گفتگوی مهر با تنها زن ایرانی افسر پزشكی فیفا؛

اهتمام کرده ام چهره واقعی زن ایرانی در جهان دیده شود

بلاگ سان: بلاگ سان: تنها زن ایرانی افسر پزشکی فیفا می گوید؛ اهتمام کرده ام چهره واقعی زن ایرانی را در جهان نشان دهم. زنان امروز ایران علاوه بر پرداختن به خانواده، توانسته اند موفقیت های زیادی کسب کنند.

اهتمام کرده ام چهره واقعی زن ایرانی در جهان دیده شود
خبرگزاری مهر گروه جامعه: برای نخستین بار در تاریخ فوتبال ایران، پزشک بازی در ورزشگاه های ایران یک زن برگزیده شد. افسر پزشکی بازی پرسپولیس و النصر دکتر زهره هراتیان بود. فردی که مورد تأیید FIFA و AFC است. بگفته خیلی از کارشناسان و علاقه مندان فوتبال، هراتیان خط شکن خیلی از حوزه های پزشکی ورزشی شمرده می شود. همین طور وی قبل از این به عنوان تنها نماینده ایران و تنها پزشک زن مسابقات جام جهانی قطر در کنار دیگر پزشکان ورزشی قهار جهان انتخاب شده بود.
به همین بهانه با دکتر زهره هراتیان به عنوان یکی از زنان موفق به گفت و گو نشستیم: خانم دکتر از خودتان بگویید بسیار از مخاطبان تمایل دارند که بیشتر با شخصیت شما و خاصیت هایتان آشنا گردند. شما یک چهره مطرح در عرصه زنان بودید که در بازی اخیر پرسپولیس و النصر در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفتید و کاربران زیادی از شما سخن می گفتند. متولد آذر ماه سال ۱۳۵۷، متأهل و دارای یک فرزند هستم. بورد تخصصی پزشکی ورزشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران را دارم. سال ۹۴ با هومن افاضلی که حالا مشاور تیم ملی فوتبال است، ازدواج کردم و الان یک دختر ۶ ساله به نام رکسانا دارم که دخترم بسیار پر انرژی است البته علاقه مندی به ورزش خاص هنوز درون آن نمودار نشده است. زمانی که دانشجوی پزشکی بودم فوتسال بازی می کردم. یک دوره هم در مسابقات کشورهای اسلامی به عنوان بازیکن و مدتی هم عضوی از تیم راه آهن فوتسال بودم و همین مسائل مقدماتی شد که مشتاق پزشکی فوتبال شوم و هرچه پررنگ تر به این عرصه ورود یابم. سال ۲۰۱۱ در یک دوره آموزشی فیفا شرکت کردم و در همان جلسه فیفا از من درخواست نمود که به عنوان پزشک با آنها همکاری داشته باشم و این همکاری تا به امروز ادامه داشته است. سال ۲۰۱۳ وارد بانک پزشکان AFC و فدراسیون جهانی بدمینتون شدم و در یک فرآیند خیلی مشکل در سال ۲۰۱۵ موفق به گرفتن مرکز پزشکی عالی فیفا در تهران با عنوان «ایفمارک» شدم که تا حالا مجوز آن سالیانه تمدید شده است. این در حالیست که در کل دنیا تنها ۳۷ کشور مجوز چنین مرکزی را دارند. من نخستین متخصص پزشکی ورزشی خانم در ایران بودم که در عرصه فوتبال زنان آغاز به فعالیت کرد. نوع فعالیت بین المللی من موجب شد که مسئولیت لیگ حرفه ای فوتبال آقایان در ایران را مدیریت کنم، برای خیلی از همکاران خانم من در اروپا هم جالب است که مدیریت پزشکی لیگ حرفه ای مردان بر عهده یک خانم است. به نظرم نخستین گام در موفقیت علاقه به کار است و من واقعاً با تمام وجود عاشق کارم هستم. البته ناگفته نماند اعضای خانواده خصوصاً همسرم بسیار در زندگی و شرایط کاری با من همراهی داشته اند. همین طور مدرس AFC هستم و اخیراً از پاکستان برگشتم. آنجا کلاس های اورژانس پزشکی فوتبال برگزار می کنم.
حضور شما به عنوان یک پزشک زن در بازی های جام جهانی در قطر نیز مورد توجه بود، واکنش ها دراین زمینه با افرادی که در خارج از ایران بودند چگونه بود؟ بارها توسط فدراسیون جهانی فوتبال برای حضور در مسابقات جام جهانی در کنار دیگر پزشکان ورزشی جهان انتخاب شده ام که آخرین آن در قطر بود و از ۸ پزشک، فقط من پزشک زن بودم و بقیه مرد و اکثراً از کشورهای اروپایی بودند. به عبارتی تنها پزشک خانم حاضر در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بودم و این برای خیلی افراد در دنیا جالب بود. امیدوار هستم زنان بیشتری به حوزه پزشکی ورزشی خصوصاً فوتبال جذب شوند. در تعدادی از کشورهای جهان این چنین بیان شده که زنان ایرانی، زنانی هستند که نتوانسته در حوزه های مختلف پیشرفت کنند. یا بطورمثال این که این طور مطرح می شود که زنان فقط در امور خانه و آشپزی فعالیت دارند. نظر شما دراین زمینه چیست؟ این حرف ها دیگر در خانواده های ایرانی مطرح نیست. ببینید من در خانواده خودم، خانواده دوستان و اطرافیان این مسئله که می گویند زن باید فقط در آشپزخانه باشد، تبدیل به یک شوخی شده است و در دهه های اخیر این مساله را بسیار اندک در بین زنان دیده ام. زنان امروز ایران در کنار پرداختن به مسئله خانواده توانسته اند در عرصه تحصیل دانشگاه و اشتغال به جایگاه های خوبی برسند و آمار داوطلبان کنکور سراسری و فارغ التحصیلان دانشگاه ها نشان میدهد که زنان ایران چقدر در عرصه علم و دانش فعال بوده اند. من اهتمام کرده ام چهره واقعی زن ایرانی در جهان دیده شود. البته در عرصه های ورزشی باید زمینه های بیشتری برای فعالیت آنها فراهم گردد به هر حال هر کشوری به لحاظ بودجه و امکانات محدودیت هایی را دارد که لازم است این مسئله هم در کشور ما مورد توجه قرار گیرد. من همیشه برای مسابقات فوتبال مردان به عنوان نماینده AFC انتخاب شده ام و انتخاب یک زن نشان از این مسئله دارد که گاهی زنان توانمندتر از مردان هستند من با پشتیبانی خانواده کارهایی در عرصه ورزش زنان و مردان داشتم و اهتمام می کنم که حس غرور برای مردم کشورم داشته باشم.
واکنش سازمان ها و ارگان های مختلف نسبت به حضور شما در ورزشگاه آزادی در بازی اخیر پرسپولیس و النصر چگونه بود؟ وقتی فدراسیون فوتبال به من پیشنهاد نمود که در این مسابقه کنار زمین و پزشکان حاضر باشم، از این دعوت استقبال کردم. در مورد بازی پرسپولیس و النصر از جانب ارگان های داخلی واکنش ها بطورکامل حمایتی بود من برای نخستین بار استادیوم آزادی رفتم. سری قبل برای تست دوپینگ بوسیله فیفا در بازی ایران و چین در سال ۲۰۱۸ حضور داشتم البته وارد زمین نشدم و فعالیت من تنها محدود به اتاق کنترل دوپینگ و تست بود ولی در این بازی برای نخستین بار موفق به حضور شدم. حضور من در بازی اخیر پرسپولیس و النصر بسیار حائز اهمیت بود عوامل برگزاری هم به این مسئله واقف بودند و اهمیت حضور من را درک کردند به نظر من ورود زنان به عرصه های ورزشی خصوصاً فوتبال باید بصورت جدی تر مورد توجه قرار گیرد. برای پوشش بازی ها حتی در امور اداری، خبرنگاران زن و … به هر حال همه این مسائل حس خوبی به خانواده ها منتقل می کند. قبل از این بازی اخیر همیشه دلم می سوخت که چرا نمی توانم از تجارب بین المللی ام در کشور خودم استفاده کنم و از اینجا می خواهم بگویم تمام زنان خبرنگار، عکاس، پزشک و … می توانند نقش مؤثری در فوتبال داشته باشند. در بازی اخیر از من ارگان های مختلف حمایت کردند و برخوردها بسیار عالی بود احساس امنیت کامل داشتم اگر هوادارها هم در در جایگاه تماشاچیان حضور داشتند باز هم محیط محیط امنی خواهد بود. اگر ادامه حضور من سبب شود افراد توانمند زن بتوانند در این زمینه بیشتر فعالیت کنند حاضرم که راه را هموار کنم من نگران بازخوردها و فیدبک ها دراین زمینه بودم که خوشبختانه بازخوردهای بسیار خوبی داشت. چه برنامه های جدیدی را برای حوزه کاریتان در ایران دارید؟ مسئولیت من در لیگ حرفه ای ایران مسئولیت پزشکی است. من ضعف ها را دیده ام و این که از نزدیک کنار زمین باشم هم موجب می شود نگاه دقیق تری به مسائل داشته باشم در سطح بین المللی حمل مصدوم را آموزش دیدم و الان مشاهده کردم که در ایران چه ضعف هایی داریم این که تجهیزات اتاق پزشکی را به روز نماییم بسیار حائز اهمیت می باشد درحال برنامه ریزی در این جهت هستم البته قرار نیست کسی از جایگاه قبلی حذف شود می خواهم در عرصه خودم نقصها را ببینم و آنرا به مسئولان مربوطه منتقل کنم.
در شرایطی که برخی معتقدند که افرادی مانند شما بیشتر تمایل به مهاجرت دارند تا حضور در ایران نظر شما در این جهت چیست؟ ببینید من برای مهاجرت نیاز به هیچ استعلامی ندارم شرط من برای رفتن فقط تهیه بلیت است حتی ویزا هم لازم ندارم ولی ماندن را بر رفتن ترجیح می دهم ما از نسلی هستیم که سختی های زیادی کشیده ایم و اگر قرار باشد برای بهبود وضعیت کشور فعالیت نماییم چه کسانی بهتر از ما می توانند در عرصه های مختلف فعالیت کند. بطورمثال من می توانم در عرصه پزشکی ورزشی اقدامات خوبی انجام دهم پس چرا این کار را برای بهبود کشورم انجام ندهم. هر حال زندگی کوتاه است برای من دل کندن خیلی مشکل است. به ایران و مردمان آن حس بسیار خوبی دارم زنان در حوزه ورزش و فوتبال می توانند در عرصه های مختلف نقش بسیار خوبی ایفا کنند. یک جمله درباره ی وطن بگویید وطن بدون مردم ارزشی ندارد. نظر شما در مورد ازدواج و فرزندآوری چیست؟ ببینید فرزنددار شدن مسیر و اهداف زندگی انسان را تغییر می دهد و زمانی که فرزند به دنیا می آید این زندگی هدفمند می شود و دلخوشی های آن مضاعف می شود و سبب می شود حتی تحمل سختی ها آسان تر شود و همه تلاش را انجام دهیم تا راه را برای نسل آینده و رسیدن به موفقیت های آنها هموار نماییم. در مورد ازدواج، انتخاب درست بسیار حائز اهمیت می باشد و به نظر من ازدواج نه فقط مانع موفقیت نیست بلکه اگر به درستی انجام گیرد عامل پیشرفت هم می شود و یکی از عوامل موفقیت های من در زندگی انتخاب درست همسرم و همراهی آن در راه زندگیم بوده است.
اشتغال هم مانعی برای خانواده و پیشرفت نیست همراه بودن خانواده حائز اهمیت هستند من در سال ۹۶ که حامله بودم و در ماه آخر حاملگی به سر می بردم به سر کار می رفتم و حتی روزی که دخترم به دنیا آمد من تا قبل از ظهر آن سر کار بودم بعد از زایمان هم ۵ روز بعد باردیگر مشغول بکار شدم و حتی از مرخصی هم استفاده نکردم. دخترم هم دو ماهه بود که از جانب AFC برای ماموریت اعزام شدم و به نظرم همراه بودن خانواده و همسر برای پیشرفت و کارهای یک زن بسیار حائز اهمیت می باشد. به عنوان کسی که رفتن از ایران برای آن هیچ کاری ندارد معتقدم که باید به خاطر بهبود کشور و کمک به مردم در ایران ماند من با انگیزه مسیر را طی می کنم و می خواهم همه درها را برای نسل آینده باز کنم تا آنها آسان تر و موفق تر باشند. هیچ چیز برای من با ارزش تر از خاک ایران و مردم کشورم نیست باور دارم دخترانی از ایران در آینده مسیری هموارتر از من طی خواهند کرد.


منبع:

1402/07/04
13:23:47
0.0 / 5
306
تگهای خبر: آموزش , بازی , برنامه , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
sunblog