معاون آموزشی وزیر بهداشت:

آموزش مجازی دانشجویان علوم پزشکی ادامه می یابد

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر این که ما نمی توانیم به آموزش دوران قبل از کرونا برگردیم و این مسیر برگشت پذیر نیست، اظهار داشت: بطور قطع بخشی از آموزش های دانشجویان علوم پزشکی به صورت مجازی عرضه خواهد شد و ما باید فرایند این آموزش ها را با کمک فناوری های نوین، هوش مصنوعی و شبیه سازی های دیگر ادامه دهیم.

آموزش مجازی دانشجویان علوم پزشکی ادامه می یابد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر ابوالفضل باقری فرد در همایش کووید ۱۹ به نقش هوش مصنوعی و فناوری در آموزش دانشجویان اشاره نمود و اظهار داشت: طبیعتا شیوع کروناویروس تغییراتی را در سطح دنیا ایجاد کرد و به تبع دانشجویان و دانشگاه ها هم بی نصیب از این تغییرات نشدند. همان گونه که اقتصاد، سلامت، روابط اجتماعی و خیلی از فعالیتهای دیگر متوقف شدند دانشگاه ها هم آموزش های حضوری خویش را متوقف کردند.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: در دوره انتشار کرونا ما به تدریج اما با سرعت زیاد توانستیم فعالیتهای خویش را از سر بگیریم و دانشجویان و اساتید عکس العمل مناسبی را در این دوره در حوزه فعالیتهای خود انجام دادند و در واقع شیوع کرونا نقطه عطفی در آموزش پزشکی واقع شد و تحولی در این حوزه ایجاد کرد و ما با استفاده از هوش مصنوعی، شبیه سازها و سایر تکنولوژی ها آموزش های خویش را در چارچوب های دیگری دنبال کردیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: عرضه آموزش ها با پلت فرم های آنلاین یکی از مهم ترین عکس العمل های دانشگاه های دنیا همچون ایران در دوره انتشار کرونا بود. در صورتیکه در گذشته آموزش های مجازی به این شیوه در دانشگاه ها عرضه نمی شد و صرفاً یکسری آموزش های محدود و آن هم یک طرفه در بعضی دانشگاه ها داشتیم. اما در دوره کرونا ما در آموزش پزشکی توانستیم آموزش های دانشجویان را در عرصه مجازی دنبال نماییم.
دکتر باقری فرد تاکید کرد: ما از دو سال پیش در عرصه آموزش پزشکی مأموریت داشتیم که هر سال ۲۰ درصد از آموزش های خویش را به صورت مجازی عرضه بدهیم، اما پیش از شیوع کروناویروس تنها کمتر از ۵ درصد آموزش های ما در دانشگاه ها به صورت مجازی بود که خوشبختانه در دوره انتشار کرونا و باوجود همه مشکلاتی که وجود داشت، هم افزایی های لازم برای آموزش های مجازی شکل گرفت.
وی خاطرنشان کرد: کروناویروس باوجود همه مشکلات و صدمه هایی که به ما وارد کرد، باعث شد موفقیت هایی را هم کسب نماییم. همه گیری این ویروس کمک های زیادی را در حوزه آموزش مجازی دانشگاه ها به ما کرد و زیرساخت هایی که ممکن بود ما تا ۲۰ سال آینده به آن دسترسی پیدا نکنیم در عرض یک تا دو سال به وجود آمد، ما حتی آموزش های مهارتی را هم توانستیم به صورت مجازی عرضه بدهیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات اصلی آموزش دانشجویان در دوران کرونا بیمارستان ها بودند به نحوی که بیشتر از ۷۰ تا ۸۰ درصد این مراکز بار کرونا را به دوش کشیدند، در نتیجه عرصه فعالیت برای ارتباط گیری دانشجویان با سایر بیماران محدود شد که البته ما با کمک سایر ابزارها و مدلها توانستیم این خلأها را پر نماییم.
دکتر باقری فرد خاطرنشان کرد: گسترش عدالت آموزشی یکی دیگر از مزایای شیوع کووید ۱۹ بود که برپایه آن افراد در دانشگاه های کوچک و کمتر برخوردار توانستند به آموزش دانشگاه های سطح یک دسترسی پیدا کنند و به شکلی عدالت آموزشی بین دانشجویان علوم پزشکی گسترش پیدا کرد. یکی از مشکلاتی که در دوره آموزش مجازی دانشگاه ها داشتیم کیفیت آموزش دانشجویان بود. برپایه آماری که به دست آوردیم ما در یک سال هیچ مشروطی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور نداشتیم و تمامی دانشجویان ما خوشبختانه یا متأسفانه با نمرات خیلی خوب ارتقاء پیدا کردند؛ با تمام این توصیفات بطور قطع آموزش های ما به صورت ترکیبی ادامه خواهد داشت. باآنکه معتقد هستیم هیچ آموزشی در حوزه علوم پزشکی جایگزین آموزش حضوری نخواهد بود. چون که به جز مسائل نظریه ما در حوزه های اخلاقی، معنوی و... آموزش هایی را به دانشجویان عرضه می دهیم، اما بطور قطع بخشی از آموزش های دانشجویان علوم پزشکی به صورت مجازی ادامه خواهد داشت و ما در این راه برگشت به عقب نخواهیم داشت.
معاون آموزشی وزیر بهداشت در انتها با تاکید بر این که در حوزه آموزش مجازی برگشت به عقب نخواهیم داشت، اظهار داشت: ما باید بتوانیم این آموزش را با کمک فناوری های نوین، شبیه سازی های فعلی و هوش مصنوعی ادامه دهیم و دانشگاه ها خوشبختانه در حوزه شبیه سازها هم پیشرفت کرده اند تا احتیاج به بیمار کمتر باشد، ازاین رو میتوان با کمک دنیای مجازی وارد دنیای حقیقی شد.1401/02/22
12:38:45
0.0 / 5
390
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
sunblog