رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی:

شرط پذیرش دانشجو در رشته مشاوره باید تغییر كند

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با تاکید براینکه شرط پذیرش دانشجو در رشته مشاوره باید تغییر کند، اظهار داشت: لازم است مصاحبه بعنوان یکی از شرایط پذیرش دانشجو در این رشته لحاظ شود.

شرط پذیرش دانشجو در رشته مشاوره باید تغییر كند
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر غلامعلی حداد عادل در جلسه ۱۹۴ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به اهمیت بالای رشته مشاوره اشاره نمود و اظهار داشت: مشاوره از رشته هایی است که باید درباب افرادی که تمایل دارند، در این رشته ادامه تحصیل دهند بررسی دقیق تری صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه باید شرط مصاحبه در وضعیت پذیرش دانشجو در رشته مشاوره لحاظ شود، اضافه کرد: در بعضی رشته ها به سبب حساسیت زیاد، باید در پذیرش داوطلبین برای ورود به دانشگاه، مصاحبه ای توسط اساتید مجرب صورت گیرد، تا توانمندی، اندیشه، تفکر، سلایق و سایر خاصیت های این افراد با دقت بیشتری سنجیده شود.
رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی اشاره کرد: باید وزارت علوم اقتضائات خاص رشته های مختلف مانند ارتقای اساتید، تعداد واحدها، تعداد سنوات و غیره را مورد توجه قرار دهد و همه رشته ها با یک معیار واحد ارزیابی نشوند.
دکتر حداد عادل اضافه کرد: در چند سال اخیر مقام معظم رهبری یک فضایی را برای مقابله با لطمه های اجتماعی ایجاد کردند و در وزارت کشور و همین طور در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در چند نوبت درباب این مسئله بحث شده است.
وی پیشنهاد داد: باتوجه به اهمیت حوزه لطمه های اجتماعی باید در تدوین منابع دقت بیشتری لحاظ شود و از منابع معتبر استفاده گردد. همین طور با توجه به این که در زمینه رشته مشاوره در حوزه کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است و کتاب های زیادی نوشته شده است، بدین سبب با بهره گیری از آنها می توانید منابع اصلی و فرعی را تقویت کنید و برخی سرفصل های جدید نیز تعریف کنید.
وی پیشنهاد داد: کارگروه مشاوره با همکاران حوزوی دبیرخانه شورای تحول، جلسه ای داشته باشند تا هم ایرادات مرتفع گردد و هم از ظرفیت منابع حوزه، برای غنای بیشتر برنامه استفاده گردد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور این جلسه بررسی "سرفصل دوره کارشناسی مشاوره" بود، که دکتر مهدی زارع بهرام آبادی رئیس کارگروه مشاوره شورای تحول گزارشی دراین زمینه ارائه کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی محمد حکیمیان رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در سخنانی اظهار داشت: یکسان سازی جنسیتی غرب گرا در برنامه دیده می شود، پس لازم است کلیت برنامه مورد بازبینی مجدد قرار گیرد و رعایت اقتضای مخاطب در برنامه دیده شود.
همین طور دکتر حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش و عضو شورای تحول اظهار نمود: در رشته مشاوره مانند رشته های علوم تربیتی نظریه ها و نظریات مختلفی وجود دارد، که غالبا در غرب تولید شده و تعدادی از این نظریه ها نکاتی را دارند که با معیارهای ارزشی و اسلامی ما کاملا متفاوت می باشد.
وی افزود: با توجه به این که در شورای تحول رشته مشاوره با نگاه تحولی مورد باز اندیشی قرار می گیرد، پس باید در برنامه مشخص شود که با کدام نظریه و نظریه سرفصل دروس تهیه شده است؟ و اسلامی سازی به مفهوم واقعی آن در این رشته لحاظ شده است یانه. باید از تولیدات علم در سطوح بالاتر برای ساماندهی دروس استفاده نمائیم.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین مسعود آذربایجانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اعلان اینکه این برنامه نسبت به قبل تحول اساسی پیدا کرده است، اظهار داشت: اشکالی که درباب هم پوشانی رشته مشاوره با رشته روانشناسی وجود داشت در برنامه جدید مرتفع شده است که این نکته حائز اهمیت می باشد.
وی پیشنهاد داد: باتوجه به اهمیت نهاد خانواده، دو درس خانواده در اسلام و خانواده در ایران به دروس اضافه شود.1399/12/13
15:15:58
0.0 / 5
491
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog