خزعلی مطرح كرد؛

تشریح اقدامات معاونت زنان برای روز دختر

به گزارش بلاگ سان، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به تشریح اقدامات معاونت زنان برای بزرگداشت ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختران پرداخت.

تشریح اقدامات معاونت زنان برای روز دختر

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن تبریک به مناسبت ایام ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختران اظهار داشت: سال جاری و با ایجاد قرارگاه دختران همه فعالان محیط را به صورت متمرکز دعوت به همکاری کردیم. از شورای فرهنگی هنری مساجد تا بانوان تولیت های محترم چهارگانه تا مراکز دولتی تا نیروهای مردم نهاد و حلقه های میانی. همینطور برگزاری بیشتر از ۲۰ نشست و جلسه با فعالان و گروههای مردمی در زمینه دختران با هدف دریافت ایده هایی برای بزرگداشت روز دختر و برقراری ارتباط بین گروههای مردمی و حاکمیتی، آماده سازی بستر برای حضور فعال گروههای مردمی در ویترین های دخترانه پیام رسان های داخلی و رونمایی از ویترین دخترانه سروش پلاس در روز دختر و برگزاری نشست تخصصی با فعالان فضای مجازی در حوزه دختران و گردهمایی صمیمی دختران دهه هشتادی همچون کارهای برنامه ریزی شده در معاونت زنان برای گرامیداشت روز دختران است.
وی اضافه کرد: برگزاری ده ها جلسه و نشست با مسؤلان و رده های حاکمیتی و دولتی و حضور فعال با هدف بزرگداشت دهه کرامت و هم افزایی نهادهای حاکمیتی، تشکیل ستاد ملی بزرگداشت روز دختر با مسئولیت این معاونت و متشکل از نماینده دستگاه ها و گروههای فعال مردمی در رابطه با حوزه دختران و به موازات آن تشکیل ستادهای بزرگداشت روز دختر در استان ها و ارسال شیوه نامه تشکیل ستاد و نحوه برگزاری مراسمات روز دختر به ستادهای استانی، شناسایی گروههای فعال مردمی در هر استان و اجبار ستادهای استانی به عضویت و حضور فعال این گروه ها در کمیته های محتوایی و اجرایی ستاد، گزارش گیری مستمر از روند اجرای برنامه های روز دختر در استان ها و ارسال ارزیابی ها به استانداری ها از دیگر فعالیتهای ما بوده است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: از دیگر فعالیتهای معاونت زنان میتوان به هماهنگی برگزاری جشن های منسجم بزرگ میدانی در سطح تمامی مراکز استان ها و اغلب شهرستان ها و روستاهای کشور و هماهنگی با سازمان صدا و سیما برای پوشش رسانه ای این جشن ها، برگزاری جشن های کوچک چندهزار نفری و چندصد نفری محله ای در پارک ها و میادین اصلی و برگزاری غرفه های نشاط و شادی آفرین و ایستگاه های صلواتی و پذیرایی در سرتاسر کشور، عرضه خدمات مجانی و نیم بهای شهری و اجتماعی و رفاهی و پزشکی و درسی مختلف مخصوص دختران و خانواده آنان، برگزاری کارگاه های مجانی آموزشی و مهارتی و علمی به دختران، برگزاری کرسی های آزاداندیشی و حلقه های معرفتی و نشست های تخصصی علمی و معرفتی در سرتاسر کشور اشاره نمود.
خزعلی افزود: ایجاد فضای کنشگری واقعی برای دختران نوجوان مانند برگزاری و برنامه ریزی مراسمات ویژه روز دختر و اجرای آن در مدارس با همکاری فرهنگسراها توسط خود دختران، برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی مختلف در سطح استان ها، هماهنگی برای تغییر فضاسازی شهرها و استان ها در جهت بزرگداشت میلاد کریمه خاندان و روز دختر و آذین بندی معابر شهری، هماهنگی با رسانه ها در جهت تولید برنامه های مختلف تلویزیونی و رادیویی و سرود و کلیپ های مرتبط، برگزاری پویش های مختلف در سرتاسر کشور، شناسایی دختران نخبه استان و برگزاری مراسمات مختلف تجلیل از دختران موفق در استان ها، برگزاری جشن های گلریزان برای دختران جرایم غیر عمدی اقتصادی زیر ۲۵ سال و برگزاری مراسمات ویژه روز دختر در زندان ها، برگزاری نمایشگاه های تولیدات دختران و تولیدات خانگی دخترانه در استان ها، برگزاری اردوهای مختلف مخصوص دختران در استان ها، برگزاری جشن ها و مراسمات ویژه مناطق کم برخوردار و دختران بی سرپرست و بدسرپرست و تجلیل از گروههای جهادی فعال در این حوزه ها و برگزاری هیئات اختصاصی دختران از دیگر برنامه های ماست.
وی تصریح کرد: بر مبنای نگاه کلان در تمدن اسلامی، تربیت انسان ریشه ای ترین هدف تمدن سازی است که در بیانات امام راحل بزرگوار و مقام معظم رهبری انعکاس یافته و از اینجاست که اهمیت نقش زنان و دختران در تربیت نسل های تمدن ساز و توسعه ولایت در جامعه اسلامی، رخ می نماید. بر این اساس، روز ملی دختر و میلاد حضرت معصومه (س)، فرصتی بی بدیل برای توجه ویژه به هویت دختران به مثابه ارکان تربیت جامعه فردا و تمدن شکوهمند اسلامی در افق های آینده است.
این استاد دانشگاه افزود: علاوه بر این نکته مبنایی، اتفاقاتی که با دخالت دشمنان انسان و اسلام در ماه های گذشته در کشور عزیزمان رقم خورد، لزوم بازنمایی نشاط و هویت بی نظیر دختر ایرانی را دو چندان کرده و از این جهت هم روز ملی دختر و میلاد مبارک کریمه خاندان (س) امسال اهمیتی ویژه دارد. ازاین رو معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با هماهنگی و همکاری ارگان ها و سازمان های انقلابی در نظر دارد، این روز عزیز را هر چه باشکوه تر گرامی داشته و برنامه های متنوعی را برای دختران ایرانی برگزار کند.
خزعلی اظهار داشت: مجموعه این اقدامات از روز ملی دختر شروع شده و در امتداد آن، از فرصت به دست آمده، ساختارهای تربیتی و فضای مجازی در ارتباط با دختران بازآفرینی جدیدی خواهد یافت و به فضل الهی بستری برای اقدامات بلندمدت فراهم خواهد شد. ایجاد شبکه ای منسجم از فعالان تربیت دختران در کشور، ایجاد بسترهای مناسب جهت ایجاد هویت دختر مسلمان ایرانی، ایجاد بستری مجازی در پلت فرم های موجود برای عرضه محتواهای مناسب دختران با عنوان «ویترین محتوای مناسب دختران»، ایجاد شبکه ای قوی از فعالان فضای مجازی در زمینه هویت و تربیت دختران همچون اهداف بلندمدت است.
وی اضافه کرد: از اهداف کوتاه مدت میتوان به گرامیداشت مقام حضرت فاطمه معصومه (س) بعنوان الگوی دختر پاک پیشرو و مجاهد، ایجاد نشاط و امید در عموم مردم جامعه بخصوص دختران نوجوان، ایجاد و ارتقای حس ارزشمندی در دختران، انعکاس نگرش صمیمی حاکمیت به دختران، تکریم مقام دختر در خانواده و جامعه و حفظ و ارتقای هویت ایرانی- اسلامی در دختران نوجوان اشاره نمود.

1402/03/01
13:55:02
0.0 / 5
308
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog