قاسمی:

فرزند یك سرمایه برای خانواده و اجتماع است

به گزارش بلاگ سان یک کارشناس جمعیت اظهار داشت: فرزند یک سرمایه برای خانواده و اجتماع است چونکه مایه رشد والدین و حفظ پویایی و نشاط جامعه است.

فرزند یك سرمایه برای خانواده و اجتماع است
به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، صالح قاسمی در برنامه «نوای جوانی» رادیو گفت و گو با اشاره بر ابعاد جامعه شناسی و کارکردهای اجتماعی جمعیت برگزار شد، اظهار نمود: نه امروز بلکه در طول تاریخ نخبگان و صاحب نظران جمعیت، از لحاظ کمی و کیفی جوامع را مهم ترین مؤلفه قدرت جوامع بشری دانسته و می دانند.

وی اشاره کرد: این بدان معنا است که ساختارهای اجتماعی، اقتصادی و غیره به شدت از تحولات جمعیت متأثر بوده است.

این کارشناس جمعیت بیان کرد: طی سالیان اخیر این ساختارها از لحاظ سیاسی بسیار اهمیت پیدا کرده و به قدرت سیاسی اجتماعی کشورها تبدیل گشته است چونکه حالا شاهد می باشیم که کشورهایی که جمعیت جوان و پویا با نرخ رشد مثبت دارند و با ساختار جوان جمعیت در مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جهان قدرت بیشتری دارند و حفظ این اقتدار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی سبب شده که نگاه به رشد جمعیت یک نگاه بسیار عمیق و دقیق باشد.

قاسمی اظهار داشت: به واقع امروز هم فرزند بر طبق آنچه که از قدیم وجود داشته فرزند یک سرمایه برای خانواده و اجتماع بوده و سرمایه ای است که در لایه های مختلف جامعه مزیت هایی را به وجود می آورد و این نگاه باید تقویت شود؛ نگاهی که فرزند را مایه رشد والدین دانسته و سبب حفظ پویایی و نشاط جامعه می داند.

کارشناس تحولات جمعیت اظهار داشت: در دنیا تجارب موفق و ناموفق داریم که این تجارب به ما می گوید که اگر حواسمان به کمیت و کیفیت جمعیت نباشد ممکنست ما هم جز آن تجارب ناموفق باشیم که یکی از این نمونه ها کشور ژاپن است که به خاطر از دست دادن نهاد قدرتمند خانواده و تضعیف این نهاد با آنکه دارای ظرفیت علمی و تجاری عظیمی است، اما با مسئله سالمندان رها شده مواجه هستیم.

کارشناس تحولات جمعیت بیان کرد: آخرین دیدگاه های علمی و واقعیت های موجود دنیا به ما می گوید که ما باید هم به فکر کمیت و هم به فکر کیفیت جمعیت باشیم به این معنا که کشورهایی که امروز کمیت خوبی به لحاظ جمعیتی همچون چین، هند و برزیل دارند در آینده نقش پررنگی در مناسبات بین المللی خواهند داشت.

قاسمی اظهار داشت: در مقابل این مهم، کشورهایی که توسعه یافته بوده به شدت گرفتار سقوط خواهند شد که می توان فرانسه، آلمان و غیره اشاره نمود که به جهت تضعیف ساختارهای جمعیتی گرفتار نزول اجتماعی شده اند.


منبع:

1399/12/11
15:26:38
0.0 / 5
477
تگهای خبر: برنامه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog