یادداشت مهمان،

پرداخت مشروط یارانه به موالید جدید و حركت در خلاف سیاستهای جمعیتی

به گزارش بلاگ سان با وجود شرایط بحران جمعیتی در كشور، انتظار می رفت دولت برای ترغیب زوجین به فرزند آوری مبادرت به پرداخت مشوق های مالی كند این در شرایطی است كه پرداخت یارانه به موالید جدید هم مشروط شده است.

پرداخت مشروط یارانه به موالید جدید و حركت در خلاف سیاستهای جمعیتی
خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: تصویب پرداخت مشروط یارانه به موالید جدید توسط دولت طی روزهای گذشته منجر به انتقادات خیلی از کارشناسان حوزه جمعیت و خانواده شده است. چونکه این اقدام دولت عملاً مخالف تمام سیاست های افزایش جمعیت بوده و حتی رنگ و بوی کوشش برای اجرای برنامه های کنترل جمعیت را دارد. هم اکنون با وجود اعلام شرایط بحران جمعیتی در کشور، انتظار می رفت دولت به عرضه مشوق های مالی بیشتری به زوجین بپردازد تا باعث ترغیب والدین به تولد فرزندان بیشتر شود این در شرایطی است که دولت دوازدهم نه تنها دست به این اقدام نزده بلکه پرداخت یارانه به موالید جدید را هم مشروط کرده است. زهرا عباسپور فعال و پژوهشگر حوزه زن و خانواده طی یادداشتی در اینباره نوشت: برای افزایش فرزندآوری جمعیت همواره یکی از مهمترین مولفه های قدرت هر کشوری محسوب می گردد. از دیدگاه کلان و در چشم انداز بلندمدت، کاهش جمعیت یک کشور به معنای کاهش نیروی انسانی و ضعف قدرت اقتصادی و نظامی آن است. همینطور این مهم رابطه تنگاتنگی با رفاه اجتماعی دارد چون که پیری جمعیت یعنی کاهش نیروی جوان در سن کار و افزایش هزینه های سالمندی. رشد جمعیت متاسفانه در کشور ما سالیانی است روندی نزولی داشته این سیر نزولی چند سالی است سرعت گرفته و بحران جمعیت را در کشور پیچیده تر کرده است. از طرفی این امر سبب حیرت خیلی از جمعیت شناسان و جامعه شناسان شده به صورتی که در سال ۱۳۹۸ شاهد پایین ترین نرخ رشد جمعیت طی پنجاه سال قبل در کشور بودیم و با نرخ موالید سالیانه به ۱.۲۴ شگفتی ساز شدیم!. همینطور پیشبینی ها حاکی از کاهش بیشتر نرخ جمعیت در سال های آتی هم است.
در چنین شرایطی انتظار می رفت در کشور ما هم مانند خیلی از کشورها خصوصاً کشورهای توسعه یافته شاهد انفجار خدمات دولتی جهت پشتیبانی از فرزند آوری باشیم. اما علیرغم این آمارهای هشدارآمیز، شنیدن زنگ خطر تحولات جمعیتی و با گذشت شش سال از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت توسط رهبر انقلاب نه تنها هیچ مسئول و نهادی در کشور به این خطر بزرگ توجه نکرده و عملاً هیچ بسته حمایتی در این خصوص ارائه نگردیده بلکه بعضاً برخی اقدامات انجام شده رنگ و بوی ضد جمعیتی هم داشته است؛ مانند سیاست های حمایتی کمک معیشتی دولت که شامل فرزند چهارم نگردید! عجیب ترین مبحث در این سیاست های ضد جمعیتی دولت، در بسته های حمایتی مصوب ۱۳۹۹/۳/۱۲ هیئت وزیران است که بر طبق آن، موالید جدید صرفا با تأیید وزارت تعاون و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود. بدیهی است تأثیر این تصمیم دولت بر نرخ موالید سالیانه منفی خواهد بود. دولت باید پاسخگوی تأثیر این چنین برنامه هایی که در تعارض جدی با سیاست های جمعیتی کشور است، باشد. از طرفی از مجلس شورای اسلامی هم انتظار می رود با تمرکز و جدیت بر طرح «جامع جمعیت و تعالی خانواده» گامی جهت تحقق سیاست های کلی جمعیت ابلاغی رهبر معظم انقلاب بردارد.

1399/03/17
13:51:13
5.0 / 5
1982
تگهای خبر: برنامه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog