حجت الاسلام حریزاوی مطرح كرد؛

مسائل اقتصادی مهم ترین دلیل ترس جوانان از ازدواج

به گزارش بلاگ سان، قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه مسائل اقتصادی مهم ترین دلیل ترس جوانان از ازدواج است، اظهار داشت: در زمینه فرهنگ سازی ازدواج تابحال کم کاری شده است.

مسائل اقتصادی مهم ترین دلیل ترس جوانان از ازدواج

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین روح الله حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی با مبحث بررسی مشکلات ازدواج جوانان اظهار داشت: مهم ترین عامل ترس جوانان از ازدواج علاوه بر مسائل اقتصادی بعضی از مسائل دیگر هم است.
حریزاوی تصریح کرد: جامعه ایران یک جامعه ۷ طیفی است که هر کدام از این طیف آن با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین هر طیفی به دلیلی از ازدواج ترس و واهمه دارند، ولی آن چیزی که عمده ترس از ازدواج است، اینست که حدود ۸۰ درصد مردم ما شرایط متوسط اقتصادی دارند.
وی در ادامه با تکیه بر این که در زمینه فرهنگ سازی ازدواج تابحال کم کاری شده است اضافه کرد: اما مفهوم این حرف من این نیست که مسائل اقتصادی جوانان ما را تحت تاثیر قرار نداده است.
حریزاوی در ادامه تصریح کرد: افرادی هستند که می توانند به جوانان ما انگیزه بدهند که به سمت ازدواج سوق پیدا کنند. ما باید ایمان و امید را در جامعه تئوریزه نماییم و اگر به این مسائل توجه گردد جوانان ما علیرغم مشکلات اقتصادی به مبارزه با این مشکلات خواهند رفت.
به گفته این مقام مسئول، مساجد، هیئت های مذهبی، خیرین، واسطین ازدواج نقش مهمی در فرهنگ سازی امر ازدواج دارند. امروز اگر در کنار دولت، بخش های مردمی ایفای نقش کنند کار دولت ها ناقص باقی می ماند و نمی تواند به تنهایی از عهده این مسائل برآیند.
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی توضیح داد: عدد ازدواج ثبت شده دانشجویی با تعداد خوابگاه های متاهلی دانشجویی فاصله قابل توجهی دارد که باید به این مسائل رسیدگی شود. بخش های فرهنگی باید دوشادوش دولت به وظایف خود عمل کنند.
وی در رابطه با سامانه همدم اظهار داشت: روزی که دغدغه مندان به فکر تأسیس سامانه همدم بودند که ۱۰ سال پیش بود، وجود مراکز کلاهبرداری و همسریابی غیر مجاز و به عبارتی مراکز فحشاء در بستر فضای مجازی لزوم ایجاد یک بستر امن زیر نظر یک نهاد دینی را برای قانونگذاران، پلیس و مسئولین کشوری دو چندان کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: طبق گزارش پلیس فتا روزانه سایت ها و کانال هایی در فضای مجازی پدید می آید که مدعی معرفی همسر هستند و مشخص می شود که مرکز صادرات و تجارت انسان هستند. به این علت بود که یک بستر امن زیر نظر اساتید معتبر مشاوره و روانشناسی تحت عنوان سایت همدم تأسیس شد.
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی اضافه کرد: پس از ۵ سال از فعالیت این سایت نام آن به همدم تغییر پیدا کرد و مشکلات آن هم برطرف شد. هدف از این سامانه یک مرکز معتبر برای همسریابی است و هیچ گونه سوء استفاده ای در آن وجود ندارد. هنوز هم در جامعه ما جوانان دوست دارند که خودشان همسر آینده شان را انتخاب کنند. اما کسانی که می خواهند از این سایت استفاده نمایند به آنها اطمینان می دهیم که واسطینی قابل اعتماد در این سامانه حضور دارند و فرایند معرفی و هم رسانی زوجین از راه واسطین صورت می گیرد و مؤسسه تبیان بر آن نظارت می کند.
وی تصریح کرد: آموزش های الزامی پیش از ازدواج و مشاوره ها برای ازدواج کافی نیست و باید این فرآیندها استمرار داشته باشند. جریان مشاوره در کشور ما به صورت کلی تکمیل نمی شود ما نیازمند کارشناس مراکز مشاوره مذهبی هستیم و از دولت انتظار داریم که مراکز مشاوره مذهبی و دینی تقویت شود. مجوزهای تأسیس این مراکز هم تسریع شود.
حریزاوی افزود: تجربه شوراهای حل اختلاف و دادگاه های خانواده نشان داده است که حل نزاع بین زوجین صرفا یک پدیده حقوقی نیست نخستین مساله ایجاد تفاهم و رضایت طرفین است. ما سازمان دادرسی مسجد را برای حل این مشکل پیشنهاد داده ایم.
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی اضافه کرد: ما حتی در مساجد که مردمی هم هستند احتیاج به همکاری بیشتر داریم. دستگاه قضایی باید ارتباطش را با ما تقویت کند، دستگاه بانکی که الان بحث مشکل وام ازدواج در آنها مطرح است هم باید خویش را تقویت کند. راه اندازی مراکزی که مشاوره ازدواج را تسهیل می کنند ضروریست و در مورد توسعه مراکز مشاوره تسهیلات خاصی نیاز است که کسی که می خواهد مشاوره را عرضه کند با نازل ترین قیمت این مشاوره را عرضه کند تا مردم ترغیب شوند به مشاوره روی بیاورند.

1402/04/02
19:25:11
0.0 / 5
307
تگهای خبر: آموزش , اساتید , جوانان , حقوقی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
sunblog