یادداشت مهمان،

وصله ناجور ازدواج الزامی برای منحرف كردن افكار از قانون جدید مجلس

بلاگ سان: با وجود ضرورت توجه فضای عمومی و مجازی جامعه به قانون تسهیل ازدواج، شایعه ازدواج الزامی برای منحرف كردن افكار عمومی از موضوع اصلی مطرح گردیده است.

وصله ناجور ازدواج الزامی برای منحرف كردن افكار از قانون جدید مجلس

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: در شرایط و اوضاع سال های اخیر که تورم و رکود ناشی از سوءمدیریت، دست در دست هم اقتصاد کشور را بیمار کردند، حال و هوای ازدواج هم در کشور وخیم شد. بیکاری جوانان، قیمت سرسام آور مسکن و گرانی کالاهای اساسی زندگی ازجمله مشکلاتی بود که فکر ازدواج را هم برای جوانان سخت کرد. در کنار این شرایط اقتصادی، فرهنگ و بعضی از سنت ها بیش تر از گذشته دست وپا گیر شد و کار را برای جوانان بسیار دشوار کرد.
هفت خوان رستم ازدواج را باید گذاشت در کنار اینکه سن بلوغ جنسی پایین آمده است و تجربه ازدواج دیرهنگام در جوانان متولد دهه شصت و تجردهای قطعی که در حال رقم خوردن است، جلوی چشمان جوانان دهه هفتاد است. شاید بتوان گفت ازدواج برای جوانان اساسی ترین نیاز شمرده می شود که در صورت تحقق آن به مسائل دیگری همچون کار و تحصیل پرقدرت تر بپردازند.
به علاوه اوضاع بد داخلی از لحاظ فرهنگی و اقتصادی، حمله های دشمن به ازدواج را که به هر طریقی انجام می شود را هم باید اضافه کرد. از ترویج و عادی نشان دادن دوستی با جنس مخالف در فضاهای مجازی و ماهواره تا کوشش برای تصویب قانونی که حداقل سن ازدواج را بالاتر ببرند. درحالی که با همین شرایط آمار تجرد قطعی در کشور به چند صد هزار نفر رسیده است و میانگین سن ازدواج افزایش یافته است.
با این شرایط، جای خالی قانون تسهیل ازدواج که بیش از ۱۵ سال در مجلس خاک می خورد، بیشتر حس می شود. قانونی که اگر اجرایی شود و در صدر اولویت های مسئولین و مطالبات مردم قرار گیرد، گره از کار خیلی از جوانان می گشاید.
شایعه «ازدواج اجباری»؛ راهی برای انحراف افکار عمومی از قوانین اصلی
اما در این روزهای اخیر بجای آنکه در فضاهای مجازی صحبت از این قانون باشد، مسئله ای عنوان شد که ضد ازدواج است و از لحاظ روانی ضربه ای دیگر به مقوله ازدواج می زند. این طرح ذهنیت جوانان را نسبت به ازدواج از همین هم که هست سیاه تر می کند و آن چیزی نبود جز شایعه «ازدواج اجباری»!
برخی می گویند، کلمه الزامی هم با تمام بار منفی خود به این واژه افزوده شد تا تداعی گر کلیدواژه حجاب الزامی و سربازی الزامی باشد. همین کلیدواژه با سیاه نمایی نسبت به ازدواج، هشتگ ترند توئیتر شد! وجه تحمیلی بودن، آن هم در شرایطی که دولت برای ازدواج جوانان قدمی برنمی دارد، به شدت فضا را مسموم کرد و افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داد.
ماجرا چیست؟
حال اینکه اصل ماجرا چیست و منشأ آن چیست، قابل تأمل است. این سخن را محمد ادریسی، سردبیر نشریه سراج طی پیشنهاداتی برای دولت و مجلس که بعنوان قوانینی برای ازدواج نوشته، مطرح کرده است. در قسمتی از این پیشنهاد آمده است:
«اگر کسی پس از سن ۲۸ سالگی از ازدواج امتناع کرد از او ربع درآمد کسب وکار و صنعت یا مالیات از تجارت او گرفته می شود و به آنها که می خواهند ازدواج کنند و گرفتار فقر هستند داده می شود. به افرادی که اختیاری ازدواج می کنند! زمین و مسکن داده شود».
ماجرا این است که این متن را دو سال قبل سایت پارسینه بدون نام منتشر نمود. حالا بعد از ۲ سال این متن با ذکر نام و بعنوان طرح مجلس یازدهم منتشر شد. درحالی که این مسئله، موضوع یادداشت ارسال شده به مجلس شورای اسلامی بوده است. درواقع می توان گفت متنی ساده در سایتی که اصلاً حرفش به مجلس نیز نرسیده است، این چنین در فضای مجازی غوغا کرد و جوی منفی برای ازدواج به وجود آورد.
فعالان مجازی به مطالبات اصلی بپردازند
بهتر است دغدغه فعالان مجازی و رسانه ای بجای آنکه ازدواج الزامی و نقد این حرف نامعلوم و غیرعقلانی، مطالبه تسهیل ازدواج جوانان باشد. در ضمن، تسهیل ازدواج جوانان، قانون لازم الاجرا است و پیشنهادی نیست که فقط در سایتی انتشار یافته باشد.
دلیل به وجود آمدن این بحث ها نیز خلأ دغدغه مندی برای ازدواج جوانان است بدین سبب سیاست گذاران و به خصوص مجلس یازدهم باید این قانون مهم را در اولویت قرار دهد تا از انتشار و سوءاستفاده از چنین نظرات غیرکارشناسانه جلوگیری شود.
زهره حسنی سعدی دبیر کارگروه زنان و خانواده انجمن مستقل دانشگاه تهران


منبع:

1399/03/22
13:26:14
5.0 / 5
1989
تگهای خبر: جوانان , رسانه , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
sunblog