فضای مجازی بازهم كنكور را حاشیه ساز كرد!

سازمان سنجش: ادعای فروش سؤالات حقیقت ندارد

به گزارش بلاگ سان، در حالیکه رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در آخرین نشست خبری قبل از برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ اینترنت را آخرین حلقه امنیت کنکور بیان کرد، ساعتی بعد از آغاز فرآیند برگزاری کنکور، مبحث امنیت و انتشار سؤالات آزمون گروه تجربی در فضای مجازی خبرساز شد، به صورتی که سازمان سنجش ساعتی بعد از پایان نوبت بامداد کنکور به آن واکنش نشان داده و اعلام نمود ادعای فروش سؤالات حقیقت ندارد.

سازمان سنجش: ادعای فروش سؤالات حقیقت ندارد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، موضوع قطع شدن اینترنت در زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۲ برای بار نخست از جانب دکتر حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش عنوان شد که با واکنش های گوناگونی در فضای مجازی همراه شد. باآنکه واکنش ها نسبت به این مورد زیاد بود اما دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه ها که که ۱۵ دیماه برگزار شد؛ درست ۲۴ ساعت بعد از اعلام خبر قطع اینترنت از جانب معاون امور آزمون های سازمان سنجش، اعلام نمود: «قطع اینترنت در حوزه برگزاری کنکور یکی از راهکارهای موجود است و مطمئن هستم که مردم قطع اینترنت را می پذیرند، چون که سرنوشت فرزندانمان در گرو کنکور است. با عنایت به تعداد زیاد داوطلبان، مردم با سعه صدر در زمان برگزاری آزمون سراسری با ما همکاری لازم را خواهند داشت. می خواهیم با نظارت بیشتر یک محیط امن برای برگزاری کنکور فراهم نماییم تا داوطلبان با نظارت بیشتر در حوزه کنکور، در کمال آرامش و آسایش به رقابت علمی بپردازند.»
اظهار نظر وزیر علوم در رابطه با قطع شدن اینترنت در زمان برگزاری کنکور نوبت اول، محدود به اجلاس رؤسای دانشگاه ها نشد. بلکه بامداد امروز هم وزیر علوم به هنگام بازدید از دانشگاه علامه طباطبائی بعنوان یکی از حوزه های برگزاری کنکور سراسری اظهار داشت: «به دلیل آسودگی خاطر داوطلبان و اینکه بدانند مبحث عدالت آموزشی در کانون توجه قرار دارد اینترنت را در مدت زمان برگزاری کنکور قطع کردیم. جلوگیری از هر تخلفی شرط عقل است و به خاطر آرامش داوطلبان کنکور از شورای امنیت کشور خواستیم که اجازه دهند اینترنت محل برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و نقاط اطراف حوزه های برگزاری آزمون قطع شود تا تخلفی صورت نگیرد.»
دکتر عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم در دانشگاه صنعتی شریف و در جریان بازدید از روند برگزاری کنکور با اشاره به اینکه نخستین آزمون همواره حساس ترین آزمون به حساب می آید، اظهار داشت: در روند برگزاری نخستین نوبت برگزاری کنکور ۱۴۰۲ هجمه های فراوانی به سازمان سنجش وارد شد و کار از تقلب گذشته بود و برخی به دنبال این بودند که توانمندی ما را زیر سؤال ببرند.
رئیس سازمان سنجش در جمع خبرنگاران ادعا نمود که بررسی ها از آن حکایت می کند که متخلفان کنکور هیچ توفیقی پیدا نکرده اند تا به اهداف خود برسند. به نقل از ایشان، در روز گذشته، چهارشنبه ۲۸دی ماه توانستیم یک فرد حرفه ای که اصطلاحاً «کلیدزن» است، شناسایی نماییم. همینطور یک گروه در گرگان دستگیر شدند که مبادرت به فروش تجهیزات می کردند. محل پنهان این گروه در شهر گرگان بود اما کل کشور را زیر پوشش قرار می دادند. همینطور ۸۳۷ شبکه که توسط ۵۴ نفر اداره می شدند و مدعی فروش سؤال بودند، دستگیر شدند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دوشنبه هفته جاری با حضور در ایسنا، در رابطه با ادعای مطرح شده در بعضی کانال های فضای مجازی خصوص تقلب و فروش سؤالات کنکور علوم انسانی اظهار داشته بود: سؤالات هنوز طراحی نشده و از بانک سؤال خارج نشده است. یک ماه قبل از برگزاری هر آزمون، نهاد امنیتی در رابطه با قرنطینه کردن افراد و سؤالات اقدام می کند و با دستگاههای خاص محل قرنطینه را بررسی و کنترل می کند. قرنطینه هیچ مسیر ورودی و خروجی ندارد و اجازه خروج هیچ وسیله ای ممکن نیست. سؤالات هم در بانک سوالات طراحی می شود و سپس انتخاب می شود. پس چگونه برخی ادعا می کنند سؤالات آزمون از حالا فروخته شده است؟ به فرض محال سؤالات را بسازند چگونه برای آن کلید تعریف می کنند؟ در حالیکه کلیدهای نامتعارف به آسانی قابل شناسایی هستند.
با تمام این تفاسیر، هنگامی که بنظر می رسید ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی در آرامش کامل به رقابت بپردازند؛ با وجود قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور برخی از کانال های تلگرامی با انتشار تصاویری، از انتشار برخی سؤالات کنکور در فضای مجازی خبر دادند و مدعی شدند که سؤالات کنکور را در اختیار دارند و برپایه آن پاسخ سؤالات را هم داده اند. این مورد با واکنش های فراوانی در فضای مجازی همراه شد تا جایی که سازمان سنجش آموزش کشور بعد از برگزاری نوبت بامداد امروز، اطلاعیه ای در رابطه با این مورد منتشر نمود.
دکتر عبدالرسول پورعباس در گفتگو با روابط عمومی سازمان سنجش در این رابطه اظهار داشت: بر مبنای بررسی ها و گزارش های دریافتی با همراهی داوطلبان و عموم مردم این آزمون در سلامت کامل برگزار گردید. آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ با موفقیت کامل به پایان رسید. از همراهی و صبوری عموم مردم بخصوص ساکنین اطراف حوزه های برگزاری آزمون تشکر و قدردانی می نماییم.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که سؤالات این آزمون بلافاصله بعد از برگزاری آزمون در سایت سازمان سنجش انتشار یافته است، اظهار داشت: در برگزاری این آزمون نهادها و دستگاههای زیادی همچون شورای امنیت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، استانداری ها، فرمانداری ها، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان اورژانس کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت اطلاعات و سایر دستگاههای اجرایی، امنیتی، انتظامی و قضایی مشارکت داشته و سازمان سنجش آموزش کشور را یاری کردند که لازم است مراتب قدردانی خویش را از مسؤلان و کارکنان این دستگاه ها ابراز نماییم.
رئیس سازمان سنجش در مورد تخلفات صورت گرفته در این آزمون نیز، اظهار داشت: ۹ نفر در استان گلستان قصد داشتند اقداماتی در جهت ارسال سؤالات به خارج از حوزه امتحانی صورت دهند که با عنایت به رصد قبلی ناکام ماندند و یک نفر هم در یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی مبادرت به عکس برداری از سه صفحه دفترچه های خود و انتقال آن به خارج از محل برگزاری آزمون و ارسال برای پشتیبان خود کرد که این فرد هم دستگیر شد که با عنایت به زمان کوتاه این اقدام و جمع آوری پاسخنامه ها و همینطور مراقبت های انجام شده با دستگاههای آشکارساز هیچ خدشه و مشکلی در این حوزه به وجود نیامد و ادعاهایی که در بعضی کانال ها و شبکه های اجتماعی در اینباره مطرح می شود به هیچ عنوان حقیقت ندارد و قابل اعتنا نیست.
منبع:

1401/10/30
16:17:43
0.0 / 5
383
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog