در گزارش بلاگ سان مطرح شد؛

غربالگری باید از حالت الزامی به اختیاری تبدیل گردد

به گزارش بلاگ سان یک کارشناس سلامت اظهار داشت: هیچ کس به دنبال حذف غربالگری از شبکه بهداشت نیست بلکه تنها می خواهیم حالت اجبار آن به حالت اختیار تبدیل گردد.

غربالگری باید از حالت الزامی به اختیاری تبدیل گردد

مهدی مختاری کارشناس سلامت در گفتگو با خبرنگار مهر، با توضیح درباب حواشی اخیر به وجود آمده پیرامون موضوع غربالگری سندرم داون و با اشاره بر الزامی بودن غربالگری اظهار داشت: تا اخیراً بیش از ۹۰ درصد زنان حامله به صورت الزامی برای انجام آزمایشات غربالگری به آزمایشگاه ها فرستاده می شدند. حتی نماینده دفتر خانواده وزارت بهداشت نیز الزامی بودن و تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن پزشکان در صورت عدم ارجاع مادران به غربالگری را تأیید کرده است.
وی اضافه کرد: در کشورهای دیگر این غربالگری برای زنان حامله بالای ۳۵ سال که ریسک سندرم داون وجود دارد این آزمایش را انجام می دهند، در اغلب کشورها این مساله الزامی نیست و برای زنان زیر ۳۵ سال این کار صورت نمی گیرد.
مختاری با اشاره بر طرح مجلس در زمینه غربالگری اظهار داشت: نظر مجلس این است که باید طرح اجبار از روی پزشکان و مادران برداشته و این آزمایشات از حالت اجبار به اختیار تبدیل گردد. بعلاوه پزشک نباید برای عدم ارجاع به غربالگری تحت پیگرد قرار بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه هیچکس به دنبال حذف غربالگری نیست، اشاره کرد: غربالگری برای مادرانی که در سن ریسک سندرم داون یعنی بالای ۳۵ سال هستند با درخواست مادر و تأیید پزشک صورت گیرد اما ورود بی مورد مادران به چرخه غربالگری مادران را در چرخه استرس بی مورد و هزینه های گزاف وارد میکند. بدین سبب این مساله نیاز به نظارت دقیق دارد.
این کارشناس سلامت با تاکید بر لزوم ایجاد سامانه پایش نسخ پزشکان عنوان کرد: آفت دیگر در حوزه سلامت ما تقاضای القایی است که در غربالگری هم باید به آن توجه گردد. پس در غربالگری تجویز پزشک باید بوسیله سامانه تحت نظارت باشد تا از تقاضای القایی و تحمیل هزینه و فشار روانی فراوان به خانواده ها پیشگیری شود. بعلاوه نظارت باید بر روی آزمایشگاه ها بیشتر شود تا از وارد کردن فشار روانی و مالی بی مورد به خانواده ها کم شود.
مختاری درباره میزان خطای کاذب غربالگری اشاره کرد: بعلاوه باید توجه داشت که خطای آزمون غربالگری در کشور ما بالاتر از استاندارد است و این اصل غربالگری را زیر سوال خواهد برد. در کشورهای دیگر خطای غربالگری زیر ۵ درصد است و در کشور ما در مطالعات ۱۶ درصد تخمین زده می شود. لازم است نظارت بیشتری بوسیله سامانه الکترونیک بر روی آزمایشگاه های غربالگری صورت گیرد تا از سوء استفاده های احتمالی مالی و خطای بی مورد جلوگیری شود. در کشورهای با نظام سلامت مطلوب تمام اعمال پزشکی در سامانه پرونده الکترونیک ثبت می شود و نظارت کامل صورت می گیرد
این کارشناس سلامت اظهار داشت: در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا، نسخه های پزشکان در پرونده الکترونیک ثبت می شود اما ما تازه می خواهیم همین یک مورد را به صورت پرونده الکترونیک ثبت نماییم و از این ابزار برای ارتقای کیفیت خدمات سلامت استفاده نمائیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا استنباط مجلس برای الزامی بودن غربالگری تنها بر طبق همین بند مجلس بوده است یا خیر عنوان کرد: تصمیم گیری های مجلس به صورت کارشناسی و با دعوت از ذی نفعان و شنیدن حرف آنها است، بدین سبب نباید با برداشت های نادرست و ناقص و متاخر یک طرح متعالی را گرفتار حاشیه کرد.
مختاری با اعلان اینکه با اهمیت ترین هدف مجلس درباب این قانون، حذف اجبار از انجام آن است، بیان کرد: باید گفت این نوع غربالگری که هم اکنون درباره آن بحث می شود، فقط برای تشخیص سندرم داون است و نباید با سایر غربالگری ها اشتباه گرفته شود. خبرهای انتشار یافته در بعضی رسانه ها نشان میدهد که برخی کارشناسان باوجود دغدغه به جا از جزئیات علمی و کارشناسی موضوع اطلاع ندارند.
وی اشاره کرد: نباید این غربالگری با غربالگری دیگر بیماریها اشتباه گرفته شود. غربالگری مربوط به بیماریهای دیگر اگر در گذشته انجام می شده یا نمی شده، تغییری نخواهد کرد و به روال گذشته صورت خواهد گرفت.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود بیشتر موارد سندرم داون در ایران مربوط به زایمان های زیر ۳۵ سال است، اظهار داشت: این گفته کاملاً غلط است و با هیچکدام از شواهد علمی سازگاری ندارد و در تمام دنیا نیز انجام غربالگری برای افراد بالای ۳۵ سال انجام می شود. زیر سوال بردن یافته های نخبگان پزشکی کشور کمکی به حل مسئله نخواهد کرد.
مختاری با توضیح درباب صحت دو پایان نامه انجام شده دراین زمینه گفت: این پایان نامه ها در دو دانشگاه معتبر و بزرگ علوم پزشکی در سطح تخصص پزشکی و بعد از تأیید داوران متشکل از اساتید این دو دانشگاه تصویب و انجام شده است و زیر سوال بردن این دو کار باارزش به مدلول زیر سوال بدن جایگاه این دو دانشگاه علوم پزشکی است.
وی اضافه کرد: در آخر باید اشاره نمود که طرح تعالی جمعیت با هدف والا و یک طرح متعالی است که برکات بزرگی می تواند برای کشور و رفع دغدغه های رهبر معظم انقلاب در حوزه جمعیت می تواند داشته باشد. پس باید توجه داشت به حاشیه کشاندن این طرح فرصت را برای شیطنت ها می تواند فراهم آورد و اصل طرح را می تواند به حاشیه براند. بنا بر این باید مواظب اظهارنظرها بود که همدلی ها و کوشش های دلسوزانه نمایندگان محترم را خدشه دار نکند.


منبع:

1399/11/16
18:17:42
0.0 / 5
376
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog