش دخیل و ناچار بود خودش را برای همان آزمون آماده کند. مطالبه خانوده از مدرسه هم همین بود. این موج سابقا در مدارس خاص و غیردولتی بیشتر بود که حالا به مدارس دولتی هم رسیده و شاهد آن هستیم که پس از اسفند رسما مدرسه تعطیل و به سمت آماده شدن برای کنکور و شرکت در کلاس های کنکوری می رفت.


رییس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به این که برگرداندن توجه دانش آموز به کتاب و برنامه درسی مهمست اظهار داشت: دانش آموز باید تکنیک و مهارت تست زنی را می آموخت و به همین جهت موسساتی شکل گرفت که وی را آماده این کار کند. به همین خاطر از مدرسه و فضای آموزشی کاملا جدا شد و زیست آموزشی اش در فضای دیگری اتفاق می افتاد.
زارعی افزود: این دغدغه همیشه وجود داشته است که تا کنکور هست، دانش آموز از نظام تعلیم و تربیت جدا می شود. تمام تلاش ما این بود که توجه به سمت برنامه درسی برگردد. به نظر می رسد مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند کمک خوبی برای دستگاه تعلیم و تربیت باشد که توجه دانش آموزان و مدرسه بر برنامه درسی قرار بگیرد.
وی با اعلان اینکه موضوع کنکور سرجایش است اما سهمی را به سابقه تحصیلی می دهند که در سال اول اجرای مصوبه ۴۰ درصد است و در طول اجرا به ۶۰ درصد می رسد اظهار داشت: از این جهت، مصوبه مذکور به نظر اتفاق خوبی برای دستگاه تعلیم و تربیت است.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش وپرورش اضافه کرد: این مصوبه چند بند اصلی داشت؛ نخست این که کنکور دو مرتبه در سال اجرا شود. استرس داوطلبی که در آزمون چهارساعته باید خودش را آماده می کرد بسیار بالا بود و اگر برای فردی مسئله ای پیش می آمد یا در جلسه گرفتار استرس می شد فرصت یک ساله ای را از دست می داد و داوطلبان لطمه می دیدند. این که کنکور دو مرتبه در سال اجرا شود و فرد اختیار داشته باشد در هرکدام که مایل بود آزمون بدهد و بالاترین نمره برایش منظور شود، یک فرصت خوب است.
وی با اشاره به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی اظهار داشت: دانش آموز در طول دوره دوم متوسطه درسش را می خواند و اگر در آزمون هایی نهایی توفیق می یافت، زحمتش جایی دیده نمی شد. موضوع ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر قطعی آن اتفاق خوبی بود. قبلا، تاثیر سوابق، مثبت بود و تمرکز باز هم بر کنکور قرار داشت. تاثیری مثبت اما خنثی بود و بازخوردی از نظر شدن این تاثیر در رتبه داوطلب را بصورت عینی نمی دیدیم. با این مصوبه حداقل زحمت دانش آموزان در طول دوره تحصیلی منعکس و دیده می شود.
مشروح گفت وگوی ایسنا با معاون وزیر آموزش وپرورش طی روزهای آتی منتشر می شود.1401/08/23
11:57:25
0.0 / 5
498
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دستگاه , رسانه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog