رسیدن به شهر های تاب آور نیازمند عزم و تلاش مراکز علمی و سازمان های مسؤول است

به گزارش بلاگ سان، محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ضمن اشاره به اقدامات انجام شده بعد از زلزله بم اعلام نمودند تجربه زلزله های بعدی، حتی با بزرگای بیشتر از زلزله بم نشان داد که اقدامات صورت گرفته در کشور به خوبی باعث کاهش خسارات و تلفات شده و با این وجود رسیدن به ایمنی کامل در مقابل زلزله و ایجاد شهر های تاب آور، نیازمند تلاش مستمر مراکز پژوهشی و سازمان های مسؤول است.

رسیدن به شهر های تاب آور نیازمند عزم و تلاش مراکز علمی و سازمان های مسؤول است
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در پایان نشست تخصصی ملاحظات ساخت و ساز در پهنه های گسلی و آخرین دستاوردهای موجود که پس از ظهر امروز در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد، اطلاعیه ای بمناسبت بیستمین سالروز زمینلرزه ۵ دیماه ۱۳۸۲ قرائت شد که به این شرح است:
«بیست سال پیش بعد از چند پیش لرزه، در ساعت ۵: ۲۶ بامداد، شهر بم در استان کرمان با زلزله ای به بزرگای ۶.۵، ناشی از حرکت گسل لرزه زای بم بشدت صدمه دید و خسارات و تلفات زیادی را تجربه نمود.
این زلزله فاجعه بار، جان حدود یک سوم از ساکنان شهر بم را گرفت، حدود ۶۰ هزار مجروح بر جای گذاشت و علاوه بر تخریب ساختمان ها، بناهای تاریخی این شهر همچون ارگ تاریخی بم و بازار بم را ویران کرد و کشور را در اندوهی عمیق فرو برد.
بعد از این زلزله مهیب و خسارت بار که تاسف همه را برانگیخت، سازمان های مسؤول و محققان، با نگرش جدیدی به مسئله ایمنی در مقابل زلزله پرداختند و برنامه های مختلفی را اجرا کردند که از آن جمله میتوان به تربیت نسل جدیدی از مهندسین و متخصصین حوزه زلزله، بهبود ضوابط و مقررات طراحی و اجرای ساختمان، بهبود ضوابط و روش های به سازی لرزه ای، توجه خاص به مراکز ساختمان های مهم و حیاتی مانند بیمارستان ها و مدارس و توسعه روش های امدادرسانی اشاره نمود.
پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله هم همگام با سایرین کوشش کرد در جهت افزایش ایمنی و تاب آوری کشور اقداماتی مهم و زیربنایی شامل موارد زیر را انجام دهد:
*تلاش برای ایجاد یک لابراتوار پیشرفته در تراز بین المللی در زمینه مهندسی زلزله
*تکمیل زیر ساخت ها برای رصد کامل کشور با توسعه شبکه باند پهن لرزه نگاری
*توسعه سامانه های هشدار سریع و همکاری با برخی مراکز کشور در اجرای آنها
*همکاری در بازسازی و بهسازی زیرساخت ها با هدف کاهش صدمه پذیری
*همکاری در به روز رسانی آئین نامه های طراحی، ارزیابی
*بهسازی و تعمیر ساختمان ها
*مشارکت در تدوین قوانین بالاسری مدیریت بحران کشور.
زلزله های بعدی، حتی با بزرگای بیشتر از زلزله بم نشان دادند که اقدامات صورت گرفته در کشور به خوبی باعث کاهش خسارات و تلفات شده است. با وجود این، رسیدن به ایمنی کامل در مقابل زلزله و ایجاد شهر های تاب آور، نیازمند تلاش مستمر مراکز پژوهشی و سازمان های مسؤول است.
پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ضمن ابراز همدردی با خانواده های صدمه دیده از زلزله های گذشته، خویش را متعهد می داند با ادامه تلاش ها و بر پایه سرمایه های عظیم انسانی و با امکانات موجود، در جهت توسعه دانش و فناوری در حوزه های مختلف در رابطه با زلزله و انجام پژوهش های کاربردی با هدف کاهش خسارات و افزایش ایمنی ایران عزیز اسلامی تلاش وافر کند تا آینده ای پایدارتر و تاب آور ساخته شود.»
منبع:

1402/10/06
08:26:06
0.0 / 5
230
تگهای خبر: برنامه , رمان , شبكه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog