معاون آموزشی وزارت علوم خبر داد

شرط اجرای مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط

به گزارش بلاگ سان معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر این که هیچ تغییری در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد امسال نداریم، اظهار داشت: مصوبه ˮممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبطˮ به شرط بررسی کارشناسی و تصویب در شورای سنجش و پذیرش اجرائی است.

شرط اجرای مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر علی خاکی صدیق ضمن بیان این مطلب در تبیین موضوع مصوبه هفدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو اظهار داشت: نامه ای که از جانب اداره کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم برای کارگروه های تخصصی دانشگاه ها ارسال شده است، در ادامه و تبیین مواد مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۹۷ بوده و بر طبق آن حوزه معاونت آموزشی را موظف کرده است ارتباط بین رشته ها در کارشناسی و کارشناسی ارشد را روشن کند.
وی با اشاره به این که مصوبه مذکور برای کار کارشناسی به دانشگاه ها ارسال شده و هیچ تصمیم قطعی در این ارتباط گرفته نشده است، اشاره کرد: در آزمون کارشناسی ارشد امسال که هیچ نوع تغییری وجود نخواهد داشت و بدون اعمال محدودیت رشته ای برگزار می گردد و داوطلبان دوره های کارشناسی ارشد می توانند در رشته های مورد نظر خود با رعایت سایر مقررات در آزمون شرکت و در صورت قبولی ادامه تحصیل دهند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: برای سالهای آتی نیز باید نظر تخصصی کارگروه ها، کارشناسان مرتبط و همین طور معاونین آموزشی دانشگاه ها گرفتن شود و سپس به یک اجماع نظر و طرح مشخص برسیم تا بعد از طرح و تصویب در شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی، برای اجرائی شدن آن، اقدام لازم صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خاکی صدیق همین طور اظهار داشت: این مصوبه می تواند بندهای مختلفی در اجرا داشته باشد. بطور مثال این که ارتباط موضوعی بین رشته ها چیست و یا به چه صورت تعریف می شود، نیاز به یک تبیین تخصصی دارد که در اصل مصوبه به آن اشاره ای نشده است. کاری که اکنون وزارت علوم انجام می دهد یک مطالعه کارشناسی و تخصصی روی موضوع است و هنوز به هیچ نتیجه قطعی نرسیده است.
این مقام مسئول اظهار نمود: در این رابطه دیدگاه های مختلفی وجود دارد. یک دیدگاه این است که رشته های مرتبط را خیلی محدود می دانند که برمبنای آن رشته های محدودی از کارشناسی می توانند درکارشناسی ارشد شرکت نمایند. یک دیدگاه دیگر گه شورای گسترش نیز در سالهای قبل (دهه ۸۰) به آن معتقد بودند این بود که نباید محدودیتی در رشته های تحصیلات تکمیلی وجود داشته باشد و یک دیدگاه بینابین و مهم هم وجود دارد که بیان می کند.
وی ادامه داد: باید این مصوبه طوری اجرا شود که ضمن این که آزادی عمل دانشجو در انتخاب رشته حفظ شود، چارچوبی را که این تغییر رشته در آن مجاز است نیز رعایت شود. این موضوع، همان بحث ارتباط بین مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است که برای هر رشته ای نیاز به یک کار تخصصی، دقیق و سنگین دارد.
منبع:

1400/04/22
20:10:11
0.0 / 5
434
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دانشگاه , شركت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
sunblog