به بهانه تولد ۵ قلوهای شیرازی؛

وام مسکن فرزندآوری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به گزارش بلاگ سان هفته جاری یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان ۵ قلو شدند که با عنایت به قانون بودجه سالجاری، مشمول دریافت تسهیلات ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیون تومانی می شوند.

وام مسکن فرزندآوری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، ابتدای هفته جاری، یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان ۵ قلو شدند. آمار ثبت تولدهای چند قلوزایی در سال ۱۳۹۷ نشان داده است که در آن سال تولد بیشتر از یک میلیون نوزاد به ثبت رسیده است که از این تعداد ۱۹ هزار و ۹۱۱ ولادت در ارتباط با نوزادان دو قلو، ۶۴۶ مورد سه قلو، ۲۱ مورد ۴ قلو و دو مورد ۵ قلو (در استانهای اصفهان و مرکزی) بودند.
در سال ۱۳۹۸ هم تولد یک میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۳۵ نوزاد به ثبت رسید که از این تعداد ۱۷ هزار و ۹۱۲ دوقلو، ۵۲۴ سه قلو، ۱۸ چهار قلو و یک مورد پنج قلو بوده است.
در سال ۱۳۹۹ هم ۱ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۹۶۴ نوزاد متولد شده است.
بر اساس جزءهای ۱ و ۲ بند «ه» و جز ۱ بند «و» تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در جهت اجرای بند ت ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه، از راه بانکهای عامل مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان از هر محل همچون منابع سپرده های پس انداز و جاری قرض الحسنه سیستم بانکی به تفکیک، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانواده های فاقد مسکن که در سال ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم و به بعد شده یا می شوند به میزان ۱۵۰ میلیون تومان اقدام نماید.
خانواده های ایرانی چند فرزند دارند؟
آمار بُعد خانوارها و تعداد اعضای هر خانواده در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ هنوز اعلام نشده است اما بر مبنای آمار استخراج شده از آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، خانوارهای دارای سه نفر جمعیت با ۲۵.۵ درصد، خانوارهای با چهار نفر جمعیت با ۲۷.۶ درصد و خانوارهای با دو نفر جمعیت با ۱۷.۳ درصد؛ جمعیت بیشترین خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص داده اند. بنابراین یک محاسبه ساده نشان داده است حدود ۷۰ درصد خانوارهای ایرانی دو تا چهار نفره هستند.
وام ودیعه مسکن ستاد کرونا؛ برای همه مستأجران
در حال حاضر بر مبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، به خانواده های مستأجر تهرانی فاقد مسکن ۷۰، کلانشهرها ۴۰ و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ ۱۲ درصد و مدت زمان بازپرداخت ۳ تا ۵ ساله پرداخت می شود.
میزان اقساط تسهیلات ودیعه مسکن تهرانی ها، ۱ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان است.
وام ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیونی؛ برای خانواده هایی که صاحب فرزند سوم می شوند
همان گونه که اشاره شد، بر مبنای جزءهای ۱ و ۲ بند «ه» و جز ۱ بند «و» تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰ بانکها مکلف هستند در همه شهرها به خانوارهایی که صاحب فرزند سوم به بعد شده یا می شوند و فاقد مسکن هستند، وام ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) پرداخت کنند. این وام که از آن بعنوان وام مشوق فرزندآوری یاد می شود، در همه شهرها ۱۵۰ میلیون تومان، قرض الحسنه (کارمزد ۴ درصدی) و با بازپرداخت ۲۰ ساله است. ازاین رو رقم اقساط آن ۹۰۸ هزار تومان خواهد بود.
البته با عنایت به رشد روز افزون قیمت مسکن، اثرگذاری این وام برای خرید مسکن در شهرهای بزرگ اندک است و به عنوان وام ودیعه می تواند کارکرد مؤثری داشته باشد اما در شهرهای کوچک مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان، هم برای خرید و هم برای ساخت می تواند کارکرد مؤثری برای خانوارها داشته باشد. در عین حال میزان اقساط این وام برای خانوارهای ساکن در شهرهای کوچک سنگین و برای ساکنان در شهرهای بزرگ تا حدودی مناسب می باشد.

1400/06/26
13:34:20
0.0 / 5
488
تگهای خبر: برنامه , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog