معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاكید كرد

لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دكتری

به گزارش بلاگ سان معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر لزوم محدودیت در پذیرش دانشجوی مقطع دکتری تاکید کرد و اظهار داشت: از سال آینده هرساله بیش از 20 هزار دانشجوی دکتری جدید وارد جامعه می شود.

لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دكتری
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی، در نشستی با اعضای شورای دانشگاه شهید چمران اهواز که در سالن اجتماعات حوزه ریاست این دانشگاه برگزار شد، عنوان کرد: متأسفانه در یک دهه قبل زمانی که نباید آموزش عالی حتی در بخش دولتی گسترش کمی پیدا می کرد، مجوزهایی ناگهانی صادر شد که برای حوزه آموزش عالی مشکل آفرین شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه پذیرش دانشجو برای دوره های دکتری باید محدود شود و کشور به این تعداد دانشجوی دکتری نیاز ندارد، اضافه کرد: با مجموع دانشگاه آزاد اسلامی سالانه ۲۵ هزار نفر دانشجوی دکتری پذیرفته می شود، درحالی که حالا ۱۵۰ هزار دانشجوی دکتری داریم.
دکتر رحیمی در ادامه با تاکید بر اینکه وزارت علوم سالانه حداکثر مجوز جذب یک هزار نفر عضو هیئت علمی را دارد، تصریح کرد: توان جذب دانش آموخته دکتری کشور در خوش بینانه ترین حالت پنج هزار نفر است، درحالی که از سال آینده هرساله بیش از ۲۰ هزار دانشجوی دکتری وارد جامعه می شود.
وی ادامه داد: برای حل این مشکل تلاش شد از شیوه های بین المللی استفاده گردد و سبدی شامل چهار برنامه گسترش دوره های پسادکتری، فراخوان پذیرش دانشجوی پسادکتری از طرف استادانی که پژوهانه داخلی و خارجی دارند، گسترش دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی دانشجویان دکتری و پژوهانه محور و موضوع محور کردن دانشجویان دکتری تدوین شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: دانشگاه شهید چمران اهواز در جنوب غرب کشور جایگاه ویژه ای دارد و در چند سال قبل در تمامی حوزه ها ارتقاء رتبه داشته است و امیدواریم بزودی شاهد حضور این دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه برتر کشور باشیم.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه ها وارد مرحله ای شده اند که عملکرد آنها با آموزش، پژوهش و مشارکت در توسعه فناوری ارزیابی می شود؛ بدیهی است دانشگاهی مانند شهید چمران اهواز در این سه حوزه به خوبی عمل کرده است.
دکتر رحیمی، اظهار داشت: خوشبختانه در دو سال گذشته مجموعه دانشگاه های کشور ۶۵ هزار سند علمی در پایگاه ها معتبر علمی نمایه کرده اند؛ همین طور در نرخ رشد رتبه کیفی دانشگاه ها، جزو پنج کشور برتر جهان بوده ایم. بر مبنای آخرین آمار ارائه شده امسال نیز میزان استنادات به مقالات علمی ایرانی ها ۱۴ درصد بوده است.
وی با تاکید بر لزوم راه اندازی مرکز رشد تخصصی صنایع خلاق در دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار داشت: این مرکز می تواند سبب رونق در حوزه های مختلف علوم انسانی شود؛ حالا دانشگاه های بزرگ کشور در حال حرکت به سمت انجام فعالیتهای در رابطه با حوزه علوم انسانی هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، اظهار داشت: مسئله جذب دانشجویان خارجی یکی از ملاک های ارزیابی در سطح بین المللی می باشد و دانشگاه شهید چمران اهواز در این حوزه اهتمامی جدی داشته است.
دکتر رحیمی، افزود: باید برای دانشجوی خارجی شهریه پرداز بهترین امکانات علمی را در نظر گرفته و از استادان مجرب برای آموزش آنها استفاده نماییم برای اینکه این دانشجویان در آینده می خواهند در دانشگاه های کشور خود آموزش دهند؛ بیش از چهار هزار نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور در مقطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند که باید حداکثر تلاش علمی را برای آنها داشته باشیم.
افتتاح مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز
با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز، افتتاح شد.
دکتر رحیمی در حاشیه این آیین بیان نمود: لیزر و پلاسما یکی از مباحث جدید در حوزه فناوری است و خوشبختانه در کشور ما نیز به لحاظ علمی و صنعتی در حال رشد است.
وی ادامه داد: هم اکنون چند شرکت توانمند داخلی در حوزه لیزر و پلاسما فعالیت دارند و امروز نیز خرسندیم که مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز، گشایش یافته است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، افزود: لیزر و پلاسما در حوزه های پزشکی، صنعت و هواشناسی و کاربردهای فراوانی دارد و هرسال نیز توسعه دانش پایه و فناوری آن با شتاب هرچه بیشتر در کشور ادامه یافته است.
دکتر رحیمی، بیان نمود: در جنوب غرب کشور نیز به همت دانشگاه شهید چمران اهواز و استادان حوزه فیزیک، مرکز لیزر و پلاسما با زیرساخت های بسیار خوبی به راه افتاده است.
وی تصریح کرد: نیروهای جوان و محققی که در مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز فعالیت دارند، مهم ترین سرمایه های این مرکز هستند که آینده رو به رشد این مرکز را تضمین می کنند.
در آیین گشایش مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز دکتر عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز و مسئولان این دانشگاه نیز حضور داشتند.
گفتنی است دکتر رحیمی همین طور از مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز، آزمایشگاه مرکزی و پژوهشکده میادین و تجهیزات نفت و گاز این دانشگاه نیز بازدید کرد.
بازدید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان
دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از بخش های مختلف دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان بازدید کرد.
دکتر رحیمی در جریان این بازدید یک روزه با همراهی دکتر عبدالساده نیسی مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم و دکتر علی حقیقی معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز بعد از قرائت فاتحه و زیارت مزار شهید گمنام، در جریان پیشرفت های دانشگاه و جزئیات برنامه جامع کارآفرینی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان قرار گرفت و در ادامه از مراکز جوار دانشگاهی، پردیس پارک، کارگاه های آموزشی، مزرعه تحقیقاتی گل نرگس دانشگاه بازدید و سپس با حضور در نشست با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه به رایزنی و تبادل نظر پرداخت.
دکتر سید نژاد رئیس دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان در ابتدای این نشست در سخنانی کوتاه به نقش دانشگاه بعنوان محور توسعه منطقه جنوب شرق استان خوزستان اشاره نمود و در گزارشی وضعیت شهرستان و دانشگاه ومسیر عبور از بحران ها و مشکلات چهار ساله گذشته و برنامه ریزی و نظام سازی فعالیتهای صورت گرفته را برای وی تشریح نمود.
سپس دکتر صالحی ویسی به بیان گزارشی از وضعیت دانشگاه و فعالیتهای صورت گرفته از سال ۹۴ تا حالا پرداخت و در ادامه ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در بحث کارآفرینی و اشتغال، فعالیت ها و دستاورد های طرح جامع کارآفرینی دانشگاه را توضیح و زیست بوم کارآفرینی دانشگاه را برای ایشان شرح داد.
در ادامه دکتر رحیمی در سخنان خود دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان را یکی از دانشگاه های متوسط و رو به رشد کشور اعلام نموده و افزود علت اصلی این رشد کمک های گوناگون خیرین است که به واسطه آن بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد زیربنای این دانشگاه راه اندازی شده و این خدمت بزرگی به شهر بهبهان است واگر کمک های خیرین نبود این دانشگاه نمی توانست با اعتبارات دولتی در مدت محدود رشد کند و به نقطه مطلوب برسد.
وی اظهار داشت: وظیفه اصلی دانشگاه های صنعتی فعالیت در رشته های فنی و مهندسی است و یکی از تفاوت های این دانشگاه با دیگر دانشگاه ها، پیوند زدن آموزش با مهارت است که دانشگاه بهبهان اهتمام دارد آموزشی را عرضه نماید که همراه با آن، دانشجویان مهارت های ذیربط را بیاموزند تا زمانی که دانش آموخته می شوند از این مهارت ها در جامعه برای اشتغال خود استفاده کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، افزود: بطور قطع این مهارت آموزی ها می تواند با هسته های فناوری که منجر به ایجاد شرکتهای فناور و دانش بنیان می شود، پیوند بخورد، یعنی عملاً ما یک زنجیره ای داریم که از کلاس و دوره های مهارت آموزی آغاز می شود و منجر به شرکتهای دانش بنیان می شود.
دکتر رحیمی اضافه کرد: دانشگاه های ما باید به تدریج به سمتی پیش بروند که دانش آموخته فردی و شرکتی داشته باشند و به جهت اینکه ما دانش آموخته شرکتی داشته باشیم باید زیرساخت ها را آماده نماییم که خوشبختانه این دانشگاه عملکرد خوبی داشته است.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی بهبهان از لحاظ سیاست های آمایشی باید یک ماموریت محوری داشته باشد و رشته های انتخاباتی حول آن ماموریت تعریف شوند و امیدوارم در آینده دانشگاه صنعتی بهبهان، به سمت کیفی شدن حرکت کرده و با تکمیل کادر هیئت علمی و آزمایشگاه های تحقیقاتی به ایجاد دوره های کارشناسی ارشد و دکترا مبادرت ورزد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، اظهار داشت: بهبهان مشکل آموزش عالی عمومی ندارد و وزارت علوم بر این باور است که در بهبهان می توان یک مرکز آموزش عالی دولتی حضوری با بالاترین کیفیت داشته باشیم وخوشبختانه با روند و رویه ای که دانشگاه صنعتی بهبهان در پیش گرفته، بطور قطع کیفی سازی کار به مهارت آموزی بهتر پیوند می خورد و این مورد منجر به تولید دانش فنی و تولید محصول می شود که نه فقط برای دانشگاه پر برکت است بلکه برای مزیت های نسبی منطقه یعنی کشاورزی، صنعت، زراعت و تولید سیمان مفید می باشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه دکتر عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: تحقیقات بنیادی، پایه و کاربردی نیازمند ابزارهای مهمی است و یکی از ابزارهای مهمی که ما در وزارت علوم دنبال می نماییم و با سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی به توافق رسیدیم خرید تجهیزات آزمایشگاهی است.
وی ادامه داد: در بحث خرید تجهیزات آزمایشگاهی مطابق قانون بودجه سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مبلغی برای این کار در نظر گرفتیم که این مبلغ به صورت ارزی و یورویی در اختیار دانشگاه ها قرار می گیرد و سال قبل مبلغ خوبی به دانشگاه صنعتی بهبهان اختصاص داده شد که خوشبختانه تجهیزات لازم برای آن خریداری شد و امسال هم مبلغ ارزی خوبی برای دانشگاه در نظر گرفته شد و تمام تلاش ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این است که کل مبلغ را به دانشگاه صنعتی بهبهان اختصاص دهیم.
دکتر نیسی خاطرنشان کرد: انتظار داریم که دانشگاه بهبهان تجهیزاتی را خریداری کند که به تحقیقات اساتید و دانشجویی و همین طور تحقیقات کاربردی که به نفع منطقه باشد، کمک کرده و بتواند پژوهش همراه با فناوری و با استفاده از شرکتهای دانش بنیان و مراکز رشد و واحدهای فناور انجام دهد.
وی اظهار داشت: در هفته آینده توافق لازم در این خصوص بین وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه امضاء خواهد شد و این مبلغ را به دانشگاه ابلاغ خواهیم کرد که پارینه بالای ۸۰ تا ۹۰ هزار یورو برای این دانشگاه در نظر گرفتیم اما امسال کمتر از این مبلغ است بااینکه اهتمام می نماییم مبلغ خوبی به دانشگاه اختصاص دهیم.
منبع:

1399/11/05
01:03:40
0.0 / 5
401
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
sunblog