بخشنامه استخدامی اعضای غیر هیأت علمی دانشگاه ها بازبینی می شود

بلاگ سان: مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از بررسی و بازبینی بخشنامه استخدامی اعضای غیر هیأت علمی و تدوین سند جامع برنامه ریزی نیروی انسانی آگاهی داد.

بخشنامه استخدامی اعضای غیر هیأت علمی دانشگاه ها بازبینی می شود
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر محمد افکانه در نخستین جلسه تخصصی مدیران منابع انسانی و پشتیبانی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی استان تهران، اظهار داشت: یاوران علمی رکن مهمی در مجموعه آموزش عالی محسوب می شوند و نقش موثری در یکپارچگی سیستم و اثرگذاری بر فرآیندها دارند و می توانند دو رکن دیگر را نیز جهت دهی کنند.
افکانه، اهداف نشست تخصصی مدیران منابع انسانی و پشتیبانی را شناسایی چالش ها، فرصت ها و استفاده بهینه از ظرفیت های منابع انسانی جامعه دانشگاهی کشور، اتخاذ سیاست ها، راهبردها و اقدامات حوزه منابع انسانی و پشتیبانی دانشگاه های کشور، تقویت ارتباطات و تعاملات موثر و کارآمد بین مدیران منابع انسانی جامعه دانشگاهی کشور، ارائه نظرات و پیشنهادات اصلاحی در حوزه چالش های فعلی و پیش روی منابع انسانی و تعامل و تبادل تجارب متولیان و متخصصان حوزه منابع انسانی بمنظور هم افزایی موثر و کارآمد برشمرد.
مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت علوم، درباب بررسی و بازبینی بخشنامه استخدامی اعضای غیر هیات علمی گفت: برای اصلاح بخشنامه استخدامی با استخراج از اسناد به ۸ اصل محوری؛ جوان گرایی، توجه به زنان و خانواده، تسهیل امور اداری، شایسته سالاری، اولویت بخشی به دانش و تجربه بجای مدرک سالاری در وضعیت احراز، توجه به ثبات شغلی و مدیریتی، توجه به کرامت انسانی و توجه به تفویض اختیار به هیئت های اجرائی و رئیسه رسیدیم.
وی درباب مراحل تدوین سند برنامه ریزی نیروی انسانی به بررسی اسناد بالادستی و سیاست های کلان نظام آموزش عالی، بررسی نمونه سند برنامه ریزی نیروی انسانی در دستگاه های دولتی کشور، بررسی و تدوین فصول مختلف سند برنامه ریزی نیروی انسانی، ارائه فصول مدون در جلسات کارگروه، جمع بندی نهایی و ارائه در جلسه هیئت اجرائی منابع انسانی جهت تایید و ارسال به سازمان اداری و استخدامی کشور جهت تصویب اشاره نمود.
افکانه، قدمهای عملیاتی تدوین سند برنامه ریزی نیروی انسانی را احصای ماموریت ها، اهداف برنامه ها و تکالیف قانونی، احصای سیاست های ناظر بر نیروی انسانی بخش دولتی، تعیین راهبردها و فناوری های انجام وظایف ها، تدوین اهداف برنامه نیروی انسانی دستگاه اجرائی، تعیین نیروی انسانی مورد نیاز، تحلیل وضع موجود نیروی انسانی و برآورد عرضه از منابع داخلی، انجام مقایسه بین تقاضا و عرضه نیروی انسانی و تهیه تراز و در نهایت تدوین برنامه های عملیاتی برای رسیدن به وضعیت تعادل دانست.
وی در انتهای سخنان خود ابراز امیدواری کرد که این جلسات تخصصی بصورت ماهانه اجرا شود.
نظام اداری دانشگاه ها را متصل به نظام حکمرانی کشور می دانیم
دکتر علیرضا علیخان زاده رییس امور جذب، به کارگیری و رشد سازمان اداری و استخدامی کشور نیز در این جلسه اظهار داشت: نگاه ما در سازمان اداری و استخدامی کشور به دانشگاه ها، نگاهی محوری است. می دانیم که دانشگاه ها منشا تحول هستند، پس آنها را بصورت ویژه می بینیم.
وی با اعلان اینکه در این دولت امیدواریم فصل جدیدی در جهاد علمی ایجاد شود و حرکت جدیدی در دانشگاه ها رقم بخورد، اشاره کرد: می خواهیم در نظام اداری کشور و اداره و حکمرانی کشور بستری را فراهم نماییم که این تحول سریع تر و بهتر رقم بخورد.
علیخان زاده اضافه کرد: ما نظام اداری دانشگاه ها را متصل به نظام حکمرانی کشور می دانیم، بدین سبب تعاملات ما با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ابتدا تلاش شده که بصورت تنگاتنگ باشد تا مسائل دانشگاه ها را مرتفع نماییم.
رئیس امور جذب، به کارگیری و رشد سازمان اداری و استخدامی کشور با اعلان اینکه باید خروجی دانشگاه ها به ورودی دولت وصل باشد گفت: از حدود ۲۰ روز قبل فضایی برقرار شد که بدنه نخبگانی را با یک فضای مناسب تر و تسهیل کننده تری در فرایندها وارد بدنه نظام اداری نماییم. هفته بعد نیز اختتامیه دوره اول جذب نخبگان در دستگاه های اجرائی را خواهیم داشت و بدین سان تا سال های آتی چند هزار نفر تزریق به بدنه دولت می نماییم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی ادامه داد: امیدواریم در تعاملات آینده در نظام برنامه ریزی منابع انسانی دولت طوری عمل نماییم که بتوانیم نیازهای آتی دولت را به دانشگاه ها اعلام نماییم و برنامه ریزی برای تامین نیروی انسانی در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی مبتنی بر نیاز آنها بصورت دانشجو و حتی پژوهشگر نیز به کار گیرند.
علیخان زاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید متناسب با فضای آتی دانشگاه ها سند نیروی انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به روز نماییم.
منبع:

1401/09/26
08:39:49
0.0 / 5
406
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog