قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل مطرح كرد

گرایش به علم و دانش، ضامن ماندگاری مناطق آزاد است

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مركز همكاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به تغییر شكل تعاملات بین المللی با عنایت به تحولات پرشتاب عصر كرونا اظهار داشت: مسلما كرونا بازتاب های منفی گسترده ای بر تبادلات علم و فناوری داشته است، ولی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی سازوكارهای جدیدی را برای انطباق با شرایط جدید یافته اند.

گرایش به علم و دانش، ضامن ماندگاری مناطق آزاد است
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر حسین سالار آملی در پنجمین جلسه کارگروه آیین نامه اجرائی بند (الف) ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور که درمورد تشکیل شعب مشترک دانشگاهی با حضور نمایندگانی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور اقتصادی و دارائی، وزارت کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه تهران، سازمان منطقه آزاد کیش و مرکز همکاریهای علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهید مفتح این وزارت برگزار شد، اظهار نمود: گرایش به علم و دانش، ضامن ماندگاری مناطق آزاد است و باید این اتمسفر را در منطقه آزاد کیش ترویج کرد.

سالار آملی اضافه کرد: منطقه آزاد کیش باید حتما با یک یا دو دانشگاه بین المللی تفاهم نامه و پیوند همکاری برای ایجاد شعب مشترک دانشگاهی داشته باشد تا امکان پیگیری اقدامات اداری و قانونی لازم در وزارت علوم وجود داشته باشد.

در ادامه این نشست، نمایندگان وزارت علوم، گزارشی از وضعیت دانشگاه ها و نهادهای پژوهشی و اقدامات وزارت علوم در عصر کرونا همچون برگزاری یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل، ایجاد کارگروه مطالعات آموزش عالی در عصر کرونا و وضعیت آموزش و پژوهش و تبادلات علمی بین المللی در ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور عرضه کردند.

نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم با اشاره به تأثیر انتشار کرونا بر آموزش عالی پزشکی و پژوهش، چالش های در ارتباط با عصر کرونا در این عرصه را محدودیت های فیزیکی و اجتماعی، کاهش اعتبارات پژوهشی و کاهش دانشجویان خارجی برشمرد.

سپس مدیر عامل منطقه آزاد کیش به ظرفیت های این منطقه در زمینه ایجاد شعب مشترک دانشگاهی و دانشگاه های بین المللی همچون وجود مرکز نوآوری، ۷ پردیس بین المللی دانشگاهی، شهرک دانشگاهی، دفتر منطقه ای اتحادیه بین المللی روسای دانشگاه های جهان و شرکتهای دانش بنیان اشاره نمود.

وی چالش های موجود در ایجاد دانشگاه های بین المللی را ایجاد کنسرسیوم چندجانبه برای ایجاد دانشگاه های بین المللی، تسهیل فرایند ایجاد خدمات کنسولی در کیش، امکان پرداخت هزینه های ارزی، امکان جذب دانشجویان ایرانی در خارج از کشور و بازتعریف وظایف رایزنان فرهنگی بعنوان رایزنان اقتصادی و ترویج فرصت های مطالعاتی و برگزاری دوره های مشترک دانست.

نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه جلسه، با تکیه بر اینکه آینده کار و آینده مهارت در تغییرات است و مهارت های مورد نیاز برای جهان آینده متفاوت می باشد، پیشنهاد تشکیل یک مرکز آموزش های مهارتی با تمرکز بر مهارت های تخصصی کوتاه مدت، نرم، فناوری ارتباطات، هوش مصنوعی، شغلی و زندگی نوین، مبتنی بر اقتصاد دیجیتال را عرضه داد.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، نماینده سازمان سرمایه گذاری هم پیشنهاد تبدیل منطقه به هاب بین المللی در زمینه علم و فناوری و نماینده دانشگاه تهران هم پیشنهاد برنامه ها و دوره های مشترک با دانشگاه های خارجی با میزبانی پردیس ها و دانشگاه های کیش را عرضه دادند.1399/08/16
11:49:00
5.0 / 5
657
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog