آغاز رسمی فعالیت آموزشی دانشگاه ها از امروز

به گزارش بلاگ سان نیم سال اول تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ در حالی از امروز شنبه ۱۵ شهریور سالجاری به صورت رسمی شروع می شود كه به علت انتشار كرونا ویروس در كشور، دانشجویان برای دومین ترم متوالی برخلاف روند مرسوم سالهای گذشته از حضور فیزیكی در فضای آموزش محروم هستند و با كمك ابزارهای الكترونیكی در كلاس های درس حاضر خواهند شد.

آغاز رسمی فعالیت آموزشی دانشگاه ها از امروز
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در جلسه ۳۱ خرداد ماه ستاد ملی مقابله با کرونا رئیس جمهور اعلام نمود فعالیت آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور باید از 15 شهریور فعالیت خویش را به صورت رسمی آغاز کنند بر این اساس دانشگاه ها در نیم سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در حالی پذیرای دانشجویان و مشتاقان علم و دانش هستند که انتشار کرونا ویروس آنها را برای دومین ترم متوالی از حضور در کلاس های درس و آموزش محروم نموده و این دانشجویان مجبور هستند برخلاف روند مرسوم سال های گذشته از پشت قاب های مجازی و الکترونیکی نخستین روز آموزشی ترم جدید خویش را تجربه کنند.
اواخر سال قبل همزمان با شیوع کرونا به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کووید 19، فعالیتهای آموزش حضوری تمامی سطوح در کشور تعطیل اعلام گردید و به دنبال آن خیلی از دانشگاه های کشور اعلام نمودند که آموزش را متوقف نکرده و دانشجویانشان در خانه و به شیوه آموزش مجازی به تحصیل ادامه می دهند. بر این اساس دو وزارتخانه علوم و بهداشت با انعطاف کامل در قوانین و مقررات آموزشی خود بخشنامه های گوناگونی را به منظور تسهیل روند آموزش مجازی و همراهی با دانشجویان در شرایط فعلی صادر کرد و براین اساس دانشگاه ها مختار شدند برحسب شرایط خود ترم گذشته را بدون وقفه به بایان برسانند و دانشجویان کمترین صدمه را از شرایط ناشی از انتشار کرونا ویروس متحمل شوند.
با ادامه دار شدن انتشار کرونا ویروس و در آستانه سال تحصیلی جدید، وزارت علوم اعلام نمود ترم تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ هم همانند ترم گذشته و با همان قوانین و مقررات اعلام شده به شکل مجازی و در بعضی موارد به صورت ترکیبی(مجازی-حضوری) برگزار می گردد.
در همین راستا دکتر منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری کنکور در مصلای تهران تصریح کرد: همه ما دعا می نماییم که شرایط انتشار کرونا و روند کنترل آن بهبود پیدا کند و بتوانیم همه دانشجویان را در محیط دانشگاه باردیگر ببینیم اما شروع ترم دانشگاه ها از ۱۵ شهریور قطعی است. چون آموزش دانشگاه ها به شکل مجازی است و ما تجربه نیمسال قبل را هم داریم عملا کلاس های خویش را از همان ۱۵ شهریور آغاز خواهیم کرد.
وی در مورد تعداد خوابگاه ها و وضع رعایت شیوه نامه های بهداشتی هم خاطرنشان کرد: دانشگاه ها باید در این خصوص مدیریت لازم را داشته باشند و مدیریت به صورت صحیح باید صورت گیرد.

امکان حضور دانشجویان دارای واحدهای عملی و آزمایشگاهی
دکتر غلامی همینطور در آخرین نشست خبری خود که در مرداد ماه برگزار گردید در مورد وضعیت تحصیلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی هم تصریح کرد: دانشجویان پذیرفته شده سال های قبل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که واحدهای عملی دارند بخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی وضعیت تحصیلی شان به این شکل است که با رعایت پروتکل های بهداشتی دانشگاه ها دوره ای را برای حضور این دانشجویان در دانشگاه ها به منظور انجام تحقیقات و گذراندن واحدهای عملی اختصاص بدهند که البته این تصمیم گیری ها به دانشگاه ها واگذار شده است که برپایه برنامه ها، لزوم ها و امکانات خود می توانند در این حوزه تصمیم گیری کنند ازاین رو ما سال آینده یک نیم سال ترکیبی خواهیم داشت.

وضعیت نودانشجویان
وزیر علوم همینطور در مورد نحوه آموزش دانشجویان در ترم جاری هم خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط فعلی انتشار کرونا ویروس و برپایه اعلام وزارت بهداشت در این حوزه، ازاین رو به احتمال قریب به یقین ترم پیش رو به صورت آموزش مجازی خواهد بود و با تنظیمی که روی تعداد واحدهای دانشجویان جدیدالورود خواهد گرفت این دانشجویان ترم اول خویش را به شکل مجازی برگزار خواهند کرد البته یک طرحی را هم داریم که اگر شرایط مناسب باشد چند هفته دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه ها پذیرش شوند تا این دانشجویان با حضور در دانشگاه ها از فضای دانشگاه ها و گروه های دانشگاهی آشنا گردند. در این شرایط هم کسانی که غیربومی باشند سیستم خوابگاهی برای آنها به صورت سرویس هتلینگ عرضه خواهد شد و تغذیه هم با رعایت پروتکل های بهداشتی به این دانشجویان داده خواهد شد.

شیوه آموزش مقاطع تحصیلی
در همین رابطه دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم در تشریح نحوه و جزئیات برگزاری سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اظهار نمود: دانشگاه ها طی شش ماه گذشته مجموعه ای از فعالیتهای آموزشی به شکل مجازی را به شکل کاملا فشرده انجام دادند و زیرساخت یادگیری الکترونیکی در این مراکز بسیار افزایش یافته است. ازاین رو امیدوار هستیم با کسب تجربه از فعالیتهای چند ماه گذشته بتوانیم ترم آینده را با آمادگی بیشتری شروع نماییم.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: در ماه های گذشته به منظور آموزش، ترویج و فرهنگ سازی در حوزه آموزش الکترونیکی در دانشگاه ها صدها سند، جزوه آموزشی و فیلم آموزشی در دسترس علاقمندان، استادان و دانشجویان قرار گرفته است. ضمن اینکه چندین نشست تخصصی و همایش های علمی، فنی و کاربردی در این حوزه برگزار نمودیم که مجموعه این فعالیت ها فضا را برای برگزاری آموزش مجازی در ترم آینده فراهم می آورد تا دانشگاه ها با آمادگی بیشتری وارد ترم آینده شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم همینطور تصریح کرد: با عنایت به انتشار کرونا ویروس و پیشبینی هایی که در وزارت بهداشت و متخصصین این حوزه انجام داده اند به نظر می آید آموزش حضوری در دانشگاه ها همانند ترم قبل منتفی است بنابراین از شنبه ۱۵ شهریور ماه که ترم جدید آغاز می شود است، همه دانشگاه ها آمادگی داشته باشند که دروس خویش را با محوریت آموزش الکترونیکی آغاز کنند.
وی از ابلاغ شروع ترم جدید از روز شنبه ۱۵ شهریور ماه به تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اطلاع داد و اظهار داشت: شروع تحصیلی سال جدید به شکل الکترونیک از ۱۵ شهریور به همه دانشگاه ها ابلاغ گردیده است؛ البته در دانشگاه هایی که امکان تشکیل کلاس های حضوری وجود داشته باشد اعلام شده است که کلاس های خویش را به شکل ترکیبی(حضوری-مجازی) برگزار کنند.
خاکی صدیق تصریح کرد: در اغلب دوره های کارشناسی آموزش به شکل مجازی برگزار می گردد و در دوره های تحصیلات تکمیلی هم در بخش هایی که دروس کارگاهی و عملی وجود دارد وامکان تشکیل کلاس های حضوری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی وجود داشته باشد، کلاس ها به شکل ترکیبی برگزار خواهند شد.

وضعیت اسکان در خوابگاه ها
همینطور دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان به برنامه وزارت علوم در مورد نحوه اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی همزمان با شروع سال تحصیلی اشاره نمود و اضافه کرد: همان گونه که اعلام شده در ترم جدید آموزش به شکل ترکیبی یعنی حضوری و مجازی خواهد بود و برای بخش هایی نظیر واحدهای عملی، رساله ها و امور مربوط به آزمایشگاه ها طبیعتا باید پیشبینی حضور دانشجویان در دانشگاه ها صورت بگیرد. در این میان مسئله اصلی ظرفیت پذیرش دانشجویان خوابگاهی است که باید به شکل مطمئن این اسکان در خوابگاه ها انجام گیرد تا دانشجویان گرفتار مشکل نشوند.
دکتر صدیقی همینطور تاکید کرد: جمع بندی دانشگاه ها در مورد نحوه اسکان دانشجویان خوابگاهی برای ترم جاری این بود که ما حداکثر بتوانیم ۴۰ درصد ظرفیت خوابگاهی را برای پذیرش دانشجویان در ترم جاری آماده نماییم چونکه بیشتر از این امکان پذیرش وجود ندارد. البته این ظرفیت امکان دارد در بعضی از دانشگاه ها ۲۰، ۳۰ یا حتی ۴۰ باشد اما بطور قطع ما بیشتر از ۴۰ درصد دانشجویان را در خوابگاه ها پذیرش نخواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه حضور دانشجویان در خوابگاه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام خواهد گرفت، اظهار داشت: ما پیشبینی های لازم را برای اجرای این پروتکل ها انجام دادیم حتی ضدعفونی خوابگاه ها روزانه و یا گاهی دو بار در روز هم انجام خواهد گرفت و دستورالعمل بهداشتی ما در ترم جای هم همان دستورالعمل اعلام شده قبلی است. ازاین رو دانشگاه ها باید بگونه ای برنامه ریزی کنند که اگر دانشجوی خوابگاهی دارند حضور همه آنها در خوابگاه در یک زمان اتفاق نیفتد.

تغذیه دانشجویان
دکتر صدیقی در مورد برنامه وزارت علوم برای تغذیه دانشجویان ترم جدید هم اظهار داشت: تغذیه دانشجویان در ترم جدید در اولویت خدمات ما نیست. فقط پیشبینی تغذیه برای دانشجویان خوابگاهی انجام خواهد گرفت و این تغذیه به شکل پک و بسته بندی در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.
وی تصریح کرد: دانشجویانی که در دانشگاه ها حضور دارند می توانند از راه رستوران های مکمل غذای مورد نیاز خویش را تهیه کنند. البته یارانه قیمت غذا در این رستورانها افزایش می یابد و هر دانشگاه در مورد افزایش میزان یارانه خودش تصمیم می گیرد.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، به دنبال اعلام مسؤلان وزارت علوم و مشخص شدن تکلیف دانشگاه ها برای نیمسال کرونایی پیش رو، برخی دانشگاه های بزرگ کشور برنامه های خویش را برای سال تحصیلی جدید اعلام نمودند که جزئیات آن به این شرح است:

دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مسؤلان دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام نمودند ثبت نام دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه برای نیمسال اول ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در ایام سه شنبه و چهارشنبه ۲۵ و ۲۶ شهریور ماه انجام می شود.
برپایه اعلام دانشگاه شروع کلاس ها هم از شنبه ۲۹ شهریور ماه خواهد بود و حذف و اضافه در ایام یکشنبه و دوشنبه ۶ و ۷ مهرماه انجام می شود.
هفته پایانی کلاس ها از شنبه ۱۳ دیماه الی چهارشنبه ۱۷ دیماه اعلام شده و امتحانات آخر ترم مقرر است شنبه ۲۰ دیماه الی ۲ بهمن برگزار گردد.
همینطور برپایه تقویم آموزشی دوره کارشناسی، ثبت نام دانشجویان در ایام شنبه و یکشنبه ۲۲ و ۲۳ شهریور ماه انجام می پذیرد و بعد از آن کلاس ها ۲۹ شهریور ماه آغاز خواهد شد. فرآیند حذف و اضافه هم در ایام سه شنبه و چهارشنبه ۱ و ۲ مهرماه انجام می شود.

دانشگاه خوارزمی
بر مبنای تقویم آموزشی نیمسال جدید دانشگاه خوارزمی انتخاب واحد دانشجویان برای ترم تحصیلی مهر ماه از ۱۵ شهریور ماه شروع می شود و این مهلت تا ۱۹ ماه ادامه دارد. همینطور ۱۹ تا ۲۰ شهریور ماه هم بعنوان مهلت زمانی مجدد برای انتخاب واحد با تأخیر در نظر گرفته شده است. ازاین رو کلاسهای آموزشی مهرماه دانشجویان دانشگاه خوارزمی از ۲۲ شهریور ماه سال ۹۹ آغاز خواهد شد.
امکان حذف و اضافه دو درس دانشجویان ویژه کارشناسی دانشگاه خوارزمی از ۲۹ شهریورماه شروع می شود و تا بیست و دوم مهر ادامه دارد. همینطور دانشجویان دوره کارشناسی هم ۸ تا ۱۲ آذر ماه سال ۹۹ می توانند نسبت به حذف اضطراری یک درس اقدام نمایند.

دانشگاه صنعتی شریف
معاونت آموزشی دانشگاه صنعتی شریف هم اعلام نمود که ثبت نام دانشجویان کارشناسی شامل دانشجویان ورودی ۹۸ و پیش از آن، از روز ۱۵ شهریور شروع می شود و تا روز سه شنبه ۱۸ شهریور ادامه دارد.
همینطور ثبت نام دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی ورودی ۹۸ و ماقبل هم از روز چهارشنبه ۱۹ شهریور شروع می شود و تا روز شنبه ۲۲ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
دانشگاه صنعتی شریف به دانشجویان خود تاکید کرده است که آخرین فرصت تقاضای مرخصی تحصیلی روز سه شنبه ۸ شهریور اعلام شده و کلاس ها در این نیمسال تحصیلی از ۲۹ شهریور شروع می شود و تا ۱۴ دیماه ادامه دارد.

دانشگاه تهران
برپایه تقویم آموزشی نیم سال اول تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ دانشگاه تهران ثبت نام نیم سال مهر دانشجویان این دانشگاه برای کلیه مقاطع تحصیلی از هشتم شهریور ماه آغاز و این مهلت به مدت یک هفته یعنی تا ۱۵ شهریور ماه ادامه دارد.
همینطور کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه تهران برای نیم سال آینده از ۲۹ شهریور ماه شروع می شود. و دانشجویان از ۱۲ تا ۱۴ مهر به مدت سه روز می تواند نسبت به حذف و اضافه خود اقدام نمایند.
برپایه اعلام دانشگاه تهران امتحانات میان ترم دانشجویان دانشگاه تهران در ترم آینده از ۱۷ آبان آغاز و ۲۸ آخر می یابد و ۲۴ دی آخر کلاس های نیم سال اول دانشجویان اعلام شده است. به صورتی که امتحانات نهایی ترم هم از ۲۵ دیماه شروع می شود و این مهلت تا ۹ بهمن ادامه دارد.

دانشگاه شهید بهشتی
همینطور دانشگاه شهید بهشتی هم اعلام نمود که ثبت نام دانشجویان برای ترم جدید از ۱۵ شهریور شروع می شود و کلاس ها برپایه تقویم آموزشی دانشگاه دایر خواهند شد. برپایه پیشبینی ها، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ورودی جدید اواخر مهر یا اوایل آبان از جانب سازمان سنجش به دانشگاه معرفی خواهند شد و براین اساس این دانشجویان ترم خویش را با شش هفته تاخیر آغاز خواهند کرد.
کلاس های دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در نیم سال اول به صورت فشرده خواهد بود به این صورت که دانشجویان، نیمسال تحصیلی را به جای ۱۶ هفته در ۱۰ هفته طی خواهند کرد؛ در دوره کارشناسی هم ۱۲ واحد درسی به دانشجو عرضه می شود و دانشجویان به ازای هر واحد درسی یک ساعت و نیم در کلاس غیرحضوری شرکت خواهند کرد.

دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه تربیت مدرس زمان انتخاب واحد و آغاز نیمسال اول سال تحصیلی۱۴۰۰-۱۳۹۹ برای دانشجویان ورودی ۹۹-۹۸ و پیش از آن، از ۱۵ تا ۱۹ شهریور ماه اعلام و تصریح کرد کلاس های این گروه دانشجویان از ۲۹ شهریور آغاز می شود.
طبق تقویم دانشگاه مذکور، حذف و تعویض دروس ۱۳ و ۱۴ مهرماه و آخر کلاس های این دسته از دانشجویان ۱۷ دی برنامه ریزی شده است. پذیرش و آغاز کلاس های دانشجویان نو ورود به علت تعویق آزمون های ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع تحصیلی منوط به زمان اعلام نتایج نهائی پذیرفته شدگان بوده و متعاقبا اعلام خواهد شد.

سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی چگونه خواهد بود؟
همزمان با شروع سال تحصیلی دانشگاه های علوم بزشکی کشور هم آموزش رسمی دانشجویان را امروز ۱۵ شهریور آغاز می کنند در این رابطه دکتر علی اکبر حق دوست اظهار نمود: شروع سال تحصیلی جدید دانشجویان علوم پزشکی از امروز شنبه به همه دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردیده است البته به علت اینکه ترم تابستانی برخی دانشگاه ها طول کشیده است در نتیجه این مراکز بسته به شرایطی که دارند امکان دارد شروع سال تحصیلی ترم جاری خویش را چند روزی به تاخیر بیندازند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت همینطور در مورد شیوه برگزاری کلاس های آموزشی دانشجویان علوم پزشکی در ترم جدید هم تصریح کرد: تصمیم داریم دانشگاه ها کلاس های آموزشی خویش را به صورت تلفیقی یعنی مجازی و حضوری برگزار کنند. دانشگاه هایی که از نظر شیوع کرونا وضعیت ثابت تری داشته باشند می توانند کلاس های عملی را به شکل حضوری برگزار کنند.
دکتر حق دوست با اشاره به اینکه خط و مشی دانشگاه های علوم پزشکی برای ترم جاری مشخص شده است، اظهار داشت: حتی امکان دارد برخی دانشگاه ها به خصوص در رشته های پزشکی سال تحصیلی خویش را به شکل حضوری آغاز کنند.
وی با اشاره به اینکه سال تحصیلی دانشجویان جدیدالورود در عمده رشته ها از بهمن ماه آغاز می شود تا دانشگاه ها در ترم جاری کمی خلوت تر باشند اما ما حتما به صورت مختصر ورودی آبان هم خواهیم داشت. به صورت کلی نحوه پذیرش این دانشجویان در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا با اینکه بنا بر تاکید رئیس جمهور و ابلاغ وزارتخانه های علوم و بهداشت ترم جدید دانشگاه ها باید از امروز به صورت رسمی شروع شود اما علیرغم این تاکیدات، خیلی از دانشگاه ها به دلایلی همچون طولانی شدن ترم تابستانی آمادگی لازم برای شروع آموزش ترم جدید از امروز را ندارند و تقویم آموزشی خویش را طبق روند مرسوم ترم های قبل تدوین کرده اند به طوریکه نیم سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ در این دانشگاه ها با تاخیر دوهفته ای از همان آخر شهریور ماه شروع خواهد شد.1399/06/14
08:21:42
5.0 / 5
1252
تگهای خبر: برنامه , سیستم , شركت , فیلم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
sunblog