مهر گزارش می هد

فراموشی ۷ ساله طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به پایان رسید

به گزارش بلاگ سان طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده بعد از ۷ سال خاك خوردن در كمیسیون های مجلس شورای اسلامی، در ایام ابتدایی آغاز به كار مجلس یازدهم مورد توجه نمایندگان قرار گرفت و اعلام وصول شد.

فراموشی ۷ ساله طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به پایان رسید

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: مرداد ماه سال ۹۲ بود که بعد از تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر مبحث کاهش جمعیت، نمایندگان مجلس نهم طرح «جمعیت و تعالی خانواده» را تهیه و تنظیم کردند. طرحی که با وجود گذشت حدود ۷ سال از عمر آن، به تصویب مجلس نرسید و در طول این سال ها در پیچ و خم کمیسیون های خانه ملت در گردش بود.
طرح «جمعیت و تعالی خانواده» بعد از افزایش نگرانی ها نسبت به حرکت جمعیت کشور به سمت سالمندی با هدف تشویق جوانان به ازدواج، فرزندآوری و در نهایت افزایش نرخ رشد جمعیت تنظیم شد.
این لایحه در این مدت مورد بی مهری ادوار مجلس قرار گرفت و با وجود نیاز مبرم جامعه به تصویب مفاد آن و تأکیدات مکرر کارشناسان حوزه خانواده در خصوص ضرورت تصویب طرح، هیچ وقت به تصویب نهایی نمایندگان نرسید. هرچند که در خلال این سال ها، کمیسیون فرهنگی مجلس چندین بار آنرا مورد بررسی و اصلاح قرار داد و از بار مالی آن به دفعات مختلف کاست اما زور نمایندگان کمیسیون فرهنگی هیچ وقت به هیئت رئیسه مجلس نرسید و طرح «جمعیت و تعالی خانواده» به بهانه بار مالی، موفق به خروج از درب های مجلس و ورود به شورای نگهبان نشد.
در این طرح به منظور تشویق زوجین و جوانان به فرزندآوری و ازدواج، مشوق های گوناگونی در نظر گرفته شده بود تا با ایجاد شرایطی ویژه زوجین ترغیب به تولد فرزندان بیشتر شوند. از طرفی تسهیل کردن مسیر ازدواج برای دختران و پسران به منظور مقابله با افزایش سن ازدواج و کاهش صدمه های اجتماعی از دیگر اهداف این طرح بود که به علت داشتن بار مالی برای دولت، به مرحله اجرا نرسید.
انتظارهای چند ساله به پایان رسید
اما حال به نظر می آید که هشدارهای رسانه ای چندین ساله و هشدارهای جمعیتی بالاخره به گوش نمایندگان مجلس رسیده و منتخبین مردم در مجلس یازدهم قصد آخر دادن به خاک خوردن چندین ساله طرح مذکور را دارند. چونکه روز گذشته طرح «جمعیت و تعالی خانواده» در ایام ابتدایی آغاز به کار مجلس جدید، توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.
طی ۷ سال قبل رسانه های مختلف کشور بارها نسبت به عدم تصویب این طرح حیاتی و راهگشا توسط مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده اند و حال به نظر می آید که تلاشهای رسانه ها و کارشناسان به ثمر نشسته باشد.

در همین راستا محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول این طرح با مبحث فرزندآوری اطلاع داده است.
با اعلام وصول طرح مذکور در مجلس و به جریان افتادن رسیدگی نمایندگان به آن، باید منتظر بررسی طرح در کمیسیون تخصصی مربوطه یا تصویب آن در صحن مجلس و سپس تکمیل فرایند اجرایی شدن آن در سطح دستگاه های دولتی و کشور باشیم.
مجلس جدید؛ شاید متفاوت تر از مجلس های پیشین
توجه به لایحه ای که سال هاست در صف وصول صحن علنی قرار دارد و با وجود روی کار آمدن چندین دور مجلس و حتی تأکیدات چندباره برخی نمایندگان پیشین باز هم مورد توجه قرار نگرفته بود آن هم در ایام ابتدایی آغاز به کار مجلس جدید، اتفاقی امیدبخش به حساب می آید.
اتفاقی که می تواند این نوید را بدهد که مجلس یازدهم محلی برای رسیدگی به طرح ها و مسائل روی زمین مانده خواهد بود و تداوم این شیوه عملکرد توسط نمایندگان می تواند منتخبین این دوره را به علت اجرایی کردن طرح های خاک خورده، از ادوار پیشین مجلس تمایز کند.
امید است تا اعضای کمیسیون ها و فراکسیون های تخصصی مجلس در این دوره، با دوری از حواشی های همیشگی خانه ملت، تمرکز و قوای اصلی خود را به حل مشکلات مردم و تدوین قوانین راهگشای جامعه بگذراند.


منبع:

1399/03/13
13:21:29
5.0 / 5
1956
تگهای خبر: رسانه , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog