در گزارش بلاگ سان مطرح شد؛

تاثیر شیوه تربیتی و سبك زندگی حضرت زهرا (س) در ایجاد نسل صالح

به گزارش بلاگ سان یک استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: استفاده از شیوه تربیتی حضرت زهرا (س) در پرورش فرزندان و انتقال مفاهیم آموزشی به آنها بوسیله عمل و گفتار، سبب ایجاد نسل صالح و اصلاح سبک زندگی کنونی می شود.

تاثیر شیوه تربیتی و سبك زندگی حضرت زهرا (س) در ایجاد نسل صالح

طاهره نعیمی استاد دانشگاه و حوزه در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب شیوه های تربیتی حضرت زهرا و خصایص اخلاقی ایشان در رفتار با خانواده اظهار داشت: طبق روایات، حضرت زهرا (س) تحت عنوان برگزیده و الگوی زنان هستند و در یک حدیث قدسی نیز آمده که اگر فاطمه (س) نبود پیامبر (ص) و امیرالمومنین (ع) نیز آفریده نمی شدند.
وی اضافه کرد: با این حال، شخصیت حضرت زهرا (س) بگونه ای است که با دارا بودن سن و ثروت کم این چنین عظیمی به دست آوردند و بعد از گذشت چندصد سال هر زن مسلمانی ایشان را الگو و اسوه خود می داند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه خصوصیات و فضائل مربوط به ایشان شخصیت و شاکله یک زن کامل را ایجاد می کند، اظهار داشت: خصوصیاتی همچون حجاب در گفتار، رفتار و حجاب پوششی، وفاداری، تعهد به زندگی بعنوان یک مادر و همسر و در کنار آن حضور پررنگ اجتماعی همچون خاصیت هایی است که این بانو را شاخص و متمایز می کند.
نعیمی با اشاره بر فضائل اخلاقی این حضرت در ارتباط با خانواده و فرزندان اظهار داشت: همچون مواردی که در سیره زندگی ایشان مشخص است، رفتار درست حضرت با فرزندان خود توأم با عطوفت و مهربانی و در کنار آن آموزش مسائل معنوی و اعتقادی، مدارا کردن در فضای خانواده، حفظ احترام والدین، همسر و فرزندان و اخلاق نیکو داشتن در مواجهه با مردم و عوام بوده که همگی این موارد می تواند الگوی رفتاری یک زن مسلمان باشد.
شیوه های تربیتی حضرت فاطمه (س) در پرورش فرزندان
عضو سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون ضمن اشاره به شاخصه های الگویی حضرت زهرا در تربیت فرزندان خود خاطرنشان کرد: با اهمیت ترین معیار تربیتی فرزندان، رفتار و گفتار والدین است بدین منظور هنگامی که فرزند یک رفتار را از پدر یا مادر خود به صورت عملی مشاهده کند، بیشتر از زمانی که آن رفتار به صورت گفتاری یا دستوری به وی منتقل شود، تأثیرگذار خواهد بود. شیوه تربیتی این حضرت نیز به همین شکل بوده و ایشان با رفتار و انجام فضائل گوناگون مبادرت به تربیت و آموزش فرزندان خود می کردند.
این استاد تربیت نسل صالح اظهار داشت: رفتارهایی همچون پاکدامنی، وظیفه شناسی در قبال خانواده حتی در روزهای مریضی و کسالت، برخورد صحیح با اعضای خانواده در مشکلات و روزهای سخت و صبر و شکیبایی ایشان همچون مواردی است که تنها با عملکرد این بانو به معرض نمایش گذاشته شده است.
وی با اشاره بر چندین مورد از فضائل اخلاقی حضرت فاطمه که در جامعه کنونی ما کاربرد بسیار فراوانی دارند، خاطرنشان کرد: ادب یکی از مسائلی است که در فضای خانواده با اهمیت ترین نقش را دارد و این مساله در ارتباط میان والدین باید وجود داشته باشد تا فرزندان نیز از آن درس بگیرند. در سیره زندگی حضرت زهرا (س) نیز ادب یکی از الگوهای رفتاری اصلی ایشان بوده و ایشان در برخورد با تمامی افراد شامل کوچک و بزرگ به رعایت این نکته اخلاقی اهتمام می ورزیدند.
نعیمی افزود: بدین منظور نیز پیروی از این شیوه اخلاقی ایشان می تواند در اصلاح سبک زندگی امروزی و تعاملات اجتماعی بسیار تأثیرگذار باشد.
وی اظهار داشت: اگر مادران و دختران ما در برخورد با فرزندان، همسر و دیگر اعضای خانواده احترام و ادب را شاکله اصلی رفتار خود قرار دهند بخش زیادی از اختلاف های خانوادگی کمرنگ خواهد شد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: عبادت محوری و خداترسی نیز یکی دیگر از با اهمیت ترین خاصیت های اخلاقی حضرت فاطمه بوده که تمامی انسان ها همچون مردان و زنان باید از آن الگو بگیرند چونکه حضرت زهرا (س) نه فقط الگوی زنان عالم بلکه برمبنای احادیث، الگوی تمامی عالم هستند. با نگاهی بر سال های زندگی این حضرت نیز پناه بردن به خدا در بحران ها و مشکلات زندگی در زندگی ایشان نمایان است. بدین منظور یکی از نیازهای اصلی جامعه ما برایش کاهش لطمه ها و مشکلات فردی، خانوادگی و اجتماعی تمسک جستن به مسائل اعتقادی و دینی است.
الگوهای رفتاری برترین بانوی عالم در زندگی مشترک
وی با اشاره بر نحوه رفتار و تعامل حضرت زهرا با همسر خود نیز اظهار داشت: شیوه زندگی زناشویی ایشان دارای نکات اخلاقی و آموزنده بسیاری است که می تواند در ایجاد خانواده صالح نقش پررنگی داشته باشد. همچون این موارد می توان به نحوه درخواست های حضرت زهرا از همسر خود اشاره نمود. بگونه ای که ایشان در طول زندگی خود با امام علی (ع) همیشه در تمامی درخواست های مادی خود توان همسرشان را می سنجیدند و هیچ وقت درخواستی فراتر از توانایی امام علی (ع) نمی کردند.
وی اضافه کرد: مسئله دیگر رفتار درست و توأم با احترام میان این دو بزرگوار است که می تواند الگوی رفتاری برای تمام زوجین باشد. داشتن کلام نیکو در مخاطب قرار دادن زن یا شوهر، صبر و شکیبایی در طول زندگی و ساده زیستی همچون با اهمیت ترین الگوهای رفتاری این بانوی بزرگوار برای تمامی انسان ها خصوصاً مادران و زنان مسلمان است.


منبع:

1399/10/30
22:39:45
0.0 / 5
401
تگهای خبر: آموزش , اساتید , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog