در گفت وگو با بلاگ سان مطرح شد

بی توجهی به فناوری سبز امحاء پسماند ایرانی و واردات دستگاه هایی با فناوری منسوخ به کشور

بلاگ سان: در صورتیکه کشور ژاپن سامانه های گازی سازی زباله را به عنوان یک فناوری دوستدار طبیعت برای امحاء پسماندها در میانه شهر توکیو نصب کرده است، تکنولوژی Gasification فناوران ایرانی، همچنان در فاز پایلوت مانده است و نسبت به واردات دستگاه های امحاء زباله با فناوری های منسوخ اقدام می شود.

بی توجهی به فناوری سبز امحاء پسماند ایرانی و واردات دستگاه هایی با فناوری منسوخ به کشور
حسین اسماعیلی، عضو هیات مدیره و مدیر تجاری یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به دستاوردهای این شرکت در عرصه امحاء زباله با روش های دوستدار طبیعت «گازی سازی زباله»، اظهار داشت: روش گازی سازی زباله آخرین تکنولوژی موجود در دنیا در حوزه بازیافت زباله و پسماند است. در سیستم های زباله سوز معمول، زباله در دمای ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد سوزانده می شود که حاصل آن دود داغی است که این دود داغ در کنار آب مقطر قرار می گیرد و آب مقطر تبدیل به بخار و این بخار در ژنراتور تبدیل به برق می شود. این سیستم در بوشهر نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است، ولی به سبب آلاینده های زیادی که دارد، از طرف مدعی العموم شکایتی طرح شده است.
وی اظهار داشت: ما با اجرای پروژه ای توانستیم با اجرای طرح پایلوت در کرج، فناوری سبز و دوستدار طبیعت خودرا در حوزه بازیافت پسماندهای عفونی و بیمارستانی، صنعتی و شهری به اثبات برسانیم.
اسماعیلی با اعلان اینکه اعضای این شرکت دارای مقالات بین المللی در ژونال های معتبر هستند، اظهار داشت: ما در صورتیکه نتوانستیم در کشور قراردادی برای افتتاح کارخانه پسماند راه اندازی نماییم، در ضمن نمایشگاه اینوتکس موفق به انعقاد قراردادی با آفریقای جنوبی شدیم. در این فناوری علاو بر رفع معضل پسماند می توانیم از آن تولید ثروت نماییم.
وی با اشاره به عوارض جانبی امحاء غیر اصولی پسماندها، با تأکید بر این که هم اکنون ما اراضی با ارزش شالی و آب های زیر زمینی شهرهای شمالی کشور را به سبب رهاسازی پسماندها از بین می بریم، اضافه کرد: پسماند می تواند انواع بیماریها را در ساکنان منطقه اشاعه دهد و الان وضعیت شهرهای شمالی به شکلی است که کسی راغب نیست محصولات کشاورزی آنرا مصرف کند.
اسماعیلی با اشاره به گفته های مسؤولان سازمان محیط زیست که پسماند سالیانه ۸۷ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد می کند، اظهار داشت: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز درجلسه هیات وزیران اعلام نمود که پسماند به صنعت گردشگری کشور ضربه وارد کرده است. ما با عدم مدیریت پسماند به طبیعت، رودخانه ها و کشور خسارت وارد می نماییم، در صورتیکه ما در شرکت خود فناوری ای را عرضه کردیم که علاوه بر رفع مشکلات کشور، می توان تولید ثروت کرد.
وی افزود: برای تجاری سازی این سامانه ما با خیلی از مسؤولان همچون استانداران و شهرداری ها وارد مذاکره شدیم و اعلام کردیم که مسؤولان به کارخانه ما مراجعه کنند و با هر پسماندی، از این دستگاه تست بگیرند.
به گفته ی ایشان، این دستگاه به اندازه ای دارای فناوری پاک است که در وسط شهر توکیو این دستگاه نصب شده و مورد بهره برداری قرار گیرفته است، ولی در ایران همچنان از محصولات بی کیفیت و منسوخ شده کشور چین استفاده می شود. دستگاه های وارداتی، دستگاه های توده سوز و زباله سوزی هستند که مصرف آب زیاد و آلاینده های زیادی دارند، ضمن آنکه هر نوع زباله ای را امحاء نمی کنند.
مدیر تجاری این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه بهره گیری از فناوری های وارداتی علاوه بر خروج ارز از کشور، نتیجه مطلوبی برای کشور نداشته است، اظهار داشت: آیا مشکلات سایت های تهران، رشت و آرادکوه با این فناوری مرتفع شده است؟ خیر، تنها یک شرکت مبادرت به واردات این دستگاه کرده و اجازه فعالیت به شرکت های دانش بنیان در این حوزه داده نمی شود. فناوری ای که حالا به کشور وارد شده، استفاده از آن در کشور چین ممنوعست.
اسماعیلی با اشاره به اینکه از طرف دیگر با مدیرانی در ارتباط هستیم که دانش و رغبتی را برای به کارگیری این فناوری ندارند، اشاره کرد: حتی اقدامات یک کارشناس جزء دستگاهها نیز می تواند کارهای شرکت های دانش بنیان را متوقف کند؛ چونکه تعدادی از آنها از شرکت های دانش بنیان مجوزهایی را می خواهند که اصلا وجود ندارند؛ نمونه آن دریافت مجوز محیط زیستی بر روی فناوری ما بوده است که پس از ۴ ماه دوندگی، به ما اعلام گردید که چنین مجوزی در کشور وجود ندارد.
وی نمونه دیگر اقدامات متوقف کننده محصولات دانش بنیان را تاکید برای گرفتن مجوز از کشورهای خارجی دانست و تصریح کرد: اگر کشور کارهای معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری را پذیرفته است، چرا مجوزهای آن در دستگاه های دیگر قابل پذیرش نیست؟
عضو هیات علمی این شرکت دانش بنیان، اضافه کرد: سومین موردی که از ما خواسته شد آنرا تهیه نماییم و موجب تعجب همگان بود، ارائه وندور فهرست یعنی کل نقشه دستگاه بوده است و این گفته به اندازه ای حیرت انگیز بود که رویس آن مجموعه به آن کارشناس اظهار داشت که «تو چه مرجع علمی هستی که چنین درخواستی داری»؟
وی افزود: علاوه بر همه اینها، مشاهده کردیم که وقتی از کارخانه ما بازدید می کنند، به ما اعلام می شود که سایز و مقیاس دستگاه کوچک است؛ ولی یک شرکت که با هزینه شخصی خودش، دستگاهی با ۵ تن در روز به تولید رسانده است، چگونه می تواند دستگاهی با مقیاس بزرگتر تولید نماید.
اسماعیلی با تأکید بر این که ما منتظر انعقاد قراردادی هستیم، اظهار داشت: ما با شرکت در نمایشگاه اینوتکس که در اردیبهشت ماه امسال برگزار گردید، در مدت ۴ روز توانستیم با برگزاری جلسه ای با هیات تجاری آفریقای جنوبی و بازدید این هیات از کارخانه خود، قراردادی برای انتقال تکنولوژی با آنها منعقد نماییم. آنها حتی به ما پیشنهاد دادند که اگر در ایران بازاری نداریم، آنها با بوجودآوردن شرکتی اجازه فعالیت در این کشور را به ما می دهند.
عضو هیات مدیره این شرکت اشاره کرد: این در صورتی است که محصولی که ما داریم، علاوه بر حفظ سلامت مردم و محیط زیست، از خروج ارز جلوگیری می کند و حداقل ۱۰ شرکت دانش بنیان در کنار ما رشد خواهند کرد و برای بیش از ۲ هزار نفر اشتغال آفرینی مستقیم دارد و در بازدید هیات هایی از کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان و امارات از کارخانه ما هر چند تحسین آنها را برانگیخت، ولی این سؤال را مطرح می کردند که در کشور ایران چند طرح از این دستگاه اجرائی شده است و ما همیشه سرمان پایین بوده است.
وی با تأکید بر این که «زمان» برای شرکت های دانش بنیان بسیار مهم می باشد، اضافه کرد: ما همچنان موفق به فروش این دستگاه در کشور نشدیم و تنها بوروکراسی شدید اداری بسیار پیچیده و زمان بر است.
اسماعیلی به «تولید بار اول» از موارد تاکید شده در قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: در صورتیکه شرکتی محصولی را برای بار اول به تولید برساند، از امتیاراتی چون ترک مناقصه، حمایت مالی و کاهش فرآیندهای ارزیابی برخوردار می شود و برمبنای قانون جهش دانش بنیان در مدت ۱۰ روز برای آن شرکت تعیین تکلیف می شود و ما از شروع اردیبهشت ماه تا حالا هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم، در صورتیکه تا حالا حدود ۲۵ میلیارد تومان برای ساخت این دستگاه هزینه کرده ایم.1403/04/09
12:11:23
0.0 / 5
576
تگهای خبر: بازی , پروژه , دستگاه , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog