با هدف آموزش سیاستگذاران كشورهای فارسی زبان؛

دوره سیاستگذاری عمومی اجرائی

بلاگ سان: دوره سیاستگذاری عمومی اجرائی برای سیاستگذاران کشورهای فارسی زبان توسط مرکز همکاریهای بین المللی اکسفورد وابسته به دانشگاه ازاد اسلامی واحد اکسفورد از 26 اردیبهشت انجام می شود.

دوره سیاستگذاری عمومی اجرائی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دوره سیاستگذاری عمومی اجرائی (EPPC) از سری دوره های مرکز همکاریهای بین المللی آکسفورد (OICC) است که با هدف آموزش سیاستگذاران کشورهای فارسی زبان و ایجاد آمادگی در آنها برای عمل در محیط های واقعی سیاستگذاری برگزار می گردد.
مهلت ثبت نام جهت شرکت در این دوره تا 20 اردیبهشت است و علاقه مندان می توانند بوسیله سایت ‏www.oicc.uk ثبت نام کنند.
این دوره از مجموعه فرایندهای سیاستگذاری عمومی اجرایی(EPPPC) است و در 3 سطح انجام می شود. اولین دوره از سطح یک(دوره مقدماتی)، از 26 اردیبهشت بصورت آنلاین برگزار می گردد و به مدت 3 ماه ادامه خواهد داشت.

در این دوره علاوه بر آموزش نظری، موردکاوی های سیاستی(کیس های واقعی)، در قالب آزمایشگاه های سیاستی توسط سیاستمداران و سیاستگذاران ارشد و با ایفای نقش توسط شرکت کنندگان ارائه و توسط اساتید سیاستگذاری تحلیل خواهد شد.
با توجه به اینکه دانش سیاستگذاری عمومی دانشی فرا رشته ای و فرابخشی است در این دوره حوزه وسیعی از دانش ها از زیست شناسی و عصب شناسی شناختی تا علوم اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مورد توجه قرار خواهد گرفت و علاوه بر تدریس مقدمات بنیادین و نظریه های سیاستگذاری، مورد کاوی هایی در حوزه روابط بین الملل، سیاست خارجی، سیاست آموزشی، سیاست اقتصادی، سیاست ارتباطات جمعی و رسانه، سیاست محیط زیست، سیاست سلامت و رفاه اجتماعی و سیاست توسعه تحلیل می شود..
در دوره مقدماتی که نخستین سطح از دوره سیاستگذاری عمومی اجرائیست اصول و فرایندهای اساسی سیاستگذاری، شامل نظریه ها، ابزارها و برنامه های اصلی معرفی می شود. همین طور این دوره سه حوزه سیاستگذاری عمومی، نهادی-بنگاهی و محتواگرا و 4 سطح سیاستگذاری از کلان تا خرد را از هم متمایز می کند و رابطه روشنی را بین رویکردهای تحلیل سیاست توصیفی، تحلیلی و تجویزی ارائه می کند..
این دوره شامل 3 پودمان است و هر پودمان در 4 هفته (12 جلسه 60 تا 90 دقیقه ای) ارائه می شود و گواهینامه آخر دوره به دو زبان فارسی و انگلیسی از طرف مرکز همکاریهای بین المللل آکسفورد ارائه خواهد شد.
رصد اشتغال دانشجویان سیاستگذاری عمومی در کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوب غربی -فارسی زبان- نشان میدهد که فارغ التحصیلان این رشته امکان چندانی برای ورود به مناصب سیاسگذاری در دولت ها بعنوان سیاستگذار یا تحلیلگر سیاست را ندارند. تعدادی اندکی از این دانشجویان نیز استاد می شوند و به دانشجویان دیگر تدریس می کنند در صورتیکه فرصت تجربه در میدان سیاستگذاری را پیدا نمی کنند. از طرف دیگر سیاستگذاران عمومی و سیاستمداران نیز معمولا از علوم سیاستگذاری و تحلیل سیاست بی بهره اند و تجربه های عملی آنها پشتوانه نظری ندارد و منجر به غنی سازی علوم سیاست نمی گردد. از همین رو این دوره برای پر کردن شکاف میان علوم سیاستگذاری و سیاستگذاران تدوین شده است.
دوره سیاستگذاری عمومی اجرائی برای افرادی که در زمینه سیاستگذاری یا تحلیل سیاست های عمومی فعالیت می نمایند طراحی شده است. سیاستگذاران، مدیران ارشد و میانی، کارگزاران دولتی، کارشناسان سازمان های غیردولتی و افراد فعال در سازمان های دولتی و بخش های مدنی همچون افرادی هستند که این دوره برای آنها موثر و مفید خواهد بود..
همچنین این دوره برای افرادی مفیدست که قصد دارند بوسیله تعامل با افراد همفکر، کارشناسان اجتماعی، صنعت و رهبران اندیشه، به درک بهتری از نقش های خود در حوزه سیاسگذاری برسند. این امر همین طور در مورد متخصصان طیف وسیعی از صنایع همچون افراد سازمان های غیرانتفاعی مشاوره و اتاق های فکر که می خواهند با سیاست های عمومی تعامل داشته و از ارزیابی تاثیرات مبتنی بر شواهد استفاده کنند مصداق دارد. این دانش و مهارت می تواند سیاستگذاران را راهنمایی کرده و تاثیر مفسرین در تصمیم گیری سیاستگذاری را افزایش دهد.
دوره سیاستگذاری عمومی اجرائی با همکاری کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو، پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد.
منبع:

1400/02/13
19:23:13
0.0 / 5
401
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , تدریس
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog