وزارت علوم بخشنامه داد؛

امکان آموزش غیر حضوری برای دانشجویان مادر

به گزارش بلاگ سان، بر اساساس بخشنامه معاون آموزشی وزیر علوم، تسهیلات آموزشی مختلفی مانند مرخصی تحصیلی بدون ثبت در سنوات و امکان آموزش غیر حضوری برای مادران آبستن و دارای فرزند زیر سه سال پیشبینی شد.

امکان آموزش غیر حضوری برای دانشجویان مادر

به گزارش بلاگ سان به نقل از وزارت علوم؛ قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزارت علوم در بخشنامه شماره ۳۵۵۱۱۹/ ۲ موارد قانونی و مصوبات معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در امتداد اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت درباب ماده ۲۶ «مرخصی تحصیلی مادران دانشجو»، ماده ۳۴ «گسترش رشته های مرتبط» و ماده ۳۵ «اصلاح محتوای فرهنگی-آموزشی» را ابلاغ نمود.
بر اساس این بخشنامه، دانشگاه ها با تقاضای کتبی دانشجویان مادر حامله جهت مرخصی یک نیمسال تحصیلی پیش از زایمان بدون احتساب در سنوات تحصیلی و تقاضای مرخصی دانشجویان مادر دارای فرزند زیر دو سال، حداکثر تا چهار نیمسال تحصیلی بدون احتساب در سنوات تحصیلی موافقت کنند.
همچنین دانشگاه ها مکلف شده اند: با تقاضای دانشجویان مادر حامله یا دارای فرزند زیر دو سال جهت میهمانی، حداکثر چهار نیمسال تحصیلی به مﺆسسه آموزش عالی همسطح یا پایین تر مورد تقاضا، موافقت کنند.
در این بخشنامه امکان آموزش غیر حضوری برای دانشجویان مادر پیش بینی شده است و برمبنای آن، دانشگاه با تقاضای دانشجویان مادر حامله یا دارای فرزند زیر سه سال جهت آموزش مجازی یا غیرحضوری برای گذراندن واحدهای دروس نظری دوره تحصیل موافقت کنند.
در ادامه بخشنامه معاون آموزشی وزیر علوم آمده است: دانشگاه شرایطی را فراهم آورد که برای اساتید راهنما به ازای داشتن هر دانشجوی مادر بارداریا دارای فرزند شیرخوار یک سهمیه به سقف استاد راهنمایی آنها اضافه شود.
همچنین طبق مصوبه کمیسیون مقررات و آییننامههای آموزشی و تحول در آموزش عالی، دانشگاه برای بهرهمندی از آموزش حضوری برای مادران حامله یا دارای فرزند زیر ۳ سال، شرایطی را فراهم آورند تا سقف غیبت مجاز ۳/۱۶ موضوع ماده ۶ آییننامه مدیریت دانشگاه ها و مﺆسسات آموزش عالی را برای آنها در نظر گرفته نشود و با آنها مساعدت بیشتری شود.
بر اساس این بخشنامه، کلیه دانشگاه ها و مﺆسسات آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف به ایجاد، گسترش و تقویت رشته های تحصیلی متناسب با جایگاه زن در خانواده و نقش خانواده و زن برمبنای فرهنگ اسلامی ایرانی، از قبیل مدیریت خانه و خانواده هستند.
در این بخشنامه تاکید شده است: حذف محتوای آموزشی مخالف فرزندآوری در کلیه رشته ها و گرایشهای موجود در دانشگاه ها و مﺆسسات آموزش عالی کشور که دارای اختیار بازبینی برنامه های درسی هستند، الزامی است.

1402/02/07
12:49:59
0.0 / 5
401
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
sunblog