به بهانه درگذشت اشكان فتحی دانشجوی دانشگاه تهران؛

رویاهایی كه غرق می شوند!

بلاگ سان رویاهایی که غرق می شوند!

رویاهایی كه غرق می شوند!
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در روزهای گذشته خبر فوت یکی از دانشجویان دانشگاه تهران در فضای مجازی منتشر گردید. همکلاسی ها و یکی از استادانش در صفحات شخصی خود این خبر را تایید کردند. به قول آنها، فتحی با مجازی شدن کلاس ها برای کار به استان بوشهر رفته بود که هنگام بازگشت از محل کارش در رودخانه ای فصلی غرق می شود. همکلاسی هایش می گویند وی در دانشگاه یکی دو دوست صمیمی داشت و اغلب ساکت و آرام بود.
احسان شاه قاسمی، استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران که استاد اشکان فتحی هم بوده است در گفتگو با ایسنا درباره این دانشجو می گوید: وی در کلاس های مجازی دانشگاه به صورت منظم شرکت نمی کرد! البته از قبل می دانستم که مشکلاتی دارد اما نمی دانستم که گوشی هوشمند ندارد. اخیراً هم به سبب این که تکلیف کلاسی اش را با تاخیر تحویل داده بود اظهار داشت که مشکلاتی داشته است و نتوانسته است در کلاس ها منظم شرکت نماید اما از این به بعد می تواند شرکت نماید. گویا اخیرا توانسته بود گوشی هوشمندی تهیه نماید.
وی در پاسخ به پرسشی درباره مواجه شدن با دانشجویانی که امکانات لازم جهت شرکت در کلاس های مجازی را ندارند اظهار داشت: دانشجوها کمتر دراین زمینه صحبت می کنند. اغلب دانشجویان جوان هستند و کمتر پیش می آید که غرورشان اجازه دهد مشکلاتشان را بیان کنند. دانشجوی دیگری داشتم که رتبه تک رقمی کنکور بود و لپ تاپ نداشت! مشکل او را با اعضای گروه در بین گذاشتم که اگر کسی لپ تاپ اضافه دارد تا زمانی که دانشجو لپ تاپ تهیه نماید آنرا در اختیار وی بگذارد. اعضای هیئت علمی لپ تاپی نداشتند و دانشجو به معاونت فرهنگی و بنیاد حامیان دانشگاه تهران معرفی گردید تا کمکی در اختیار وی قرار بگیرد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: من واقعاً معتقد نیستم که دانشگاه مسئول تهیه گوشی یا لپ تاپ برای دانشجویان است. دانشگاه به لحاظ مالی بسیار تحت فشار است. باید شرایط کلی جامعه به سمتی هدایت شود که نخبگان جامعه احتیاج به حمایت مالی نداشته باشند. هیچ اشکالی ندارد که جوان باغیرتی کار کند. اعتراض من به این است که نباید شرایط به شکلی باشد که دانشجوی نخبه ای برای حضور در کلاس با مشکل روبه رو باشد.
هر چند که برنامه ی درسی دوره ی کارشناسی به شکلی تنظیم می شود که دانشجو نمی تواند تمام وقت و یا حتی در خیلی از مواقع پاره وقت هم مشغول به کار شود اما دانشجویان این دوره به علل مختلفی ممکنست همزمان با تحصیل، مشغول به کار شوند. از مهارت آموزی تا کوشش برای افزایش سالهای سابقه کار. امروزه اغلب دانشجویان ۱۸ تا ۲۲ ساله ای که وارد بازار کار می شوند وضعیت بد اقتصادی را دلیل اشتغال خود عنوان می کنند. اساسا مقصر وضعیت بد معیشتی نهادی مانند دانشگاه نیست اما دانشگاه ها در این میان می توانند نقش پُررنگی در رصد وضعیت اقتصادی دانشجویان داشته باشند تا در صورت نیاز، تسهیلاتی را برای آنها فراهم آورند. این موضوعی است که شاید با شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن کلاس ها در بعضی دانشگاه ها مورد غفلت واقع شده باشد.
دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پاسخ به پرسشی درباره تمهیدات اندیشیده شده برای پایش منظم وضعیت دانشجویان به ایسنا اظهار داشت: از زمان شیوع ویروس کرونا و غیرحضوری شدن کلاس ها، در مرکز مشاوره دانشگاه، تیمی مشخص شدند که با تک تک دانشجویان تماس بگیرند و با آنها صحبت کنند. فکر می کنم دانشگاه تهران تنها دانشگاهی بود که در این ایام با تعداد زیادی از دانشجویان خود به صورت مستقیم تماس گرفت و حال آنها را جویا می شدند. اگر احیاناً دانشجویان با مشکل خاصی درگیر بودند مشکل را به بخش های مختلف دانشگاه ارجاع می دادند تا برطرف شود. با بعضی از دانشجویان هم بیشتر از یک مرتبه تماس گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه «معاونت دانشجویی دانشگاه سازوکاری را برای دانشجویانی که با مشکلات مالی روبه رو هستند اندیشیده است که به آنها کمک شود» اضافه کرد: طبیعتاً سقف این کمک ها نامحدود نیست اما به هر حال در حد مقدورات در حال انجام می باشد. دانشگاه بودجه ای را برای برخی دانشجویان که در این ایام مشکل سخت افزار داشتند و به لپ تاپ یا گوشی هوشمند دسترسی نداشتند، مقرر کرد تا از دانشجویانی که استطاعت مالی ندارند حمایت شود. معاونت دانشجویی این دانشجویان را شناسایی و به آنها کمک کرد تا بتوانند وسایل مورد نیاز خویش را تهیه کنند. با توجه به این که دانشجویان در کلاس ها حضور ندارند اما دانشگاه تهران تلاش نموده است تا هم ارتباط خویش را با دانشجویان حفظ کند و هم به دانشجویانی که احتیاج به کمک دارند کمک گردد تا با آسایش بیشتری در کلاس ها شرکت نمایند و امر آموزش و پژوهش خویش را پیش ببرند.
سرسنگی اشاره کرد: غیر از تماس هایی که همکارانمان در مرکز مشاوره با دانشجویان برقرار کردند ما هم با فعالان فرهنگی و اجتماعی که قبلا در دانشگاه فعالیت می کردند ارتباط برقرار کردیم.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تاکید بر این که آمار دقیق تعداد دانشجویانی که با مشکلاتی برای حضور در کلاس های مجازی روبه رو بودند در اختیار معاونت دانشجویی است، بیان کرد: تا جایی که اطلاع دارم این آمار، رقم قابل توجهی بوده است و دانشگاه تلاش کرده است به اغلب دانشجویانی که در تهیه سخت افزارها و نرم افزارها مشکل داشتند پاسخ مثبت دهد. تعداد دانشجویان دانشگاه تهران حدود ۴۵ هزار نفر است و به بخش عمده ای از این درخواست ها پاسخ داده شده است. از شروع شیوع ویروس کرونا تابحال تمام دغدغه کارکنان دانشگاه این بوده که بهترین خدمات به دانشجویان عرضه شود تا به کارهای آموزشی آنها صدمه ای وارد نشود. در هیئت رئیسه دانشگاه هم مرتباً مبحث برقراری ارتباط با دانشجویان و کمک به آنها طرح شده است.
او در آخر اظهار نمود: برای دانشجویان آرزوی سلامتی داریم و امیدواریم با از بین رفتن بیماری باردیگر به دانشگاه بازگردند و فضای دانشگاه را با حضور خود پرشور کنند.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، مسلماً فشارهای اقتصادی اخیر زندگی خیلی از هموطنان را تحت تأثیر قرار داده است اما فوت "اشکان فتحی" در کنار دیگر اتفاقات ناگواری که هر روزه به سبب مشکلات اقتصادی برای مردم رخ می دهد علاوه بر این که هشداری برای مسؤلان کشور جهت ضرورت بهبود شرایط است، تلنگری است تا پیگیری مستمر و رصد دانشجویان و مشکلات آنها در شرایطی که دانشگاه ها غیرحضوری است، جدی تر در دستور کار قرار گیرد.
منبع:

1399/09/26
13:15:42
5.0 / 5
430
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog