نامه رئیس كمیسیون بهداشت و درمان به رئیس جمهور برای تعویق كنكور

به گزارش بلاگ سان رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور با تاكید بر ضرورت تأمین ماسك مجانی و ارزان قیمت برای گروه های صدمه پذیر اظهار داشت كه كلیه كنكورهای سراسری زمانی برگزار گردد كه بیماری در كشور تحت كنترل درآمده باشد.

نامه رئیس كمیسیون بهداشت و درمان به رئیس جمهور برای تعویق كنكور
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، حسینعلی شهریاری در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا در ۱۰ بند به بیان نکاتی پرداخت و اجرای آنرا لازم دانست.
متن این نامه به شرح زیر است:
«حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهور و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا
با سلام
احتراما بر مبنای اصل ۱۱۳ قانون اساسی و جایگاه جنابعالی بعنوان رئیس شورایعالی سلامت و با عنایت به شیوع مبتلا شدن و افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری دستور فرمایید در اسرع وقت به نکات زیر توجه و اقدامات بایسته توسط مسؤلان ذیربط صورت گیرد.
۱. با عنایت به اهمیت تقویت جنبه های انگیزشی پرسنل بهداشت و درمان و عدم تحقق بموقع و میزان با کفایت مورد ضرورت بسته های تشویقی کارکنان بهداشت و درمان در کنار تاخیر پرداخت مزمن در کارانه های پرسنلی خطر فزاینده کاهش جدی انگیزه های نیروی انسانی محتمل است. لازم است در اسرع وقت در جهت تأمین منابع مورد ضرورت و تخصیص بلادرنگ و توزیع عادلانه پرداخت های مالی به پرسنل خدوم بهداشت و درمان در خطوط اول مقابله با بیماری کرونا اقدام عملیاتی صورت پذیرد. طبیعی است در صورت بی تفاوتی به این مورد خدای نکرده امکان دارد با بروز نافرمانی های مدنی در خدمتگزاران سخت کوش بهداشت و درمان همراه شود.
۲. با عنایت به مزمن شدن این بیماری و ماهیت فرسایشی آن و خستگی و فرسودگی فزاینده تیم بهداشتی و درمانی در کنار ابتلای روز افزون این عزیزان که باعث می شود از گردونه عرضه خدمات بیرون بروند و هم اکنون خطر کمبود نیروی انسانی ماهر در رسته های بهداشتی و درمانی بخصوص بیمارستان های درمانی که مستقیما درگیر تقابل با کرونا هستند، معضل جدی و نگران کننده تلقی می شود. بنابراین ضروریست در اسرع وقت و بدون فوت وقت و با تسهیلات غیربروکراسی در زمینه صدور بموقع مجوزهای استخدامی در گروه های بهداشتی و درمانی اقدامات مورد ضرورت صورت گیرد.
۳. با عنایت به حجم رو به افزایش بیماران در اغلب استان های کشور و در عین حال کاهش پیش رونده درآمدهای اختصاصی دانشگاه های علوم پزشکی که در خط اصلی و مقدم مقابله با عوارض این بیماری قرار دارند به شدت اقتصاد و سلامت گرفتار چالش های نگران کننده شده است. بنابراین لازم است جهت جبران درآمدهای اختصاصی صدمه دیده و هم تأمین منابع مالی مورد ضرورت دانشگاه ها اقدام عاجل صورت پذیرد. اهمیت این مورد از آنجا دو چندان می باشد که پیش از بروز بلای دامن گیر کرونا اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه های علوم پزشکی با کسری جدی و نگران کننده منابع روبرو بوده اند. نقش موثر و مسئولانه سازمان های بیمه گر در این حوزه اهمیتی راهبردی دارد.
۴. با عنایت به بروز امواج آتی این بیماری در عرصه جهانی و همچون در کشور ما در فصول پاییز و زمستان لازم است به صورت پیشگیرانه نسبت به تأمین ذخایر راهبردی وسایل حفاظت فردی، اقلام دارویی و تجهیزاتی اقدامات موثر و بر مبنای یک برنامه زمانبندی منظم و دقیق صورت پذیرد.
۵. با امعان نظر به تنوع اقلیمی کشور و اهمیت مداخلات بومی در هر استان و سیمای متفاوت این بیماری در شهرستان ها و استان های مختلف و لزوم اتخاذ تصمیمات بموقع محیطی لازم است نسبت به تفویض اختیار وسیع تر به استانداران و روسای دانشگاه های علوم پزشکی از سوی ستاد ملی اقدامات ضروری صورت پذیرد تا پروتکل های تهیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حساسیت بیشتری صورت گیرد.
۶. جهت حصول آمادگی همه جانبه در مقابل امواج ویرانگر این بیماری لزوم اجتناب ناپذیر و بسط زیرساخت های بهداشتی و درمانی کشور بیشتر از هر زمان دیگری حس می شود. بنابراین لازم است به صورت جهادی کلیه پروژه های بهداشتی و درمانی که از پیشرفت فیزیکی مورد قبول و مطلوبی در کشور برخوردار می باشند به صورت خارج از نوبت به اتمام رسانده شود.
۷. با عنایت به استهلاک روزافزون اقلام سرمایه ای در مراکز درمانی و بیمارستان ها لازم است ضمن تخصیص منابع مالی مستقل در اسرع وقت نسبت به جایگزینی اقلام مزبور تمهیدات لازم صورت پذیرد.
۸. از آنجایی که انجام منظم و هدفمند تست های آزمایشگاهی کووید ۱۹ بخصوص تست های مبتنی بر آنتی ژن می تواند در فرایند غربالگری و درمان بیماران و کاهش منطقی میزان مبتلا شدن و توقف چرخه سرایت ویروس نقش آفرین باشد لزوم دارد نسبت به تأمین کیت های مورد ضرورت و ابزار مربوطه در کنار ذخیره سازی آنها اقدام عاجل صورت پذیرد.
۹. با عنایت به اعمال درست راهبرد الزامی سازی ماسک بخصوص در اماکن عمومی و عرصه های خدماتی ساز و کارهای واقعی و یارانه ای جهت تأمین ماسک های مجانی و ارزان قیمت برای اقشار فرودست و گروه های صدمه پذیر و افراد نابرخوردار طراحی و اجرا شود.
۱۰. با عنایت به نگرانی جدی دلسوزان جامعه پزشکی و داوطلبان و خانواده های آنها سفارش می شود کلیه کنکورهای سراسری زمانی برگزار گردد که بیماری در کل کشور به صورت کامل تحت کنترل درآمده باشد. چونکه تجربه نشان داده اجرای پروتکل های یکسان با عنایت به شرایط اقلیمی متفاوت کشور نمی تواند ضمانت اجرایی داشته باشد و متاسفانه امکان دارد شاهد همه گیری شدیدتر با مرگ و میر بالا باشیم و کسی نتواند جوابگوی ملت باشد.
منبع:

1399/05/07
14:28:20
5.0 / 5
1549
تگهای خبر: برنامه , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
sunblog