رییس دانشگاه آزاد خبر داد

تبدیل مجتمع ۵۰ هكتاری واحد رشت به پردیس غذا و امنیت غذایی

تبدیل مجتمع ۵۰ هكتاری واحد رشت به پردیس غذا و امنیت غذایی

به گزارش بلاگ سان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه بازدید از بخش های مختلف مجتمع ۵۰ هكتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، از تبدیل این مجتمع به پردیس غذا و امنیت غذایی اطلاع داد.


به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در مسافرت به استان گیلان از بخش های مختلف مجتمع ۵۰ هکتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت بازدید و با اساتید گروه کشاورزی این واحد دیدار و گفتگو کرد.
دکتر طهرانچی در حاشیه این بازدید و در دیدار با اساتید گروه کشاورزی واحد رشت، به بررسی وضعیت رشته کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و اظهار داشت: روزی که دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان دانشگاهی اجتماعی کار خویش را آغاز کرد، علوم کشاورزی مبحث مهمی بود و افرادی که دانش خوبی در این عرصه داشتند، در دانشگاه آزاد اسلامی جذب شدند و خیلی از واحدها مبتنی بر این رشته توسعه پیدا کردند.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز رشته و دانشکده های کشاورزی تبدیل به مظلوم ترین ها شده اند، اظهار نمود: این در شرایطی است که آینده کشاورزی به علت نداشتن فناوران نخبه تهدید می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: کشاورزی از کِشنده دانش به کِشنده تکنولوژی تبدیل گشته و باوجود آنکه کشاورزی با معیشت ۵ میلیون خانوار ارتباط مستقیم دارد و ۱۸ درصد GDP را به خود اختصاص داده، به علت عدم انطباق رشته کشاورزی با فناوری های روز و نیاز کشاورزان، با کاهش دانشجو مواجه می باشد.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه اگر به داد رشته کشاورزی نرسیم و آنرا احیا نکنیم، غذا و امنیت غذایی به کشورهای خارجی وابسته می شود، تاکید کرد: حالا هم صنعت بذر، سم و خیلی از صنایع در رابطه با کشاورزی در اختیار خارجی هاست و اگر این روال ادامه داشته باشد، اتفاق بسیار خطرناکی است.

دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال حل مسائل مربوط به کشاورزی است
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: جای تأسف است که بازار ۶۰۰ میلیون بذر صیفی جات کشور ما در اختیار خارجی هاست. دانشگاه آزاد اسلامی به علت آنکه به بدنه مردم متصل است و به سرعت واکنش آنها را نسبت به تحولات درک می کند، به دنبال حل مسائل مربوط به کشاورزی است تا برای رفع نیاز فناوری کشاورزی برنامه ریزی کند. در این راستا اقدامات خوبی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) شروع شده است.
وی با اشاره به اینکه سبد غذایی ۸۰ میلیون ایرانی از نظر اقتصادی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: دلیل استقبال مردم از رشته های علوم پزشکی، تأمین آینده شغلی دانشجویان است. سؤال اینجاست که چرا با وجود چنین بازاری در صنعت غذایی، مردم به سمت رشته های کشاورزی نمی روند. دلیل این است که ما شیوه های آموزشی خویش را متناسب با نیاز صنعت کشاورزی تغییر نداده ایم. بنابراین کار به جایی رسیده که رشته کشاورزی حتی در دانشگاه های مطرح دولتی هم به صورت بدون آزمون، دانشجو پذیرش می کند.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی برای اصلاح این روند و تحول در حوزه کشاورزی، رشته کشاورزی و امنیت غذایی را راه اندازی و مقطع دکتری حرفه ای را برای آن تدوین کرده تا دانشجویان کشاورزی مانند دانشجویان علوم پزشکی و دامپزشکی، دو سال فیلد آموزشی داشته باشند و در محیط عملی کار کنند. در ارتباط با این طرح، با وزرای کشاورزی و علوم رایزنی هایی داشته ام که امیدوارم به نتیجه برسد.

مدل دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه اجتماعی حل مساله است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: یکی از مسائلی که در حوزه کشاورزی باید حل شود، مبحث بذر است که علاوه بر رفع نیاز کشور، می تواند سودده باشد و مورد توجه مردم و دانشجویان قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در پژوهش و فناوری نگاه جدیدی دارد، اظهار داشت: مدل دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه اجتماعی حل مساله است که هیأت علمی در آن حرف اول و آخر را می زند.
مجتمع ۵۰ هکتاری واحد رشت به پردیس غذا و امنیت غذایی تبدیل خواهد شد
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: آزمایشگاه های دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان را تجهیز خواهیم کرد تا رشته های دامپزشکی، کشاورزی و صنایع غذایی احیا شود. در این راستا مجتمع ۵۰ هکتاری واحد رشت به پردیس غذا و امنیت غذایی تبدیل خواهد شد. ان شاءالله این مجتمع یک پردیس تأثیرگذار خواهد بود که فعالیتهای آموزشی و فناورانه بسیاری در آن صورت گیرد.
بر مبنای اعلام دانشگاه آزاد، دکتر طهرانچی در انتها تصریح کرد: در کنار پردیس غذا و امنیت غذایی واحد رشت، یک سرای نوآوری راه اندازی می شود تا اشتغال فارغ التحصیلان هم تضمین شود. با این کار، علاوه بر افزایش درآمد هیأت علمی و کارمندان، انتفاع دانشجویان هم تأمین خواهد شد.1399/06/13
21:23:12
5.0 / 5
962
تگهای خبر: اساتید , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
sunblog