دكتر طهرانچی:

دانشگاه آزاد در خودسازی و نگاه به زن باید پرچمدار باشد

به گزارش بلاگ سان، دکتر طهرانچی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در امر خودسازی و نگاه به زن، باید پرچمدار باشد.

دانشگاه آزاد در خودسازی و نگاه به زن باید پرچمدار باشد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در دومین نشست مسئولان امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استانها که به میزبانی واحد قم برگزار شد، با تسلیت شهادت امام موسی بن جعفر (ع) اظهار داشت: اعتقاد ما این است که در مهندسی الهی هیچ اتفاقی تصادفی نیست و این که امام رضا (ع) به ایران می آید، تمدن علمی جهان اسلام مرهون سه سال حضور ایشان و فضایی است که خلق کرد. همین طور این اتفاق که خواهر بزرگوار ایشان حضرت معصومه (س) به قم می آید و در 19 روز حضور در این شهر، محوری برای خلق حوزه و فکرمی شود، بدون حکمت نیست و باید قدردان آن باشیم.
وی افزود: انتخاب امروز برای برگزاری این جلسه را به فال نیک می گیریم و امیدواریم سرمایه ای برای فهم جدیدمان از مباحث و شروع نگاهی نو باشد.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه این جلسات و نشست ها فرصت مناسبی است برای پرداختن به آنچه که در قالب مفهومی که تحت عنوان تحول در علم در دانشگاه دنبال می نماییم، ضمن اشاره به مسئله دانشگاه و زن و خانواده، اظهار داشت: واقعیت این است که موضوع زن و خانواده مسئله ای است که در کشور ما تحت عنوان معاونت امور زنان و خانواده در ریاست جمهوری و در دیگر ادارات و دستگاهها وجود دارد اما سؤالی که مطرح می شود، این است که آیا موضوع زنان و خانواده در دانشگاه نیز از همان جنس است یا از ابعاد دیگری به این مقوله نگاه می نماییم. این مساله نیازمند مقدمه و واکاوی است که به آن خواهیم پرداخت.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: انسان هرچه انجام می دهد، در محضر باری تعالی است و علم، شنوایی، بینایی و... قدرت ذات لایزال الهی پیش از آنست که معلولی آفریده و مصنوعی وجود داشته باشد. خداوند زمانی که عالم را آفرید و معلول محقق شد، به ما اجازه داد تا با استفاده از ابزار سمع و ابصار و افئده، علم بیاموزیم چونکه خداوند علیم است و هرکدام از این صفات مفهومی متفاوت دارد. بشر بواسطه اذن الهی که سمع و ابصار و افئده است، می تواند علم داشته باشد و عالم نیز مُسخر او شده است؛ بدین ترتیب هم می توانیم نسبت به عالم شناخت داشته باشیم و هم بهره برداری کرده و حتی دست ورزی نماییم.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در این زیست انسان، تاریخی به وجود آمد که فراز و فرود دارد و مفهومی به نام تمدن شکل گرفت که این مفهوم بلاشک همراه با تاریخ علم است و بطور قطع علم دال مرکزی فراز و فرود تاریخ تمدن است.
وی ضمن اشاره به شکل گیری تمدن اسلامی در قرن دوم تا هفتم هجری قمری، اظهار داشت: همانطور که غربی ها نیز تاکید دارند، ایران ما در این دوران نقش محوری داشت و رهبری علمی جهان که در این مقطع به وجود آمده بود، در چگونه اندیشیدن و چگونه یافتن متفاوت بود به صورتی که در آن دوران ما با علوم مختلف یکپارچگی و انسجام کامل بین عالم طبیعت قائل بودیم و برخلاف پیشینیان، روش های تجربی، تفقه، تعقل و عرفان را برای نشان دادن یکپارچگی عالم و فهم آن به کارمی بردیم. بنابراین عالمانی داشتیم که هم در علوم الهی و هم در علوم طبیعی سرآمد بودند. وقتی فارابی کتاب احصاء العلوم رامی نویسد و علوم را در فصول مختلف دسته بندی می کند، علم الهی و علم طبیعی را در یک فصل می آورد که این دسته بندی حکایت از درهم تنیدگی خالق و خلقت دارد.
دکتر طهرانچی ضمن اشاره به سوره انبیاء و نحوه شکل گیری زمین، عنوان کرد: کره زمین پس از انفجار بزرگ که بصورت یک کره داغ و مذاب بود، سیری را طی کرد که منجر به ایجاد راه هایی در کوه ها شد که در آن گازهایی متصاعد و جو ساخته شد. بر اثر این فعل و انفعالات، بارش باران صورت گرفت و اقیانوس ها به وجود آمد. در اقیانوس ها باکتری ها به وجود آمدند و با سنتز، اکسیژن ایجاد کردند و بدین ترتیب اکسیژن فضای عالم را گرفت. با عنایت به این که در بطن کره زمین چهارهزار کیلومتر آهن وجود دارد، وقتی سقفی محبوس برای این عالم به وجود آمد که این سقف موجب شد بمباران های یونی و ذراتی که خورشید درست می کند، به زمین نتابد و بدین ترتیب حیات در کره ما شکل گرفت.
وی ادامه داد: فاصله ای که بعد از انفجار اولیه به وجود آمد، به قدری دقیق بود که فاصله کره زمین تا خورشید و ماه و گردش آنها تنظیم شده است و طی آن شمس و قمر و روز و شب خلق شد که مدارها با نظم خاص و فاصله دقیق حرکت می کنند و این جریان خلقت است.
دکتر طهرانچی اظهار داشت: وقتی قرآن کریم به خلقت نگاه می کند، خطاب اول « أَوَلَمْ یَرَ الَّذِینَ کَفَرُوا»، «أَفَلَا یُؤْمِنُونَ» و « لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ» است که نشان از درهم تنیدگی علم و ایمان دارد. این درهم تنیدگی رابطه عالم هستی، از خاصیت های قرن دوم تا هفتم هجری است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به کتاب تاریخ علم نوشته جرج سارتون عنوان کرد: نویسنده در این کتاب می نویسد که مسلمانان حکمفرمایی بلامنازع بر جهان علم داشتند و در وصف قرآن کریم می گوید پیامبر اسلام قرآنی را آورد که 17 سال در حضور کاسبان وحی نوشته شد و 200 سال بعد هیچ جمله و متن علمی وجود نداشت مگر این که به زبان قرآن باشد و چیزی حدود 350 سال حاکم بلامنازع و 250 سال هم مرکز شکوفایی علمی بود چونکه چگونه اندیشیدن و چگونه یافتن ما متفاوت بود. این واقعیتی است که درباره ی تمدن اسلامی وجود دارد، بدین سبب نباید درمقابل تمدن ها کم آورده و سر تعظیم فرود آوریم همانطور که خداوند متعال می فرماید «وَلَایَسْتَخِفَّنَّکَ الَّذِینَ لَا یُوقِنُونَ».
دکتر طهرانچی ضمن اشاره به افول علم در شرق و ظهور آن در غرب اظهار داشت: در زمان خواجه نظام الملک تصمیمی گرفته شد و مدارس نظامیه به وجود آمد که بر طبق آن، نظام دانشگاهی در کشور ما خلق شد. در آن دوران مکتب فقه شافعی و در کنار آن، خانقاه وجود داشت. تصمیم گرفته شد فلسفه و علوم طبیعی دیگر در مدرسه نباشد بدین ترتیبت مدارسی که دوره ای عالم طبیعی و عالم الهی، متکلم، فقیه و ریاضیدان در آن وجود داشت، گرفتار تغییر و از یکدیگر جدا شد. این تصمیم در شیوه حکمرانی مدارس موجب افول بساط علم شد اما از آنجائیکه علم سیال است و راکد نمی ماند، بوسیله آندلوس به غرب راه پیدا کرد.
وی ضمن اشاره به ظهور پنج مرحله تمدنی در غرب از سال 1780 تاکنون، اشاره کرد: واقعیت این است که غرب در مراحل تمدنی خود بسیار زن ستیز بوده است و بنابراین جنبش های عمده فرهنگی و اجتماعی درون غرب زاییده شد که یکی از این جنبش ها، نهضت فمینیسم است که از سال 1930 تا 1989 و دوره جنگ سرد شکل گرفت. بنابراین جریان علم به شدت فمینیسم زده شده است. اساساً نگاه به علم، دانشگاه و زن ماحصل جنبش هایی همچون حقوق مدنی، جنبش سبز اروپا، پست مدرنیسم و... است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه بنیان هر مکتب فکری را انسان شناسی تشکیل می دهد، اظهار داشت: موضوع مهمی که در انسان شناسی باید بدان پرداخت، جنسیت و زن و مرد است. ما نمی توانیم مدعی انقلاب اسلامی باشیم مگر آنکه مدل خودمان را در این حوزه خلق نماییم. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوممی فرمایند «دانش، آشکارترین وسیله عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست ساله فراهم آورد و با وجود تهیدستی در بنیان های اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد.»
وی تصریح کرد: غرب بدنبال این است که سبک زندگی خودرا به دیگر جوامع تحمیل کند بدین سبب هر آنچه از آن سخن می گوییم، ازجمله کسب و کار، اشتغال، چالش های اجتماعی، حضور دختران و زنان در اجتماع و... متأثر از سبک غرب است و چه بخواهیم و چه نخواهیم، این سبک زندگی در مقابل ما وجود دارد و سؤال این است که آیا دانشگاه متأثر از دید غرب به زن می خواهد حل مسئله کند یا با نگاه انقلابی و همان باورهایی که منجر به خلق تجربه تمدنی شد. بنابراین است که می گوییم موضوع زن و خانواده در دانشگاه با دیگر دستگاهها و ادارات متفاوت می باشد و حوزه امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی مقرر است یک اتفاق و انقلاب در نگاه را پیگیری کند.
دکتر طهرانچی در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر لزوم بازگشت به نگاهی نو به علم اظهار داشت: خداوند در آیه شریفه سوره روم « ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ»می فرماید به جهت آنچه به دست انسان اتفاق می افتد، خرابی در زمین و دریا آشکار می شود. به عنوان نمونه ما دو مدل برای کسب انرژی در مواد داریم که یکی مدل شکافت و دیگری مدل گداخت است. خورشید با گداخت حرارت بوجود می آورد که این روش هیچ صدمه ای برای عالم ندارد اما بشر روش شکافت را برگزیده و این در شرایطی است که شکافت ذره، رادیواکتیو ساخته و به تبع آن محیط را آلوده می کند. بشر چون بدنبال سلاح هسته ای بود، مدل شکافت را انتخاب نمود.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: این چگونه اندیشیدن و چگونه یافتن بشر مبتنی بر روشی است که منجر به خلق 14 هزار سلاح هسته ای شد و هربار که رآکتورها کارمی کنند، موادی به وجودمی آورند که دفع آن عامل خرابی در زمین می شود. خداوند در این آیه شریفه اشاره می کند که برخی از دسته گل هایی که بشر به آب می دهد را به خودش می چشانیم و این قاعده خلقت است. اما چاره چیست؟ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ.
وی ادامه داد: برای « لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ» تحول لازم داریم و همانطور که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند؛ باید به دارایی های معنوی خودمان که همان قرآن و مکتب دوده است، برگردیم. قرآن سرمایه عظیمی است و مسلماً گلایه پیامبر (ص) در آن دنیا این است که « یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا». در جای دیگری حضرتمی فرماید «إنَّ هذا القرآنَ مأدبةُ اللهِ فاقبَلوا مأدُبتَه ما استطعتَم » که مرحوم علامه حسن زاده در اینباره می فرماید مأدُبتَه یعنی فرهنگستان نه سفره و قرآن فرهنگستان است. حضرت علی (ع) نیز درباره ی قرآن می فرماید « ألا إنَّ فیهِ عِلمَ ما یَأتِی و الحَدیثَ عنِ الماضِی و دَواءَ دائکُم و نَظمَ ما بینَکُم».
دکتر طهرانچی ضمن اشاره به لزوم توجه به تحول و خودسازی در دانشگاه، اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند وارد تحول شوید و انقلاب اسلامی منشأ یک تحول تمدنی است و بحث آن خودسازی، جامعه پردازی، تمدن سازی و نگاه نو است. باید در دانشگاه این مؤلفه ها وجود داشته باشد و اگر نگاه زنان وخانواده تصحیح نشود و در جامعه شناسی، روان شناسی، اقتصاد و... نگاه به زن مبتنی بر نگاه اصیل نباشد، جامعه پردازی ما همان چیزی خواهد بود که در غرب زاییده شده است چونکه عمل و عکس العمل با یکدیگر عجین است.
