رئیس دانشگاه تهران خبر داد

آماده راه اندازی دپارتمان زبان صربی هستیم

رئیس دانشگاه تهران از انعقاد بیشتر از ۷۰۰ تفاهمنامه خارجی بین این دانشگاه و دانشگاه های خارجی اطلاع داد و اظهار داشت: هر چند در تبادلات علمی کوشیده ایم که حداکثر استفاده از ظرفیت های این تفاهمنامه ها صورت گیرد ولی تنها بخشی از جنبه های این تفاهمنامه ها عملیاتی شده است.

آماده راه اندازی دپارتمان زبان صربی هستیم
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، سیدمحمد مقیمی در دیدار سفیر صربستان و رئیس دانشگاه بلگراد این کشور به جایگاه بین المللی دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاه تهران در رتبه بندی های بین المللی رتبه های بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ را در بین دانشگاه های سراسر جهان به خود اختصاص داده و همواره تبادل علمی با دانشگاه های کشورهای مستقل جزو اولویت های دانشگاه تهران در ارتباطات بین المللی است.
رئیس دانشگاه تهران ضمن اشاره به تحولات عرصه بین الملل، اظهار نمود: این تحولات نشان داده است که همکاریهای دانشگاه های کشورهای مستقل باید بگونه ای باشد تا از ظرفیت های بوجود آمده در عرصه بین المللی در جهت تولید علم برای افزایش رفاه و آسایش مردم در سرتاسر جهان استفاده نماییم تا همه مردم جهان بتوانند عادلانه از دستاوردهای علمی برخوردار شوند.
دکتر مقیمی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران دارای بیشتر از ۷۰۰ تفاهمنامه همکاری با دانشگاه های معتبر در قاره های مختلف است، خاطرنشان کرد: هر چند در تبادلات علمی کوشیده ایم که حداکثر استفاده از ظرفیت های این تفاهمنامه ها صورت گیرد ولی تنها بخشی از جنبه های این تفاهمنامه ها عملیاتی شده است.
وی با استقبال از انعقاد تفاهمنامه بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد، ابراز امیدواری کرد که از حداکثر ظرفیت های این تفاهمنامه برای توسعه همکاریهای علمی بین دو کشور استفاده گردد. دانشگاه تهران علاقمند است که در حوزه فرصت های مطالعاتی، انجام تحقیقات میان رشته ای بین استادان دو دانشگاه و همینطور تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه بلگراد همکاری داشته باشد.
رئیس دانشگاه تهران گسترش همکاری علمی بین دانشگاه های ایران با دانشگاه های صربستان بخصوص با دانشگاه بلگراد را یکی از اولویت های ایران در عرصه دیپلماسی علمی دانست و اظهار داشت: استقرار دبیرخانه دائمی اتحادیه ۱۵ دانشگاه برتر ایران در دانشگاه تهران، این فرصت را بوجود آورده است که دانشگاه تهران بتواند حلقه رابطی بین دانشگاه های برتر و بزرگ ایران با دانشگاه های صربستان بخصوص دانشگاه بلگراد باشد.
وی با اشاره فعالیت ۱۲۰ گروه آموزشی، حدود ۴۰ دانشکده، ۲۱۰۰ عضو هیأت علمی و بیشتر از ۵۵ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه تهران، نسبت به آغازی همکاریهای مؤثر بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد و سایر دانشگاه های صربستان ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: توسعه روابط علمی می تواند روابط پایداری بین دو کشور ایجاد نماید.
در ادامه این مراسم، دکتر ولادان جوکیک رئیس دانشگاه بلگراد هم بازدید از دانشگاه تهران را یک تجربه عالی برای هیأت دانشگاهی بلگراد بعنوان یکی از دانشگاه های مهم منطقه بالکان و اروپا توصیف کرد و ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد اظهار داشت: این همکاری با حمایت جدی سفارتخانه های دو کشور انجام می شود.
رئیس دانشگاه بلگراد امضای تفاهمنامه بین دانشگاه تهران و بلگراد را فراتر از امضای تفاهمنامه همکاری بین دو دانشگاه عنوان نمود و اظهار داشت: این تفاهمنامه فقط ارتباط بین دو دانشگاه نیست بلکه آغازی برای ارتباطات دو ملت ایران و صربستان است.
وی ادامه داد: تفاهمنامه همکاری علمی می تواند زمینه ساز همکاری در سایر زمینه های سیاسی، اقتصادی هم باشد.
رئیس دانشگاه بلگراد همینطور ضمن اشاره به همکاری این دانشگاه با دانشگاه های معتبر اروپایی و دانشگاه های کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی در جنوب شرق آسیا، تصریح کرد: این نخستین بار است که ما برای همکاری با یک دانشگاه از غرب آسیا تفاهمنامه همکاری امضا می نماییم و امیدوارم یک برنامه عملیاتی برای اجرای مفاد این تفاهمنامه داشته باشیم و و بتوانیم در زمینه تبادل استاد و دانشجو و پروژه های مشترک تحقیقاتی همکاری نماییم.
همینطور دراگان تودورویچ، سفیر صربستان در تهران هم در دیدار با رئیس دانشگاه تهران، امضای تفاهمنامه بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد را یک رویداد بسیار مهم عنوان نمود و اظهار داشت: روابط ایران و صربستان در سطح بسیار خوبی قرار دارد. امیدوارم امضای تفاهمنامه همکاری گام نخست برای آغاز ارتباط بین دو دانشگاه و توسعه روابط دو کشور باشد.
رئیس دانشگاه تهران هم ضمن استقبال از ایجاد دپارتمان زبان فارسی در این دانشگاه آمادگی دانشگاه تهران را جهت راه اندازی دپارتمان زبان صربی در دانشگاه تهران اعلام نمود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه بلگراد به امضای دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران و دکتر ولادان جوکیک، رئیس دانشگاه بلگراد رسید.
دانشگاه دولتی بلگراد بزرگترین دانشگاه صربستان به شمار می آید و بیشتر از ۳۱ دانشکده و ۱۱ مؤسسه علمی- تحقیقاتی دارد. دانشگاه بلگراد در سال ۱۸۶۳ میلادی تأسیس شده و بیشتر از ۹۰ هزار دانشجو در ۱۵۰ رشته مقطع کارشناسی و بیشتر از یک هزار و ۸۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.1401/02/19
10:00:56
0.0 / 5
446
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog