ترکیبی شدن آموزش های زبان در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد

به گزارش بلاگ سان، رئیس شبکه یکپارچه آموزش های ترکیبی زبان و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی اعلام نمود: نخستین دوره آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی دانشجویان این دانشگاه فردا چهارشنبه ۲۶ بهمن در واحدهای دانشگاهی برگزار می گردد.

ترکیبی شدن آموزش های زبان در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر جواد علمایی ضمن اشاره به اهداف تشکیل این شبکه اظهار داشت: بعد از همه گیری کرونا و غیرحضوری شدن کلاس های آموزشی، تصمیم بر این شد تا از تجربیات موفق دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش ترکیبی استفاده گردد. ازاین رو شبکه یکپارچه آموزش های ترکیبی زبان و کامپیوتر با هدف استفاده بهینه از امکانات آموزش الکترونیکی، ارتقای سطح سواد مجازی دانشجویان بر پایه ارتقای سواد زبان و کامپیوتر، پایش و نظارت مستمر بر وضعیت آموزش در حوزه های زبان و کامپیوتر، ایجاد شبکه تعاملی بین متخصصان هر حوزه و بین حوزه ای زبان و کامپیوتر، ایجاد دوره های نیاز محور و مهارت محور در دو حوزه زبان و کامپیوتر و... تشکیل شد.
وی افزود: طراحی نرم افزارها، پادکست ها، وادکست ها، اسباب بازی های هوشمند، اپلیکیشن ها و سایت های آموزشی کوتاه مدت آموزشی و دانشیار، تولید محتوای هدفمند در چارچوب کتاب های الکترونیکی و سبز، صدمه شناسی آزمون های ملی در حوزه زبان و الگوگیری و بومی سازی سایت های در رابطه با بافت زبانی، از دیگر اهداف ایجاد شبکه یکپارچه آموزش های ترکیبی زبان و کامپیوتر در دانشگاه آزاد اسلامی بوده است.
دکتر علمایی با اشاره به اینکه برگزاری آزمون ها و کلاس های ترکیبی زبان انگلیسی در ارتباط با دروس زبان پیش دانشگاهی و زبان عمومی می شود، اظهار داشت: در این خصوص درس زبان عمومی که به صورت یک درس سه واحدی در یک ترم تحصیلی عرضه می شد، از این پس به صورت سه درس تک واحدی و در سه ترم تحصیلی مجزا عرضه خواهد شد. همینطور درس زبان تخصصی دوواحدی هم به صورت دو درس تک واحدی در دو ترم مجزا عرضه می شود. زبان پیش دانشگاهی هم کماکان در چارچوب یک درس دو واحدی عرضه می شود. بدین ترتیب دانشجویان ۶ ترم زبان آموزی خواهند داشت.
وی تصریح کرد: تابحال روال عرضه درس زبان پیش دانشگاهی به دانشجویان جدیدالورود برپایه معیارهای مختلف و توسط مدیران گروه انجام می شد اما برپایه تغییرات صورت گرفته؛ از نیمسال تحصیلی جاری عرضه این درس برپایه آزمون تعیین سطح و استانداردهای بین المللی خواهد بود. این آزمون به صورت کشوری و مجانی برگزار می شود که نخستین دوره آن چهارشنبه ۲۶ بهمن (فردا) به صورت برخط(آنلاین) در واحدهای دانشگاهی برگزار می گردد.
رئیس شبکه یکپارچه آموزش های ترکیبی زبان و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: برای دانشجویانی که به هر علت موفق به شرکت در این دوره آزمون نشوند، این آزمون مجدداً در هفته سوم آموزشی نیمسال جاری برگزار می شود. دانشجویانی که در این آزمون نمره قابل قبول دریافت کنند، نیازی به گذراندن درس زبان پیش دانشگاهی ندارند و می توانند درس زبان عمومی را انتخاب کنند.
دکتر علمایی درمورد نحوه آموزش دروس زبان انگلیسی اظهار داشت: این آموزش ها با استفاده از مدلهای موفق آموزش ترکیبی در جهان و تجربه دانشگاه آزاد اسلامی در دوران کرونا، به صورت یک مدل بومی و مختص دانشگاه آزاد اسلامی طراحی شده و از نیمسال جاری اجرا می گردد. بخش اول این آموزش به صورت برون خط (آفلاین) است و تمامی سرفصل دروس به صورت از پیش ضبط شده و طبق استاندارد با جدید ترین متدهای آموزشی دنیا تهیه و عرضه خواهد شد.
وی تاکید کرد: این دروس شنبه هر هفته در سامانه وادانا برگزار می گردد و دانشجویان شنبه و یکشنبه فرصت دارند تا در این کلاس های آموزشی شرکت کرده و در امتحان ارزیابی که هر جلسه برگزار می شود، شرکت نمایند. علاوه بر کلاس های آفلاین، در همان هفته هم دروس انگلیسی به صورت برخط (آنلاین) توسط اساتید واحدهای دانشگاهی برگزار می شود. بدین ترتیب دانشجویانی که در کلاس های برون خط نمره حد نصاب را کسب نکرده باشند، باید در کلاس های برخط شرکت نمایند. حضور در این کلاس ها برای دانشجویانی که موفق به دریافت نمره شده اند، اختیاری است.
رئیس شبکه یکپارچه آموزش های ترکیبی زبان و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در چارچوب مدل جدید؛ طی ۶ هفته آموزشی، ۶ کلاس زبان انگلیسی برگزار می شود و پس از جلسه ششم، استاد درس برخط(آنلاین) با ارزیابی از دانشجویان، افرادی که موفق به دریافت نمره قبولی نشوند را به کلاس های حضوری زبان انگلیسی ارجاع می دهد که این کلاس ها به صورت دو جلسه در هفته های هفتم و هشتم هر نیمسال، برگزار می گردد. بعد از هفته هشتم آموزشی هم این روال مجدداً تا هفته شانزدهم و پایان ترم تکرار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علمایی درمورد برگزاری آزمون نهایی زبان انگلیسی در هر نیمسال تحصیلی عنوان کرد: امتحان دروس زبان انگلیسی در انتها ترم به صورت حضوری و سراسری در تمامی واحدهای دانشگاهی برگزار می گردد. نمره دروس زبان انگلیسی به صورت تلفیقی از نمرات دریافت شده در آزمون برون خط(آفلاین) و امتحان پایان ترم است که شرط قبولی در هر نیمسال اینست که دانشجویان باید حداقل ۵۰ درصد نمره نهایی امتحان پایان ترم را کسب کنند. دانشجویان رشته های زبان انگلیسی و علوم پزشکی از این قاعده مستثنی هستند.
منبع:

1401/11/26
12:26:25
0.0 / 5
472
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
sunblog