وی با تاکید بر این که دانشگاه آزاد اسلامی در خودسازی و نگاه به زن باید پرچمدار یک نگاه نو شود، عنوان کرد: مسئولان امور زنان و خانواده در دانشگاه آزاد اسلامی باید در این مقوله مهم مشارکت داشته باشند تا بتوانیم در مسئله جامعه پردازی تغییرات مثبت ایجاد نماییم. اگر این کار صورت گیرد، تمدن سازی رخ می دهد. دانشگاه هم باید برنامه های خودسازی داشته باشد و هم برنامه جامعه پردازی؛ چونکه اگر در دانشگاه خودسازی وجود نداشته باشد، منجر به جامعه پردازی نمی شود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه نگاه جاهلی به زن همچنان در غرب وجود دارد، اشاره کرد: پاسخ به خستگان از تمدن مردسالار و بهره کش غرب و تضییع کننده حقوق بانوان، فمینیسم نیست. بلکه پاسخ آن نگاه توحیدی و اسلامی است و بنابراین زنان در غرب نگاه بیشتری به سمت اسلام دارند چونکه آنها با همه وجود، نظام بهره کش و ظالمانه غرب را نسبت به انسان به خصوص زنان می بینند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: غرب انسان، طبیعت و جامعه را بدون ارتباط با خدای رب العالمینمی بیند. خداوند متعال می فرماید شما می توانید راجع به من بشنوید و اندیشه ورزی کنید اما نمی توانید من را ببینید (لَا تُدْرِکُهُ الْأَبْصَارُ) اما خدا بر انسان « قَدْ جَاءَکُمْ بَصَائِرُ مِنْ رَبِّکُمْ» را فرستاده است که به آن «وَمِنْ آیَاتِهِ»می گویند. خداوند عالم را که آفرید، انسان می تواند جلوه های وی را ببیند که در این حوزه آیه شریفه «وَ کَذلِکَ نُصَرِّفُ الْآیاتِ» نازل شده است. یکی دیگر از این آیات «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا» است.
وی با اشاره به اینکه شیرازه اجتماعی انسان با مودت بین جامعه شکل می گیرد، اظهار داشت: همه پیامبران برای رسالت خود اجری نخواستند اما نبی مکرم اسلام (ص) فرمود که اجرمی خواهد و اجر ایشان مودت فی القربی است. این مطالبه بنابراین بود که جامعه اسلامی پس از رحلت پیامبر (ص) گرفتار گستت نشود و مودت به عنوان شیرازه اجتماعی بین جامعه مسلمانان عنوان شد.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه زوجیت یکی از جلوه های الهی است، عنوان کرد: زوجیت انسان یکی از آیات الهی است که از آنمی توان به خدا رسید و این نگاهی است که با نگاه فعلی در جهان متفاوت می باشد. خداوندمی فرماید «وَ اللَّهُ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً» که نشان داده است زوجیت برمبنای نفس واحده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به سوره روم اظهار داشت: این سوره درباره ی تمدنی است که در کنار اسلام بود و فراز و فرودهایی داشت و اشاره دارد که گمان نکنید این تمدن ها همیشگی هستند اما یک خاصیت دارند که « یعْلَمُونَ ظَاهِرًا مِنَ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ عَنِ الْآخِرَةِ هُمْ غَافِلُونَ». واقعیت این است که علم غرب به علت آنکه نگاه رب العالمین ندارد، کامل نیست. البته خالقیت در علم آنها وجود دارد اما اعتقادی به ربوبیت ندارند چونکه اگر ربوبیت را بپذیرند، باید اَجَل مُسَمَّی و آخرت را نیز بپذیرند. این در شرایطی است که در علم جامعه شناسی، روان شناسی، انسان شناسی و... غرب خالقیت وجود دارد اما خبری از آخرت گرایی نیست. در مقابل این، خداوند می فرماید کسانی هستند که أُوتُوا الْعِلْمَ والایمان هستند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به نگاه افراطی به زنان، تصریح کرد: در سوره مبارکه نجم اشاره شده که برخی اسم الهه های خودرا بر زنان می گذاشتند و در دفاع از زن کارشان این است که تنها اسم الهه ها را از بین زنان انتخاب کنند. راهکار را گم کرده اند و می خواهند خودرا نجات دهند و چون آخرت ندارند، اسم الهه را از زنان انتخاب می کنند؛ یعنی یک راه افراط گرایانه و غیرواقعی دارند و علت این است که اینها «ذَلِکَ مَبْلَغُهُمْ مِنَ الْعِلْمِ» هستند و چون مصداق « یعْلَمُونَ ظَاهِرًا مِنَ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ عَنِ الْآخِرَةِ هُمْ غَافِلُونَ» هستند، علمشان سقف دارد. بنابراین science راهی به خدا ندارد. درست است که علم آنها مسئله حلمی کند اما حدد و سقف دارد. وقتی اینطور می شود، علم ظاهری است که قسمتی از آن ظن و گمان است که راهی به بالاتر ندارد چون همه ارتباطات عالم را نمی بینند و خدای آنها رب العالمین نیست بلکه خدای ساعت ساز است.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نگاه غرب به مقوله زن و مرد است و زوجیت در آنها وجود ندارد. این که از دل غرب فمینیسم بیرون می آید، موضوع تازه ای نیست و قبل از آنها زن گرایی مفرط وجود داشته به صورتی که نام الهه های خودرا زن می گذاشتند. در سوره نساء این مساله مطرح گردیده است که انسان طوری پیشمی رود که به دستکاری خلقت الهی روی می آورد و الان شاهدیم که بیوتکنولوژی غرب دنبال این مساله است که زوجیت را قبول ندارند ومی خواهند کاری کنند که در ازدواج همجنسگرایان مردان حامله شوند. به این علت است که آنها اساساً مفهوم زوجیت را نفهمیده اند و بنابراین در راه خلقت دست ورزی می کنند. مسیر شتابانی که غرب طی می کند، زن را از چرخه بیرون می اندازد.
وی ادامه داد: هبوط انسان که صورت گرفت، آدم با نیازهای مادی مواجه گردید و نخستین موضوعی که پیش آمد، پوشش بود. خداوند در سوره طه می فرماید « إِنَّ لَکَ أَلَّا تَجُوعَ فِیها وَ لا تَعْری » بدین مدلول که شما آنجا عریان و گرسنه نبودید و « فَوَسْوَسَ إِلَیْهِ الشَّیْطانُ قالَ یا آدم هَلْ أَدُلُّکَ عَلی شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَ مُلْکٍ لا یَبْلی». آدم وقتی به این عالم آمد، به پوشش نیاز پیدا کرد و مفهوم لباس عنوان شد. در آن عالم، لباس ها از حریر بود و در این قیاس جلوه های مادی مطرح نیست و قیاس ذهنی برای بهترین لباس عالم است. خداوند نسبت زن و شوهر و زوجیت را « هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ» قرار داد که نشان از اوج زیبایی زوجیت است.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: بر طبق آیه شریفه «یَا بَنِی آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنَا عَلَیْکُمْ لِبَاسًا یُوَارِی سَوْآتِکُمْ وَرِیشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَی» سه خاصیت برای لباس مطرح است. همه اراده جریان تمدن بر این است که اول لباس تقوا را بیرون بیاورد و بعد وَرِیشًا را تعریف جدید کند. بدین سبب برهنگی جریان مخالف با این نگاه قرآنی است.
وی افزود: برخیدمی گویند چرا به موضوع پوشش می پردازید؟ این در شرایطی است که اساساً لباس محوری ترین چیزی است که در این بحث ها مطرح می شود و پوشش در نگاه ما امر ساده نیست. به عنوان مثال لباسی که آتش نشانان می پوشند، آنها را درمقابل آتش مصونمی دارد. پس لباس هایی هست که اگر بپوشیم، مصون می مانیم و برای مصون سازی لباس تقوا لازم است. «قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ ناراً».
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه جریان غرب در دانشگاه ساخته و پرداخته و نظریه پردازی می شود، اظهار داشت: امور زنان و خانواده باید این نگاه ها را اصلاح کرده و در دانشگاه به این مقوله مهم پرداخته شود؛ در غیر این صورت فقط با داشتن معاونت زنان و خانواده به جایی نخواهیم رسید.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: جریان برهنگی غرب یک جریان جدید نیست و هزار و 400 سال پیش قرآن آنرا تحلیل کرده و موضوعی بود که وجود داشته است. بدین سبب تبلیغ برهنگی یک جریان است و وظیفه حاکمیت نیز «تَنْهی‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَر» است. این که بعضی می گویند چیزی نگویید و بگذارید برهنگی کنند، برخلاف این آیه الهی است که خداوندمی فرماید « إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَی وَیَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ».
دکتر طهرانچی تاکید کرد: دانشگاه باید آیه شناسی کند و معتقدیم علم به تنهایی راهبر نیست و حکمت باید در کنار آن قرار گیرد.
وی افزود: مقام معظم رهبری سال 1381 فرمودند « برای علاج بیماریها و هتاکی ها و مهار هرج و مرج فرهنگی نیز بهترین راه، همین است که آزادی بیان در قالب قانون و تولید نظریه در قالب اسلام، حمایت و نهادینه شود... باید «تولید نظریه و فکر»، تبدیل به یک ارزش عمومی در زمینه و دانشگاه شود...»
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر طهرانچی در آخر تصریح کرد: واقعیت این است که در هر حوزه خصوصاً حوزه زنان و خانواده مسئله حل نخواهد شد مگر این که به سراغ نظریه پردازی برویم. ما نیاز به نظریه و فکر در عرصه زن و خانواده داریم و بیش از هر چیز در قلمروهای مختلف عقل نظری و عملی نیاز به نگاه باردیگر ای به حوزه زنان داریم. از این روی نظریه سازان این حوزه باید تشویق شوند. اگر ریل را درست بگذاریم، اتفاقات خوبی شکل خواهد گرفت.
منبع:

1401/11/30
10:17:47
0.0 / 5
360
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog