رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی تاكید كرد

لزوم راه اندازی رشته سیاست گذاری اجتماعی در دانشگاه ها

به گزارش بلاگ سان رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی بر لزوم راه اندازی رشته سیاست گذاری اجتماعی در دانشگاه ها تصریح كرد و اظهار داشت: این برنامه باید برای دوره كارشناسی ارشد راه اندازی و از ابتدا در این رشته به صورت كارشناسی ارشد پیوسته دانشجو گرفته شود.

لزوم راه اندازی رشته سیاست گذاری اجتماعی در دانشگاه ها
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا؛ دکتر حداد عادل در جلسه 187 شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه سامان یافتن و نهادینه شدن ارتباط بین حوزه و دانشگاه بسیار ضروریست و باید تقویت شود اظهار نمود: ارتباط بین حوزه و دانشگاه یکی از ثمرات انقلاب اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه ایجاد رشته سیاست گذاری اجتماعی بسیار مفید و لازم است، اظهار داشت: هر کسی که دستی در حکومت و سیاست داشته باشد برای اداره امور مملکت با واقعیتی به نام جامعه و اجتماع و علم حقوق مواجه می باشد که علم حقوق روابط اجتماعی را تنظیم می کند و جامعه شناسی ماهیت اجتماع را بیان می کند.
رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی اضافه کرد: در دهه های اخیر در تمام استانداری ها یک شورای اجتماعی به وجود آمده است که اعضای مختلفی در آنجا عضو هستند و مسائل اجتماعی استان ها در این شورا بررسی می شود، همینطور در وزارت کشور هم یک معاونت اجتماعی وجود دارد که ناظر به همین مسائل اجتماعی کشور و استان ها است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در نگاه کلان اجتماعی وجود افرادی که توانایی سیاست گذاری و حل مسائل اجتماعی را داشته باشند در کنار تصمیم گیرندگان، استانداران، فرمانداران و وزارتخانه ها ضروریست.
وی افزود: تناسب این رشته با دوره کارشناسی محل تردید است و عنوان سیاست گذاری اجتماعی برای دوره کارشناسی مناسب نمی باشد، به علت اینکه فارغ التحصیل این رشته اساسا تجربه اظهار نظر در مسائل کلان اجتماعی را ندارد.
دکتر حداد عادل پیشنهاد داد: این برنامه باید برای دوره کارشناسی ارشد باشد و برای دوره کارشناسی مناسب نمی باشد و دوم اینکه از ابتدا در این رشته به صورت کارشناسی ارشد پیوسته دانشجو گرفته شود.
بعد از سخنان دکتر حداد عادل، بررسی "سرفصل دوره کارشناسی سیاست گذاری اجتماعی" در دستور کار قرار گرفت و دکتر مسعود عالمی عضو هیئت علمی و مدیر گروه تعاون و رفاه اجتماعی دانشگاه علامه گزارشی در این حوزه عرضه کرد.
وی با بیان اینکه تجمیع گرایش های علوم اجتماعی توسط دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از آغاز دهه ۹۰ شروع شد و دو رشته «تعاون و رفاه اجتماعی» و «برنامه ریزی اجتماعی» به رشته «برنامه ریزی اجتماعی و تعاون» تغییر پیدا کرد.
دکتر عالمی در مورد اهداف ایجاد این رشته اظهار داشت: بررسی مسائل اجتماعی و فرهنگی موجود در جامعه، ورود مسائل اجتماعی ناشی از تحولات پرشتاب جهانی، گسترش فضای مجازی و ارتباطات بین المللی از مهمترین اهداف تشکیل این رشته است.
به قول دکتر عالمی، بررسی سوابق دانشگاه های مختلف نشان می دهد؛ که حوزه های دانشگاهی سیاست گذاری اجتماعی در کشور ما نوپاست، و عدم انتشار نشریه علمی پژوهشی معتبر در این عرصه، فقدان یا کمبود متخصصانی که رشته تحصیلی تخصصی آنان سیاست گذاری اجتماعی باشد و همینطور تعداد بسیار اندک کتب انتشار یافته در این حوزه که عمدتاً ترجمه ای هستند تایید این مساله است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: سیاست گذاری اجتماعی یک بین رشته ای است و اساساً به معنای دانش استفاده از علوم اجتماعی و علوم انسانی برای حل معضلات اجتماعی است و هدف اصلی تاسیس این رشته کوشش برای کاربردی کردن بیشتر علوم اجتماعی است.
به گزارش مرکز شورایعالی انقلاب فرهنگی، در ادامه حجت الاسلام و المسلمین کاظمینی معاون ارتباط با حوزه علمیه با اشاره به اینکه رشته سیاست گذاری اجتماعی جز رشته های مهم، راهبردی و استراتژیک کشور است اظهار داشت: مقوله سیاست گذاری یک ماهیت تجویزی دارد و متکفل باید و نباید است و با عنایت به این که در هدایت و راهبری جامعه نقش دارد بنابراین دقت و وسواس بیشتری را می طلبد.
وی افزود: توقعاتی که از فارغ التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی وجود دارد با مقطع طراحی شده، تناسب ندارد بنابراین بهتر است این رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی مورد بحث قرار گیرد.
دکتر الهام امین زاده عضو هیئت علمی دانشگاه تهران طی سخنانی اظهار داشت: مطالعه حقوق اجتماعی در ایران نشان داده است که ما در حوزه سیاست گذاری اجتماعی فوق العاده عقب هستیم و امیدواریم با ایجاد چنین رشته هایی به مباحث اجتماعی و حقوق اجتماعی توجه بیشتری شود.
وی با تکیه بر این نکته که فارغ التحصیلان این رشته می توانند مشاورانی برای استانداران و فرمانداران باشند پیشنهاد داد: چند واحد حقوقی به دروس این رشته اضافه شود.
در ادامه دکتر حسن ملکی عضو شورای تحول و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تکیه بر اهمیت این رشته عنوان کرد: رشته سیاست گذاری اجتماعی تناسب لازم را با دوره کارشناسی ندارد، به علت اینکه دوره کارشناسی بیشتر جنبه عمومی دارد، بنابراین برای عرضه در دوره تحصیلات تکمیلی قابل دفاع است.
دکتر محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه­ ریزی آموزش عالی در مورد کارشناسی ارشد پیوسته برای رشته سیاست گذاری اجتماعی اظهار نمود: با عنایت به سیاست های سند نقشه جامع علمی کشور در خصوص پشتیبانی از برخی رشته های خاص مانند نانو، بایو و برخی رشته های علوم پایه، امکان کارشناسی ارشد پیوسته برای این رشته های خاص وجود دارد، ولی در مورد سایر رشته ها این قضیه مقداری مشکل است.
بعد از بحث و تبادل نظر اعضا ادامه بررسی کلیات سرفصل دوره کارشناسی سیاست گذاری اجتماعی به جلسه آینده موکول شد و با عنایت به این که عنوان رشته مناسب تشخیص داده نشد، کارگروه موظف شد عنوان مناسب تری را به شورای تحول پیشنهاد دهد.
منبع:

1399/09/09
23:07:25
5.0 / 5
511
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog