در نشست كودك و رفتار سالم بررسی شد؛

نقش تعامل مثبت والدین با كودكان در تربیت صحیح آنها

به گزارش بلاگ سان یك روانشناس بالینی مسائل كودك و نوجوان به سه سال نخست وطلایی دوران كودكی اشاره نمود و اظهار داشت: در این دوران مادر باید مانند آینه تصویر را بازتاب و انعكاس دهد ودنیا را با زاویه دیدكودك ببیند.

نقش تعامل مثبت والدین با كودكان در تربیت صحیح آنها

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، حجت الاسلام نصیر عابدینی عصر سه شنبه در دومین نشست آنلاین «کودک و رفتار سالم» به نکاتی درباره راه و روش تربیت درست کودکان اشاره نمود و اظهار داشت: باید مبانی ایجاد کنندهِ رفتار سالم در کودک را به خوبی شناخت و محکم کرد و باید بدانیم دوران طلایی برای ایجاد این رفتار سالم سه سال نخست زندگی کودک است.
روانشناس بالینی مسائل کودک و نوجوان با اشاره به اینکه هر انسانی روزی نقش پدر یا مادر را تجربه خواهد کرد، اظهار داشت: در این سه سال دو دوره نوزادی تا یک سالگی یک سالگی تا سه سالگی مورد توجه است.
وی شش ماه نخست از دوران طلایی را در تربیت کودک بسیار مهم دانست و اضافه کرد: در شکل گیری طرح واره ذهنی کودک محیط و مادر مؤثر است و در صورت رفع نشدن نیازها، یک تصویر در ذهن کودک شکل می گیرد که «من خواستنی نیستم».
عابدینی درباره اثرات برطرف نشدن نیاز عاطفی کودکانی در دوران طلایی اظهار داشت: این کودکان نیاز دیگران را به نیاز خودشان ترجیح می دهند و اختلالی به نام مهر طلبی یعنی «مرا باید بخواهید» در رفتارشان شکل می گیرد.
وی «دلبستگی ایمن» یعنی ابراز دوست داشتن کودک را راهکار درمان این اختلال بیان کرد و اضافه کرد: برای شکل گیری دلبستگی ایمن اولاً باید مادر همیشه در دسترس باشد، یعنی در سه سال اول فقط خودش کودک را در اختیار دارد و دوما نیازهای کودک را به خوبی بشناسد.
این روانشناس بالینی با مهم دانستن نیاز ارتباطی کودک بر تأمین آن تصریح کرد و اظهار داشت: در این صورت طرح واره ذهنی کودک مثبت و دیگر احساساتی همچون؛ من بی ارزش هستم، من خواستنی نیستم، دنیا جای خطرناکی است یا مادرم بد است به او فشار نمی آورند.
وی نقش والدین در خوشبختی فرزندان را امری مهم دانست و اظهار داشت: مادر باید مانند آینه تصویر را بازتاب و انعکاس دهد و دنیا را با زاویه دید کودک ببیند. اگر کودک ذوق می کند، مادر هم ذوق کند و اگر گریه می کند، مادر نباید بی خیال باشد یا مثلاً وقتی کودک در بازار گریه می کند، نباید بگوییم گوییم کودک چقدر بدخلق است، بلکه باید بازار را از دید کودک بنگریم.
عابدینی به مهم ترین نیاز کودکان یعنی تعامل مثبت اشاره نمود و اظهار داشت: تعامل مثبت با انجام سه کار به دست می آید؛ اول اینکه محبت فیزیکی مثل در آغوش گرفتن فرزند را فراموش نکنیم، گام دوم محبت کلامی و استفاده والدین از جملات عاطفی در ارتباط با کودکان است و گام سوم این است که در زمان های طلایی مانند زمان بازی کردن که به کودک خوش می گذرد، مطالب تربیتی خویش را به او عرضه دهیم.

1399/09/08
21:15:26
5.0 / 5
523
تگهای خبر: رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog