كرونا فرصتی برای حذف كنكور

بلاگ سان: این روزها نحوه برگزاری كنكور سراسری با شیوع مجدد كرونا تبدیل به دغدغه قسمتی از جامعه شده است كه می توان با بهره گیری از ظرفیت های قانونی ضمن رفع این نگرانی ها گامی اساسی برای حذف كنكور برداشت.

كرونا فرصتی برای حذف كنكور
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا یک سال از بیانات مقام معظم رهبری درباره ضرورت تصمیم گیری دقیق کارشناسی درباره کنکور می گذرد. حضرت آیت الله خامنه ای در در دیدار با هزاران نفر از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور با انتقاد از برخی برنامه ها در بعضی مدارس به بهانه نشاط و سرزندگی فرمودند: «گاهی اوقات فشارهای درسی در مدارس و در آموزشگاه هایی که به دنبال قبولی بیشتر در کنکور یا به دست آوردن رتبه های بالا هستند، جوان را پژمرده و افسرده می کند که باید برای حل این مسائل فکر و تدبیر و اقدام نمود.»
سفارش دیگر رهبر انقلاب به مسؤلان آموزش و پرورش، فکر و تصمیم دقیق کارشناسی درباره کنکور بود. ایشان فرمودند: «دانشگاهها می گویند در سالهای اخیر صندلی خالی هم داشته اند، لازم است کارشناسان با بررسی عمیق درباره «بودن یا نبودن کنکور، ادامه آن به شکل فعلی یا تغییر آن»، تصمیم گیری کنند و مسؤلان مربوط این تصمیمات را اجرا کنند.»
آن زمان تعداد زیادی از نمایندگان مجلس دهم در گفت و گوهای جداگانه ای بر ضرورت حرکت به سمت حذف کنکور تاکید داشتند، استنادات آنها به مصوبات پارلمان در ادوار گذشته بود که در این گزارش قوانین مربوطه مورد بررسی قرار گرفته است.
مصوبات مجالس برای حذف کنکور
نمایندگان مجلس هفتم درآبان سال ۱۳۸۶ طرح پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کردند که به باعث آن ملاک پذیرش دانشجو سوابق تحصیلی بود. باید این مصوبه حداکثر تا آخر برنامه پنج ساله توسعه اجرایی می شد تا عملا با حذف آزمون های سراسری ورودی دانشگاه، پذیرش دانشجو برپایه سوابق تحصیلی صورت می گرفت اما این اتفاق به خاطر معایب این قانون رخ نداد.
نمایندگان مجلس نهم در شهریور سال ۱۳۹۲ برای رفع این ایرادات، با اضافه کردن بندی به مصوبه قبلی، تصمیم گیری در امور در رابطه با سنجش و پذیرش دانشجو برای داوطلبان فاقد سابقه تحصیلی را بعنوان وظایف شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین کرده و این شورا را موظف کردند که در اجرای این قانون سیاست های کلی نظام، مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی و اسناد بالادستی را رعایت کند؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو متشکل از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش وپرورش، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونان آموزشی و همینطور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بعنوان دبیر این شورا است که با این قانون نقش مهمی در چگونگی حذف کنکور دارد.
با این قانون مقرر شد که پذیرش دانشجو از راه سوابق تحصیلی به صورت تدریجی و صعودی باشد تا پس از ۵ سال ۸۵ درصد سوابق تحصیلی ملاک پذیرش دانشجویان قرار گیرد، تأثیر مثبت و قطعی سوابق تحصیلی به میزان ۲۵ درصد تا کنکور سال ۱۳۹۴ اعمال شد اما در آزمون سراسری ۱۳۹۵ با شکایت یکی از شرکت کنندگان کنکور به دیوان عدالت اداری حذف گردید چون باید نمرات سه سال آخر دوره متوسطه ملاک سوابق تحصیلی قرار می گرفت که ظاهرا تنها نمرات سال آخر بعنوان سوابق تحصیلی لحاظ می شد.
آن زمان برای رفع این ابهام نمایندگان مجلس نهم در آخرین روزهای کاریشان بندی از قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را اصلاح کردند که طبق آن سابقه تحصیلی نمرات برخی از دروس دوره متوسطه دوم و پیش دانشگاهی است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و متوسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورایعالی آموزش و پرورش برگزار می گردد. همینطور تاثیر سوابق تحصیلی برای سال ۱۳۹۵ مثبت خواهد بود و در سایر موارد بعد از بررسی کارشناسی در سال های آینده اعمال خواهد گردید.
با این مصوبه کنکور در سال های ۹۵ تا ۹۷ با ۲۵ درصد تأثیر مثبت سوابق تحصیلی برگزار گردید. کنکور سال ۱۳۹۸ با تأثیر مثبت حداکثر ۳۰ درصدی برای نظام جدید و ۲۵ درصدی برای نظام قدیم به پایان رسید و مقرر است همین روند در کنکور سال جاری تکرار شود. نتیجه آن است که با ادامه این روند شاهد تأثیر قطعی معدل در کنکور سراسری نخواهیم بود و نمی توان انتظار برداشتن گام محکمی برای حذف کنکور داشت.
استفاده از سوابق تحصیلی در بعضی از رشته های تحصیلی
روی دیگر ماجرا کاهش تعداد متقاضیان برخی رشته های تحصیلی است که عملا اعمال سوابق تحصیلی در این رشته ها می تواند ملاکی برای پذیرش در دانشگاه ها باشد به خصوص در شرایط شیوع کرونا که پرهیز از اجتماعات امری لازم و ضروری می باشد. در اینباره علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در شرایط انتشار کرونا باید درباره نحوه برگزاری کنکور بررسی های بیشتری صورت گیرد. می توان از ۱۰۰ درصد رشته ها ۸۵ درصد را بدون آزمون و از راه سوابق تحصیلی در دانشگاه ها پذیرش و سال تحصیلی را آغاز کرد و تنها برای ۱۵ درصد باقیمانده آزمون را برگزار کرد.
موضوعی که سیدعلی یزدی خواه نماینده تهران در تذکری در یکی از جلسات مجلس یازدهم به نحو دیگر بیان کرد. او ابتدا از اجرایی نشدن مصوبه مجلس در ۱۳۹۲ درباره کنکور و نحوه جذب دانشجو برپایه سوابق تحصیلی انتقاد نمود و یاد آور شد که طبق مصوبه مجلس در سال ۱۳۹۵ باید ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها از راه اعمال سوابق تحصیلی تکمیل شود؛ قانونی که اجرایی نشده و به جای آن مقرر است کنکور سراسری در شرایط انتشار کرونا برگزار گردد امیدواریم حداقل دولت در سال آینده مبحث حذف کنکور و جذب دانشجو برپایه سوابق تحصیلی را اجرایی کند.
جلیل میرمحمدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گویی با ایسنا گفته بود که در خیلی از رشته های دانشگاهی داوطلب به اندازه صندلی های آن رشته وجود ندارد بنابراین در آن رشته ها نیازی به برگزاری آزمون نیست. می توان پیش از برگزاری آزمون مهلتی را تعیین کرد و اظهار داشت که داوطلبان چنین رشته هایی می توانند بر مبنای معدل تحصیلی خود وارد دانشگاه شوند. با این کار تعداد قابل توجهی از متقاضیان شرکت در کنکور کاسته می شود. تنها چند رشته در حوزه های علوم پزشکی، علوم انسانی و ریاضی فیزیک برای کنکور سراسری باقی می ماند که از آنها می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی آزمون گرفت و در عین حال تعداد شرکت کنندگان در کنکور را کاهش داد.
با عنایت به شیوع مجدد کرونا انتظار می رود مسئولان از ظرفیت های قانون یعنی اعمال سوابق تحصیلی به جای برگزاری کنکور با تعداد زیاد داوطلبان استفاده کنند تا مشکلی در شروع سال تحصیلی ایجاد نشود و در عین حال کنکور فقط برای برخی از رشته ها در دانشگاه های پرمخاطب برگزار شود، اتفاقی که می تواند گامی محکم در جهت عمل به تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره تصمیم گیری پیرامون «بودن یا نبودن کنکور» باشد.
منبع:

1399/05/23
11:38:06
5.0 / 5
1280
تگهای خبر: برنامه , رمان , شركت , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
sunblog