در نشست معاون وزیر علوم با انجمن های علمی مطرح شد

رشته های دانشگاهی استاندارد برای ارتقای علوم ریاضی ایجاد شود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در اولین جلسه هم اندیشی در حوزه های تخصصی با انجمن های علمی كه با حضور اتحادیه علوم ریاضی در دفتر این معاونت برگزار شد، بر ضرورت بهره مندی از نظرات خبرگان و متخصصان هر حوزه در زمان تصمیم گیری مدیران تاكید كرد.

رشته های دانشگاهی استاندارد برای ارتقای علوم ریاضی ایجاد شود
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در این جلسه، ضمن استقبال از برگزاری جلسات هم اندیشی با خبرگان و نخبگان علمی در چارچوب انجمن های علمی، به عرضه برخی پیشنهادات درمورد نقش آفرینی و همکاری انجمن های علمی و سازمان هایی نظیر فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران جهت ارتقاء و تشویق دانش آموزان و دانشجویان به علومی نظیر ریاضیات اشاره نمود.
وی در ادامه، از اتحادیه علوم ریاضی در خواست کرد تا نظرات خویش را جهت ارتقای آئین نامه های مرتبط در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این معاونت عرضه کنند.
دکتر رحیمی به ضرورت بهره مندی از نظرات خبرگان و متخصصان هر حوزه در زمان تصمیم گیری مدیران اشاره نمود و از خبرگان این اتحادیه درخواست نمود که نظرات خویش را درمورد رشته های ریاضی در دانشگاه به صورت سالیانه به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم عرضه کنند تا مدیران تصمیمات خویش را در خصوص نظرات خبرگان انجام دهند.
دکتر محمد جلالی، دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران هم با اشاره به سابقه اتحادیه علوم ریاضی در عرضه راهکارهای موجود برای پیشبرد علم ریاضی در کشور، ابراز امیدواری کرد که این سلسله جلسات باعث آغاز همکاری نزدیک تر انجمن های علمی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شود.
در ادامه این جلسه، نمایندگان اتحادیه علوم ریاضی به عرضه نقطه نظرات خود در مورد نقش ریاضیات در پیشرفت علمی و توسعه کشور پرداختند.
دکتر محمدزاده، رئیس اتحادیه علوم ریاضی و نایب رییس انجمن آمار به معرفی این اتحادیه و ضرورت تشکیل مجامع علمی درمورد بررسی و نظارت بر پیشبرد نقش ریاضیات در پیشرفت علمی و توسعه کشور پرداخت.
ایشان در ادامه سخنان خود به برگزاری سمینارهای کاربردی و عرضه راهکار برای توسعه و بهبود بهره مندی از این دانش در سطح جامعه اشاره نمود.
دکتر علی رجالی، عضو انجمن ریاضی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان هم که به صورت مجازی در این نشست حضور داشت، ضمن عرضه گزارشی درمورد جایگاه توجه به ریاضی در دانشگاه ها و مدارس و با انتقاد از این افت کیفی ریاضی در مدارس به عدم برنامه ریزی مدون برای ارتقای سطح ریاضی در جامعه علمی اشاره نمود.
او همینطور محدودیت منابع، عدم توجه به توسعه رشته های علوم پایه، کمبود اساتید و عدم برنامه ریزی دقیق را بخشی از مشکلات پیش روی توسعه ریاضی در کشور برشمرد.
در ادامه دکتر تومانیان رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، ایجاد رشته های دانشگاهی بر مبنای استاندارد و شاخصهای تدوین شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در ارتقای علوم ریاضی موثر دانست و با انتقاد از رویه مرسوم تولید انبوه مقالات علمی، ضرورت تفکیک میان پژوهش و تولید مقاله را یکی از چالش های حوزه پژوهش و فناوری عنوان نمود.
منبع:

1399/07/23
23:42:14
5.0 / 5
856
تگهای خبر: اساتید , برنامه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog