عزم شورایعالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی كنكور 1401

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از عزم ابن شورا برای ساماندهی کنکور ورودی های ۱۴۰۱ اطلاع داد.

عزم شورایعالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی كنكور 1401
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در مورد مصوبات جلسه ۸۳۹ شورایعالی انقلاب فرهنگی که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد، عنوان کرد: دستور اصلی این جلسه ساماندهی کنکور بود و اعضای شورایعالی به بحث و بررسی پیرامون این مورد پرداختند.

وی ادامه داد: الان ۱۱ درصد جذب دانشگاه های کشور از راه کنکور صورت می پذیرد و دانشگاه آزاد اسلامی هم تنها ۲ درصد از دانشجویان خویش را از راه کنکور ثبت نام می کند؛ بنابراین ۸۹ درصد پذیرش دانشگاه های کشور برپایه سابقه تحصیلی و فارغ از رقابت در کنکور است. در عین حال فشار و استرس ناشی از امتحان کنکور در رشته های پر تقاضا کل نظام آموزش و پرورش را تحت الشعاع قرار می دهد و یک کسب و کار بزرگ نزدیک به ۲۰۰۰۰ میلیارد تومانی در کلاس های کنکور بوجود آورده است که خود این امر قبولی در رشته های پر طرفدار را تبدیل به یک تبعیض اجتماعی نموده است.

دکتر عاملی اظهار داشت: روش فعلی کنکور دارای مزایا و معایبی است و شورایعالی انقلاب فرهنگی درصدد آن است که ضمن توجه به مزایا و معایب و فرصت ها و تهدیدها، بهترین روش پذیرش دانشجویان را برگزیند، بنابراین سیاست هایی در این خصوص تدوین شده است که ضمن ادامه یافتن آزمون سراسری سنجش و پذیرش نقش تحصیلات دوره دبیرستان در ارزیابی حداکثری خواهد شد. سهم ۶۰ درصدی آزمون های استاندارد آموزش و پرورش و تأثیر ۴۰ درصدی کنکور در پذیرش نهایی یکی از محورهای این طرح است.

وی ادامه داد: سیاست های ساماندهی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به آموزش عالی بر اساس مطالعه تجربه های موفق جهانی تدوین شده است و نگاه همه جانبه ای به آینده دانش آموز و دانشجو دارد، بنابراین تنوع ارزیابی و تمرکززدایی از پذیرش یکی از محورهای مهم این طرح است. ما نمی توانیم دوره ۱۲ ساله سرمایه گذاری انسانی و اجتماعی آموزش و پرورش را نادیده بگیریم و صرفاً با یک امتحان ۴ ساعته توسط نهادی که کاملا منقطع از آموزش و پرورش است، پل انتقال دانش آموز به دانشگاه شویم. از طرفی نقش پذیرنده دانشجو که دانشگاه است، در وضعیت فعلی حدودا صفر است و دانشگاه اراده ای در پذیرش یا عدم پذیرش داوطلب ندارد و صرفاً بر مبنا نمره آزمون، رتبه های برتر به دانشگاه های برتر می روند.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: بر مبنای اظهارات رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی و همینطور رئیس قوه قضائیه و نزدیک به ۱۰ نفر از اعضاء شورایعالی انقلاب فرهنگی، تحول در نظام ارزیابی و اهمیت دادن به دوره تحصیلات آموزش و پرورش و نگاه اصیل و مستقل به ظرفیت های آموزش و پرورش برای سنجش و ارزیابی دانش آموزان محترم محور و همینطور توجه به تجربه های موفق جهان باید در تحول و تغییر در نظام سنجش و پذیرش مورد توجه قرار گیرد. مقرر شد، طرح با جزئیات بیشتر در جلسه ۸۴۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی مورد بحث و مداقه قرار گیرد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور علوم پزشکی در ادامه اظهار داشت: در این عرصه پیشنهاد این است که در رشته های پرتقاضا که رقابت اصلی در آنها صورت می پذیرد، ۳۰ درصد پذیرش پس از دوره لیسانس باشد.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی دراین تصریح کرد: در این نشست حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظی بعنوان نماینده شورایعالی انقلاب فرهنگی در هیأت امنای سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و آقایان دکتر منصور کبگانیان و حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدیان بعنوان نمایندگان این شورا در شورای راهبردی علم، فناوری و نوآوری دفاعی و امنیتی انتخاب شدند.
منبع:

1400/01/27
16:17:29
0.0 / 5
331
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
sunblog