تندگویان:

37درصد از جوانان به سبب سبك زندگی امروزی تمایل به ازدواج ندارند

به گزارش بلاگ سان معاون ساماندهی امور جوانان اظهار داشت: برپایه پایش ها و بررسی های اخیر، 37 درصد جوانان حتی با رفع تمامی مشکلات اقتصادی باز هم علاقه ای به ازدواج ندارند.

37درصد از جوانان به سبب سبك زندگی امروزی تمایل به ازدواج ندارند

محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره بر انجام پژوهشی با موضوع بررسی میزان وقوع ازدواج سفید در کشور، اظهار داشت: اخیراً پژوهشی را با موضوع ازدواج انجام داده ایم که نتایج آنرا در ستاد ساماندهی نیز به سازمان ها اعلام نموده ایم. این پژوهش در موضوع ازدواج با محوریت نگرش جوانان به تشکیل خانواده و فرزندآوری و انواع ارتباط های جوانان است که قسمتی از آن نیز شامل بررسی وضعیت ازدواج سفید در کشور می شود.
وی اضافه کرد: در این پژوهش میزان نیاز جوانان به ازدواج را در صورت رفع همه مشکلات اقتصادی بررسی نموده و راهکارهای جایگزین جوانان برای ارتباط با جنس مخالف مورد تحلیل قرار گرفته است.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش اظهار داشت: عملاً یک نوع راحت طلبی در بین نسل جوان به وجود آمده و حتی اگر قسمتی از این موانع اقتصادی موجود برای ازدواج رفع گردد باز هم برخی جوانان انگیزه لازم برای ازدواج را ندارند.
وی گفت: بر طبق این پایش، ۳۷ درصد جوانان کشور اعلام نموده اند که انگیزه تشکیل خانواده را ندارند و انجام عمل ازدواج جز لزومات زندگی آنها نیست.
تندگویان اشاره کرد: حاصل این پژوهش گزارشی جامع و محرمانه شد که در اختیار شورای اجتماعی کشور قرار گرفته است. به علاوه درخواست کرده ایم که جلسه ای محرمانه برای مطالعه بخش های مهم این گزارش همچون مباحث مربوط به ازدواج سفید شکل بگیرد.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش اشاره کرد: یک پایش اساسی نیز در موضوع هم باشی و ارتباطات خارج از عرف و شرع جوانان انجام شده که قسمتی از آنرا در شورای فرهنگی عمومی کشور مطرح کردیم تا مشخص شود نهادهای فرهنگ ساز باید چه اقدامی برای جلوگیری از این لطمه های انجام دهند.
وی اشاره کرد: حاصل این پژوهش در دستور کار شورای فرهنگی کشور قرار گرفته و گزارشات لازم به دستگاه های فرهنگ ساز ابلاغ گردیده است.
دلایل حداقل ۳۰ درصد انحرافات اجتماعی خلاءهای فرهنگی است
تندگویان اظهار داشت: مجموعاً ما در حوزه ازدواج و ارتباطات جوانان، انحرافات زیادی داریم و برمبنای نتایج این پایش ها، حداقل ۳۰ الی ۴۰ درصد دلیلهای این انحرافات نیز مباحث فرهنگی است و به مسائل اقتصادی و اشتغال مرتبط نیست.
متأسفانه جوانان ما مهارت های زندگی مشترک و تعهدپذیری را یاد نگرفته اند و لطمه های زیادی همچون تک فرزندی، کاهش جمعیت و … روی این مساله اثر گذاشته است
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش افزود: این در حالیست که بیشتر نهادهای ما تصور می کنند که ریشه اصلی انحرافات اجتماعی، مشکلات اقتصادیست اما وقتی در این پایش رسمی مشاهده می نماییم که حتی جوانان توانمند از لحاظ اقتصادی نیز اراده ای برای ازدواج و تعهدپذیری ندارند، نشان میدهد که در کنار تمام بحث های فرهنگی نیاز به تحول اساسی در نگرش جوانان به ازدواج داریم.
وی اشاره کرد: ما در این مسائل، آمارها، پایش ها و پیشنهادات خودرا به نهادهای مسئول ارایه داده ایم تا شورای اجتماعی کشور یک برنامه اساسی برای این امر اجرا نماید. یکی از نکات اصلی نیز نبود مهارت ها برای جوانان است.
جای خالی آموزش مهارت های زندگی به فرزندان
تندگویان اظهار داشت: متأسفانه جوانان ما مهارت های زندگی مشترک و تعهدپذیری را یاد نگرفته اند و لطمه های زیادی همچون تک فرزندی، کاهش جمعیت و … روی این مساله اثر گذاشته است.
تندگویان با اعلان اینکه تغییر این نگرش یک امر کاملاً فرهنگی است، گفت: ما اطلاعات این پایش و پیشنهادات خودرا در اختیار کمیسیون فرهنگی مجلس و فراکسیون زنان قرار دادیم و هشدارهای خودرا به ویژه در موضوع لزوم وحدت رویه در آموزش ها و مشاوره ها مطرح کرده ایم.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش اضافه کرد: بطور کلی تذکرات لازم درباب مشکلات اجتماعی کشور به دستگاهها ابلاغ گردیده و در حال دریافت پاسخ ها هستیم تا بتوانیم گفتمان آموزشی و فرهنگی کشور را با یک وحدت رویه پیش ببریم. به علاوه در سندهای جامعی که توسط معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در زمینه جمعیت در حال تدوین است، پیشنهادات ما جهت تدوین سیاست ها و اجرائی شدن آمده است.
وی اظهار داشت: البته تا زمانی که این مسائل و این طرح ها به مرحله اجرا و تأثیرگذاری برسد ما قسمتی از این نسل را از دست داده ایم و عملاً سبک زندگی آنها تغییر نخواهد کرد اما برای نسل آینده مشکل اساسی ما، آموزش و پرورش و عدم ارائه آموزش ها و مهارت های زندگی به فرزندان است.
تندگویان اشاره کرد: یعنی اگر می خواهیم که روزی در کشور ازدواج سفید نداشته باشیم و فرزندانمان متعهد باشند پایگاه اصلی ما در آموزش و پرورش خواهد بود.


منبع:

1400/02/11
16:42:00
0.0 / 5
350
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
sunblog