مهر از محدودیت سنی متقاضیان وام ازدواج گزارش می دهد

ابلاغیه ای به نفع دولت، به ضرر جوانان

به گزارش بلاگ سان تصمیم اخیر رئیس جمهور در خصوص اعمال محدودیت سنی برای متقاضیان دریافت وام ازدواج، پرداخت تنها مشوق كشور برای ازدواج را در هاله ای از ابهام قرار داده و به تحقق یك سوم ازدواج ها لطمه خواهد زد.

ابلاغیه ای به نفع دولت، به ضرر جوانان

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، چندی قبل رئیس جمهور دستوری در خصوص محدودیت وام ازدواج برای سنین زیر ۱۸ سال و بالای ۴۰ سال را صادر کرد. این دستور به دنبال نامه ای از مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان با پیگیری معاونت امور جوانان و دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان، که در آن نوشته شده بود: «به استناد گزارشات دریافتی از بانک مرکزی، بررسی های میدانی و هم رصد اخبار رسانه ها در خصوص تحلیل آماری وام های پرداختی، تعداد متقاضیان دریافت وام ازدواج با میانگین سنی بالای ۶۰ سال و زیر ۱۵ سال که خارج از عرف سن مناسب فرزند آوری هستند رو به افزایش است که با توجه به هدف دولت از این امر در جهت تسهیل ازدواج به هنگام جوانان، خواهشمند است دستور فرمائید ضوابط و قوانین در رابطه با اعمال محدودیت سنی ۱۸ تا ۴۰ سال و اعطای این تسهیلات صرفا برای ازدواج نخست بعنوان مصوبه دولت بررسی و به بانک مرکزی ابلاغ گردد.»
دستور روحانی در مورد ایجاد محدودیت سنی در اعطای وام ازدواج به زوجین، تصمیمی بود که واکنش های زیادی را به همراه داشت. ابلاغ این دستور در شرایطی که کشور با بحران های جمعیتی، افزایش سن ازدواج و کاهش فرزندآوری روبه روست و دولت موظف به در نظر گرفتن سیاست های تشویقی و حمایتی جهت رفع این بحران ها است، انتقادهای زیادی را به دنبال داشت که مضمون همه آنها غیرقانونی بودن این اقدام بود.
امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس، هم به غیرقانونی بودن این دستور اشاره و به مخالفت صریح مجلس در مورد آن تاکید کرده است.
وی اقدام رئیس جمهور در اعمال تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج را خلاف بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه و اصل ۳ و ۱۹ قانون اساسی دانسته و گفته است: مجلس اجازه نخواهد داد زندگی مردم بازیچه گزارش های جعلی و غیر کارشناسی که ریشه تصمیم گیری رئیس جمهور شده است، شود.
مواردی که در روند تصمیم گیری رئیس جمهور برای وام ازدواج نادیده گرفته شد
در ابلاغ این دستور از جانب رئیس جمهور، به نظر می آید چند نکته وجود دارد که نادیده گرفته شده است. ابلاغیه اعمال محدودیت برای متقاضیان دریافت وام ازدواج در حالی است که یک سوم ازدواج ها در سنینی که با محدودیت پرداخت وام مواجه اند، انجام می شود.
طبق اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور سال ۱۳۹۷، در بیشتر از ۱۶۰ هزار ازدواج، حداقل یکی از زوجین کمتر از ۱۸ سال یا بالای ۶۰ سال سن داشته است. ازاین رو این عدد قابل توجه از افراد که در این محدوده سنی ازدواج می کنند، از سیاست گذاری های دولت در حوزه ازدواج حذف شده اند.
به علاوه ایجاد سیاست هایی جهت اعمال محدودیت در امر ازدواج جوانان، تأثیرات مستقیمی بر افزایش بحران های جمعیتی دارد. هم اکنون کشور با خطر سالمندی جمعیت روبه رو است و طبق پیشبینی سازمان بهداشت جهانی، ایران در سال ۱۴۲۹ به یک کشور پیر تبدیل می شود. کاهش فرزندآوری و افزایش سن ازدواج از عوامل مهم سالمندی جمعیت است. در ایران مشکلات عدیده اقتصادی، مسکن، درآمد و مسائل فرهنگی، به خودی خود از عواملی است که باعث افزایش سن ازدواج و کاهش فرزندآوری می شوند. با این وجود سیاست های اتخاذی از جانب دولت هم بر خلاف سایر کشورها، در جهت تشدید این بحران است.
موضوع حائز اهمیت آن است که آمار عرضه شده در مورد افزایش تعداد متقاضیان دریافت وام ازدواج در سن بالای ۶۰ و زیر ۱۵ سال، به معنای افزایش تعداد ازدواج ها در این سنین نیست بلکه با عنایت به وخامت اوضاع اقتصادی در سال های اخیر، تعداد افرادی که هنگام ازدواج مبادرت به دریافت وام کرده اند، افزایش یافته است.
موضع مجلس در مقابل محدودیت برای وام ازدواج مخالفت است
در همین راستا محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم آذربایجان شرقی هم در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد این ابلاغیه اظهار داشت: قانون در زمینه ازدواج جوانان، محدودیتی قائل نشده و ایجاد محدودیت در ازدواج، ولو ازدواج دیرهنگام یا زود هنگام مغایر قانون بوده و غیر قانونی می باشد.
فرهنگی با اشاره به اینکه اساسا موضع مجلس در این خصوص مخالفت خواهد بود، خاطرنشان کرد: برنامه مجلس هم همان معیار قانون خواهد بود. وقتی در قانون مصوب کشور چنین محدودیتی وجود ندارد، مجلس هم این محدودیت را قبول نخواهد کرد.
ممکن است یکی از وجوه تصمیم اخیر دولت کاهش تعداد وام های ازدواج پرداختی و در نتیجه حفظ ذخایر مالی دولت باشد که در این صورت تصمیم دولت را می توان به ابلاغیه ای برای خالی نشدن جیب دولت در ازای مجرد باقی ماندن جمعیت زیادی از متقاضیان ازدواج دانست.


1399/04/17
23:23:09
5.0 / 5
1700
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
sunblog