در یك نشست علمی مطرح شد؛

ثبت تاریخ كرونا، مزیت دوركاری برای زنان

ثبت تاریخ كرونا، مزیت دوركاری برای زنان

به گزارش بلاگ سان یك استاد دانشگاه اظهار داشت: زنانی با پایگاه اجتماعی و اقتصادی بالاتر، اثرات مثبتی را از دوركاری ناشی از كرونا دیدند این زنان فرصت كردند زمان بیشتری را با همسر، و فرزندان خود سپری كنند.به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، گروه پژوهشی مطالعات زنان پژوهشکده مطالعات اجتماعی با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نشست تخصصی مجازی با عنوان «کرونا، قرنطینه در قاب روایت زنان» را با حضور الهام ملک زاده عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و سمیه تاجیک اسماعیلی (عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی)، برگزار کرد.
در ابتدای نشست سمیه تاجیک اسماعیلی عضو هیأت علمی دانشگاه اظهار داشت: طی چند ماه اخیر، کشورهای جهان با مشکل یکسانی به نام شیوع کرونا رو به رو شده اند. اما نکته جالب توجه این است که واکنش ها به این ویروس و تبعات آن متفاوت بوده و هست. بعنوان نمونه زنان واکنش متفاوتی نسبت به مردان در مورد کرونا و قرنطینه داشته اند به جرأت می توان گفت زنان بیشترین تأثیرات را از کرونا و ایام قرنطینه چه در سطوح فردی، روانی، عاطفی و چه در سطوح خانوادگی و اجتماعی پذیرفته اند.
تاجیک بیان نمود: با عنایت به این که زنان بعنوان محور اصلی خانواده، بیشترین تاثیر را بر روی سایر اعضای خانواده دارند، توجه به روحیات، تجارب و عواطف آنها بخصوص در این ایام از اهمیت و لزوم بالایی برخوردار می باشد. زنان با پایگاه اجتماعی، اقتصادی متفاوت و با نقش های گوناگون، اثرات متفاوتی را از قرنطینه تجربه کرده اند. بعنوان نمونه زنانی با پایگاه اجتماعی و اقتصادی بالاتر، اثرات گاه مثبتی را مشاهده کرده اند. این زنان به دلیل دورکاری، فرصت پیدا کرده اند که زمان بیشتری را با همسر، و فرزندان خود سپری کنند و یا حتی زمان بیشتری را برای خودو نیازهای عاطفی، روانی و جسمانی خود صرف کنند. اما در این میان برخی زنان، بخصوص زنانی از پایگاه اجتماعی و اقتصادی پایین تردر این ایام نگرانی، استرس و یا حتی خشونت بسیار بیشتری را متحمل شده اند.
در ادامه نشست الهام ملک زاده عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در مورد نتایج روایت های زنان در دوران کرونا اظهار داشت: شوک اولیه کرونا پشت سر گذاشته شده، قرنطینه های الزامی و اختیاری هر دو در کشورهای مختلف تجربه شدند و مردم و مسؤلان هر نقطه از جهان که درگیر این پاندمی شده اند، برای بیرون آمدن از مرداب کرونا، در تلاشند. دانشمندان از اولین روزها، همه‌ی توان علمی خویش را برای شناسایی و راه های مقابله و تسلط بر این ویروس را می آزمایند، روانشناسان به صرافت نجات روان های پریشان شده در این جنگ یک طرفه بشر با موجودی ناشناخته افتاده اند. فعالان و محققان رشته های مختلف به تکاپو به جهت اینکه هریک با عنایت به تخصص خود دست به کاری بزنند که حال دنیا را خوب کنند. وضعیت را بفهمند و برای عادی کردن شرایط کاری کرده باشند. فرقی نمی کند از شیمیدان ها و متخصصانی که در ساخت و تولید مواد شوینده و ضد عفونی کننده گرفته تا محققان حوزه های علوم اجتماعی و کسانی که برای بالا بردن بیشترین ایمنی در مقابل نفوذ ویروس در کار ساخت و تولید پارچه و ماسک و سایر اقلام پیشگیرانه هستند. محققان تاریخ و مورخان هم در زمره همین افرادند که در سرتاسر مناطق درگیر پاندمی کرونا در جهان، بیکار نماندند.
وی اضافه کرد: برای خود رسالتی هم آفریدند. ثبت و ضبط حوادث، زنده نگه داشتن تلاش ها، از خودگذشتگی ها و اقدامات مردمی و دولتی در سرتاسر دنیا با هدف حفظ این اقدامات و تجربه های زیسته در بحران کرونا برای نسل های بعدی. گامی فراتر هم گذاردند و در گذشته پژوهشی در تاریخ بیماری های واگیر و اپیدمیک از لابلای متون و اسناد، بدین باور که کاربست تجربیات تاریخی و شناسایی اقدامات گذشتگان در موقعیت های مشابه تا چه حد می تواند با عنایت به روحیات و وضعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی مناطق مختلف، مفید باشد. با این ملاحظه که در موقعیت های مشابه در گذشته کشورها و سرزمین ها همچون ایران، کمک رسانی و انجام کارهای پشتیبانی و پشتیبانی از ساکنان درگیر با بیماری، توسط حکومت ها چگونه بوده است و اساساً در سطور تاریخ چه گزارش هایی از این ایام به جای مانده است. با وجود همه‌ی پیشرفت های دنیای کنونی، اینک و در قرنطینه های اختیاری یا اجباری، تا چه حد این پیشرفت ها کارآمد است؛ و آنجا که علم و پیشرفت راه ندارد و یا کارایی لازم را ندارد، با عنایت به تجربیات سرزمینی چگونه می توان امکان زندگی را مسیر کرد.
ملک زاده اظهار داشت: در ایران هم طی ایام قرنطینه و ماه های گذشته، بازار داغی از سخنرانی های مجازی، وبینار ها و مقالات انتشار یافته در این خصوص به راه افتاده است. بسیاری همچون موارد مشابه بر موج حادثه سوارند و به مرور به کلیشه هایی برای عقب نماندن از کاروان کرونا مسافر این امواج شده اند، برخی هم در تلاشی پرارزش و آرام، با همان هدف ثبت و ضبط روزهای تلخ جهان کنونی، دست به فعالیتهای پژوهشی عمیقی زده اند. از آن جمله اقدام عالمانه گردآوری و ثبت تاریخ کرونا و بیماری های واگیردار به منظور ثبت تاریخ طبقات عادی جامعه و به تعبیری دقیق تر تاریخ مردم است که به همت و هدایت دکتر داریوش رحمانیان به مرحله‌ی اجرا درآمده است.
وی افزود: مبحث کنونی هم برای مشارکت در این اثر پرارزش توسط اینجانب تهیه، تدوین و عرضه شده است. با عنایت به حوزه‌ی مطالعاتی تاریخ اجتماعی ایران در دوره معاصر و تاریخ زنان، سعی شده با ثبت و ضبط دلنوشته ها، خاطرات، تجربیات و آثار برخی از زنان طبقات مختلف جامعه، ایام قرنطینه ایشان به تصویر کشیده و مجموعه ای از این نوشته ها از زنان ایرانی ساکن شهرهای مختلف ایران و کشورهای دیگر تدوین شود. جامعه این پژوهش، زنانی با طیف های اجتماعی متنوع شامل زنان دانشگاهی، خانه دار، معلم، هنرمند، فعال مدنی و سیاسی هستند که بعضاً بدون ذکر مشخصات، مگر در صورتیکه مایل به معرفی خود بوده اند بدانها پرداخته شده است. در نوشته های این زنان هیچ گونه دخل و تصرف ویرایشی به عمل نیامده و تلاش شده، با حفظ سبک نوشتار و بازتاب افت و خیزهای روحی، احساسی و تمایلات قلبی ایشان که در این ایام و در چارچوب کلمات از آنها صادر شده، خاطرات و مطالب، ثبت و عرضه شود.
ملک زاده بیان نمود: طبیعتاً دسته بندی و تحلیل هایی که از روایت های زنان این مجموعه در مورد خاستگاه و پایگاه طبقاتی هر یک، بازبینی در ترسیم فضای جامعه در روزهای کرونا از دید ایشان، کنش و واکنش های احساسی در مواجهه با مصائب و مشکلات ناشی از کرونا در روزهای قحطی و …، در این پژوهش لحاظ نشده است. در انتها نشست ملک زاده اظهار داشت: سعی شده در زیر پوست کلمات این زنان، آرزوها، ترس ها، واقعیات و وضعیتی که بر زنان ایرانی طی ایام قرنطینه و اوج تمهیدات پیشگیرانه پیشگیری از ابتلای به کرونا، در جاهای مختلف رفته است نشان داده شود. با این هدف که در گام نخست، مجموعه روایت های زنان، از کرونا و ایام قرنطینه تدوین و در گام بعدی، کار بررسی و تحلیل این روایات به پژوهش مستقل دیگری موکول گردد امید می رود این تلاش، بتواند گوشه ای از پرده جامعه‌ی این روزهای ایران از منظر زنان را کنار زده و در معرض دید آیندگان قرار دهد.


منبع:

1399/08/07
12:00:57
5.0 / 5
557
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog