در میزگرد مهر مطرح شد؛

فضای اجتماعی و كاری كشور ضد مادری و ضد فرزندآوری است

بلاگ سان: به مناسبت هفته بزرگداشت مقام مادر، میزگرد شکوه مادران با هدف تجلیل از مادران موفق و جوانان برگزار و بر نقش مادری بعنوان بزرگ ترین خدمت به جامعه تاکید گردید.

فضای اجتماعی و كاری كشور ضد مادری و ضد فرزندآوری است

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: «مادر بودن» همین واژه به اصطلاح ساده و کوتاه که در پشت خود هزاران مفهوم جای داده است. واژه ای که می تواند جای خالی تمام کلمات را پر کند و برای همه مقدس است. از شروع خلقت بشر تاکنون، مقام مادر برای همه انسان ها مقدس بوده و از آن بعنوان اسطوره گذشت و فداکاری یاد می شود.
مادری را می توان مهم ترین نقش زنان در زندگی فردی و حتی اجتماعی دانست. تأثیر مادری از همان جایی که یک نفر خودش را به خاطر فرزندش در اولویت دوم قرار می دهد تا پایه های یک خانواده را بنا کند، شروع می شود و کانون یک خانواده به لطف حضور مادر شکل می گیرد. در کنار آن نیز مادران یکی از بزرگ ترین خدمت های بشری را به جامعه می کنند و عملاً می توان اجتماع را مدیون مادران دانست.
چرا که مادر با صرف وقت خود برای ایجاد و تربیت فرزندانی صالح و شایسته، در حال ایجاد نسل آینده جامعه و شکل دهی انسان های یک کشور است. انسان هایی که از دامن تربیت و پرورش مادر، می توانند آینده یک کشور را بسازند.
این خدمت بزرگ مادران به جامعه فردی و اجتماعی انسان ها را نمی توان با هیچ کار دیگری در سطح بشریت قابل قیاس دانست چونکه مادران با از خود گذشتگی های خود، مدیریت یک کارخانه انسان و نسل سازی را بر عهده دارند که بزرگترین و با اهمیت ترین فعالیت شمرده می شود.

اما مادر بودن تنها به تربیت و پرورش فرزندان خلاصه نمی گردد و یک زن در کنار ایفای نقش مادری، ظرفیت ایفای نقش های زنانگی و فردی خودرا دارد که خیلی از زنان موفق جامعه به موازات مادر بودن، زنان و همسرانی موفق و تأثیرگذار در جامعه نیز هستند.
برترین و کامل ترین الگوی یک زن و مادر کامل را نیز می توان در سیره زندگی زنان صدر اسلام خصوصاً حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) دانست. حضرت فاطمه (س) کامل ترین الگوی انسانی جامعه بشری بشمار می رود که در کنار تربیت بهترین نسل عالم هستی، همیشه در جامعه حضور فعال و در برهه های مهم زمانی نیز اثر گذاری مستقیم داشتند. سخنان ایشان در خطبه فدکیه نیز گواه این مساله است.
«شکوه مادری» طرحی برای تجلیل از مادران و زنان موفق کشور
با توجه به جایگاه مهم مادری در جامعه، مدتی است که طرح ملی «شکوه مادری» با هدف شناسایی و بزرگداشت مادران و زنان فعال و اثرگذار کشور به راه افتاده است. این مادران اغلب با سنی کم تر از ۴۰ سال دارای حداقل ۴ فرزند بوده و در کنار رشد فردی خود، شکل گیری نسل صالح بعدی را نیز هدف قرار داده اند. شکوه مادری به دنبال بازگرداندن هویت مادری است و به مناسبت روز مادر نیز در ۸۰۰ نقطه از کشور از مادران باشکوه تجلیل شد.
برای آشنایی با یکی از مادران و بانوان موفق جامعه به سراغ زهرا موحدی نیا از مادران برجسته کشور رفتیم شیوه زندگی وی آشنا شویم. موحدی نیا مادری ۳۲ ساله و پزشک عمومی است که هم اکنون در انتظار تولد چهارمین فرزند خود است.
مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:
موحدی نیا در میزگرد «شکوه مادری» در خبرگزاری مهر، با توضیح درباب نحوه مدیریت و زمان بندی زندگی برای ایفای نقش مادری و کارهای اجتماعی عنوان کرد: من از نوجوانی در مدارس تیزهوشان و استعدادهای درخشان تحصیل می کردم و بعد از تحصیلات دانشگاه نیز بجای ادامه تحصیل و رفتن به سراغ گرفتن تخصص در رشته پزشکی به فرزندآوری روی آوردم و مادر بودن را در کنار حضور اجتماعی انتخاب کردم.
فرزندآوری مانعی برای توقف همیشگی پیشرفت مادر نیست
وی با اعلان اینکه مادر بودن به مفهوم اختتام رشد فردی زن نیست، اظهار داشت: فرزندآوری مانعی برای توقف همیشگی پیشرفت نیست بلکه من بخش هایی از زندگی ام را به تعلیق درآوردم تا اولویت های دیگرم به نتیجه برسد، بعد از چندین سال و رسیدن به نقطه هدفم بعنوان یک مادر و همسر مجدداً به سراغ ادامه تحصیل و آزمون تخصص خواهم رفت اما انتخاب من هم اکنون فرزندآوری است و سپس ادامه تحصیل خواهد بود.
این پزشک عمومی با اشاره بر دلیلهای تمایل به تعدد فرزندان اشاره کرد: فرزند دوستی یک موضوع فطری است و جانداران تمایل به بقا و ایجاد نسل دارند، علت تمایل من نیز این بود که فرزند داشتن را امتداد توانایی ها و استعدادهای خود می دانستم و به دنبال این بودم که هر آنچه توانایی در من وجود دارد تنها محدود به یک نفر نشده و منقطع نشود.

موحدی نیا اضافه کرد: یکی از دلیلهای اصلی تمایل زیاد بنده به فرزندآوری ایجاد نسلی بود که می توانم خودم مربی آنها باشم و در نتیجه استعدادهای موجود در من چندین برابر خواهد شد چونکه این استعدادها در چندین نفر تجلی پیدا خواهدنمود.
وی با اشاره بر نگاه غالب اجتماعی در خصوص ایجاد محدودیت برای مادران با تولد فرزندان اشاره کرد: نمی توان منکر محدود شدن برخی کارهای مادر با تولد فرزند شد اما موضوع اصلی این است که باید درباره اصطلاح فعالیت اجتماعی یک اصلاح نگاه صورت گیرد. هدف از فعالیت اجتماعی اثرگذاری اجتماعی است و به نظر بنده هیچ اثرگذاری بالاتر از ایجاد یک انسان مفید و یک نسل مفید برای جامعه نیست.
باید درباره اصطلاح فعالیت اجتماعی یک اصلاح نگاه صورت گیرد، هدف از فعالیت اجتماعی اثرگذاری اجتماعی است و به نظر بنده هیچ اثرگذاری بالاتر از ایجاد یک انسان مفید و یک نسل مفید برای جامعه نیست
این مادر موفق گفت: متأسفانه هم اکنون فرزندآوری در جامعه ما سخیف شمرده می شود این در حالیست که بالاترین مرتبه اثرگذاری اجتماعی مربوط به فرزندآوری است چونکه مادر در حال تربیت یک نسل و در حقیقت تربیت جامعه است و این خود با اهمیت ترین جنبه یک فعالیت اجتماعی بشمار می رود.
موحدی نیا با اشاره بر موضوع موانع اقتصادی در فرزندآوری بیان کرد: تولد فرزندان برکت و روشنی خودرا به همراه دارد و تمامی والدین بطور قطع این مساله را حس می کنند. در خانواده ما نیز با وجود ۴ فرزند سطح متوسطی از رفاه وجود دارد اما موضوع مهم مدیریت وضعیت اقتصادی و یک خانواده است.
وی در واکنش به این مساله که خیلی از خانواده ها مشکلات مالی را مانع فرزندآوری می دانند، افزود: هم اکنون خانواده ها گرفتار رفاه زدگی شده و این نگاه را نیز به فرزندان منتقل می کنند. رشد و تربیت فرزند همراه با مصرف گرایی و تامین تمام نیازهای کوچک و بزرگ وی به مفهوم تربیت صحیح نیست بلکه در آینده فرزند را با لطمه های اجتماعی در جامعه رو به رو خواهدنمود. در زندگی ما نیز علی رغم مشکلات اقتصادی فعلی جامعه مدیریت و برنامه ریزی وجود دارد و تمامی نیازهای فرزندان نیز تامین می شود.
این پزشک عمومی اشاره کرد: مسائل مالی با اهمیت ترین عامل برای عدم فرزندآوری نیست بلکه با اهمیت ترین توجیه و بهانه برای آنست و علت اصلی تمایل والدین به تک فرزندی یا فرزند نیاوردن نیز نگرش و تفکر آنان است.
همپوشانی هزینه های چند فرزند و کاهش دغدغه های اقتصادی در تعدد فرزندان
وی اضافه کرد: متأسفانه هم اکنون نگرش جامعه به سمتی است که مادران تربیت فرزند را مانع فعالیت اجتماعی خود و محدودکننده خوشبختی و رفاه می دانند. این در حالیست که خوشبختی تنها با رفاه و فعالیت اجتماعی با کارمندی اشتباه گرفته شده است از طرف دیگر برخی تصور می کنند هزینه های اقتصادی سه الی چهار فرزند بیشتر از یک فرزند است و فرضا هزینه چهار فرزند چهار برابر یک فرزند خواهد بود.

این پزشک عمومی گفت: این در حالیست که این هزینه ها سه یا چهار برابر نخواهد شد و می تواند به اندازه هزینه یک فرزند باشد چونکه وقتی شاهد تعدد فرزندان باشیم همپوشانی بسیاری ایجاد می شود و این هم پوشانی موجب تامین نیازهای فرزندان بعدی خواهد شد. بنا بر این خانواده مجبور نیست برای تمامی فرزندان اقلام مختلفی تهیه یا هزینه زیادی صرف کند.
موحدی نیا گفت: بعلاوه موضوع بازی و اسباب بازی یکی از مسائل پرهزینه برای والدین است چونکه از نظر روانشناسی اساسی ترین نیاز کودک یک همبازی یا اسباب بازی است، این در حالیست که کودکان دارای چندین خواهر و برادر نیازی به اسباب بازی یا حداقل لوازم فاخر ندارند چونکه وجود آن خواهر و برادر و یک همبازی واقعی کودک را از لوازم و اسباب بازی ها بی نیاز می کند و این امر موجب کاهش هزینه ها می شود. اما کودکان تک فرزند با بهترین اسباب بازی ها نیز ارضا نمی شوند و این خود فشاری روانی و اقتصادی برای خانواده خواهد داشت.
تربیت سرمایه اجتماعی توسط مادر بزرگترین فعالیت است
وی درباب نحوه مدیریت زمانی برای فرزندان و ایفای نقش مادری و فردی عنوان کرد: باور این مساله برای بسیاری دشوار است اما حقیقت این است که تربیت سه فرزند وقت بسیار کمتری نسبت به تربیت یک فرزند می گیرد چونکه در تک فرزندان تنها پناه و ملجا کودک مادر است این در حالیست که در خانواده های چند فرزند کودکان با یکدیگر سرگرم شده و رفع تمامی نیازهای آنها بر عهده مادر نیست. در نتیجه مادر وقت بیشتری برای رسیدگی به کارهای فردی و اجتماعی خود دارد.
یک مادر برای ادامه رشد فردی خود و همین طور مدیریت خانواده نیاز به زمان بندی و برنامه ریزی دارد اما باید بداند که در حال پرورش با اهمیت ترین سرمایه اجتماعی است و این امر از هر گونه فعالیت اجتماعی در جامعه بالاتر است
موحدی نیا گفت: یک مادر برای ادامه رشد فردی خود و همین طور مدیریت خانواده نیاز به زمان بندی و برنامه ریزی دارد اما باید بداند که در حال پرورش با اهمیت ترین سرمایه اجتماعی است و این امر از هر گونه فعالیت اجتماعی در جامعه بالاتر است.
این مادر موفق درباب ارتباط فرزندان با پدر خانواده عنوان کرد: نقش پدر در تربیت فرزندان و همین طور یاری مادر در رسیدگی به امور منزل بسیار اهمیت دارد. در خانواده ما نیز اغلب بازی با فرزندان و سرگرمی آنها بر عهده پدر خانواده است. بطور کلی پدر نقشی بسیار کلیدی در مدیریت کلی خانواده و تعیین خط مشی زندگی دارد که در این میان زن و همسر نیز باید در این راه به همراه مرد بپردازد. نکته مهم آنست که والدین نباید در صورت تولد فرزند یا فرزندان، ارتباط خودرا نادیده گرفته که به آن بی اهمیت شوند. بعلاوه یک تصور غلط در جامعه وجود دارد و مردم تصور می کنند که وجود چند فرزند سبب رسیدگی کم تر زوجین به یکدیگر می شود این در حالیست که تعدد فرزندان در خانواده عامل سرگرمی آنها با یکدیگر است در نتیجه والدین زمان بیشتری را برای معاشرت با یکدیگر خواهند داشت.
موحدی نیا با اشاره بر مبانی همسرداری نیز عنوان کرد: تعدد فرزندان ممکنست قدری بر روی روابط زوجین اثرگذار باشد اما کسی که فرزند بیشتر را انتخاب می کند بطور قطع مهارت های همسرداری را نیز کسب خواهدنمود بعلاوه آن فرد بالتبع مدیریت چندین فرزند و کوشش برای رشد خود از بعد همسرداری نیز تقویت می شود و روابط اغلب زوجین دارای چند فرزند و در کنار آن زنان فعال اجتماعی با همسر خود بسیار بهتر و کامل تر است.
این پزشک عمومی اشاره کرد: اگر زن مهارت های همسرداری و مدیریت زندگی را کسب کند حتی در خانواده ها با تعداد فرزندان بیشتر زمان خلوت دو نفره زوجین تامین خواهد شد.
موحدی نیا گفت: دو شرط مهم ازدواج بنده ادامه اشتغال و فعالیت اجتماعی در زندگی مشترک و همین طور تعدد فرزندان بود. خوشبختانه تا حالا نیز با همکاری همسرم و برنامه ریزی دقیق موفق به ادامه فعالیت خود در سطح علمی و مدیریت همسر و فرزندان شده ام.
نحوه تربیت فرزندان توسط مادران فعال
وی درباب تربیت و پرورش چندین فرزند عنوان کرد: یکی از شبهات و نگرانی های خانواده ها در تولد فرزندان بحث تربیت است اما در خانواده های چند فرزند کودکان شیوه های تربیتی را بسیار بهتر یاد گرفته و بسیار سازنده خواهد بود چونکه کودکان در کنار یکدیگر، تعامل، همکاری، سازش، روش های صلح، جنگ، سازندگی و استقلال را یاد می گیرند و بعدها برای حضور در جامعه بسیار پخته تر خواهند بود اما تک فرزندان در خیلی از شرایط برای یادگیری تعاملات اجتماعی قرار نمی گیرند و در آینده شکننده تر خواهند بود.

این پزشک عمومی با اعلان اینکه زمانی که والدین برای فرزند اول سرمایه تربیتی خوبی را استفاده کنند نیمی از راه را رفته اند، یاد آور شد: چونکه فرزند اول آموزه های اخلاقی خودرا به دیگر فرزندان منتقل می کند و همین مورد موجب کاهش بار خانواده در تربیت فرزندان خواهد شد.
مادری باید تبدیل به مد شود
وی با اشاره بر تأثیرات فضای مجازی در تربیت کودکان عنوان کرد: در خانواده های چند فرزند فضای مجازی نقش کم رنگ تری برای کودکان ایفا می کند چونکه کودک دارای همبازی بوده و تمایل کمتری به فضای غیرواقعی دارد. از طرف دیگر حضور چندین فرزند بعنوان ناظر در خانواده شمرده می شود و لطمه های اجتماعی حضور کودک در فضای مجازی را می کاهد. این در حالیست که در خانواده های تک فرزند کودک تمایل بیشتری به فضای مجازی دارد و به سبب تنهایی زیاد ممکنست به هر محتوایی در این فضا روی بیاورد.
متأسفانه در جامعه ما نه سلبریتی ها و نه جریان خاصی از مادر بودن یا فرزندآوری حمایت نمی کنند و فرهنگ سازی خوبی انجام نمی شود
موحدی نیا با اعلان اینکه مادری باید به صورت یک مد و فرهنگ در جامعه ترویج داده شود گفت: در کشورهای اروپایی پزشکان اصطلاحی را بعنوان فرزندان شیر به شیر دارند و از جایگاه مادری نیز حمایت فراوانی می شود بطوریکه خدمات اجتماعی و مشوق های مالی فراوانی به مادران داده می شود اما متأسفانه در جامعه ما نه سلبریتی ها و نه جریان خاصی از مادر بودن یا فرزندآوری حمایت نمی کنند و فرهنگ سازی خوبی صورت نمی گیرد.
وی با اشاره بر لزوم ارائه مشوق های لازم به مادران برای تشویق به فرزندآوری عنوان کرد: بحران جمعیت در اغلب کشورها وجود دارد اما خیلی از کشورها مبادرت به اجرای سیاست های تشویقی کرده اند البته این سیاست ها به غیر از مسائل مالی از بعد فرهنگی نیز اجرا می شود. در ایران نیز وجود مشوق های مالی به خانواده ها و مادران کمک فراوانی خواهدنمود. از طرف دیگر اجرای قوانین تسهیل گری برای مادران شاغل اهمیت فراوانی دارد.
جامعه مدیون مادران و زنان است
این مادر موفق اشاره کرد: در کشور ما فضای کار و حضور اجتماعی زنان کاملاً ضد مادری و ضد فرزندآوری است و هیچ نوع شرایط تسهیل کننده ای برای حضور زن در جامعه و ایفای نقش مادری وجود ندارد. امیدوارم طرح جدید مجلس سبب تغییر این نگاه شده و تسهیلاتی را برای مادران در نظر بگیرند، باید قوانین بالادستی برای مادران به درستی اجرا شود و با فرهنگ سازی صحیح جامعه بداند که زن در حال انجام با اهمیت ترین کار برای آینده کشور و ایجاد یک نسل مفیدست.
در کشور ما فضای کار و حضور اجتماعی زنان کاملاً ضد مادری و ضد فرزندآوری است و هیچ نوع شرایط تسهیل کننده ای برای حضور زن در جامعه و ایفای نقش مادری وجود ندارد
وی اضافه کرد: فرهنگ سازی برای ارتقا جایگاه مادران به این معناست که همه این مساله را حس کنند که به زنان و مادران مدیون هستند و اگر مادری فعالیت خودرا محدودتر کرده و در حال پرورش فرزندان است در حال خدمت به کل جامعه بوده و نباید به وی با نگاهی سخیف برخورد کرد.
وی با اشاره به تسهیلات مورد نیاز خانواده ها برای افزایش تولد فرزندان عنوان کرد: متأسفانه در جامعه ما زنان در مقابل خدمت عظیمی که به جامعه و خانواده می کنند مزدی به غیر از تحقیر دریافت نمی کنند و حتی در بعضی موارد همسر آنان نیز، زن خانه دار را کمتر از یک زن شاغل می داند، این در حالیست که خانه داری تنها به مفهوم انجام امور منزل نیست بلکه به مفهوم الفت و ایجاد کانون عاطفی است و وظیفه اصلی زن بعنوان یک مادر و همسر تامین غنای روحی و فکری خانواده است. این در حالیست که خیلی از زنان خانه دار خانواده و خانه داری نمی کنند اما خیلی از زنان شاغل و دارای چندین فرزند ایجاد این الفت و معنای واقعی خانه داری را اجرا می کنند.


منبع:

1399/11/26
11:50:14
0.0 / 5
369
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog