مدیركل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم اعلام كرد

شناسایی 200 موسسه آموزش عالی آزاد غیرمجاز

بلاگ سان: مدیركل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم از شناسایی 200 موسسه آموزش عالی آزاد غیرمجاز آگاهی داد.

شناسایی 200 موسسه آموزش عالی آزاد غیرمجاز
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر فرزانه شمیرانی ضمن بیان این مطلب از شناسایی ۲۰۰ موسسه آموزش عالی غیرمجاز در کشور آگاهی داد و درباب روش شناسایی موسسات غیرمجاز اشاره کرد: اسامی تمامی موسسات مجاز آموزش عالی در سایت وزارت علوم ثبت شده و تمام افراد می توانند با مراجعه به این سایت اسامی را دریافت نمایند، در واقع موسسات غیرمجاز بوسیله متقاضیانی که به این موسسات مراجعه و مدارک جعلی دریافت کرده اند و همین طور صنف موسسات آموزش عالی مجاز شناسایی می شوند.
ایشان سپس اشاره کرد: البته موسسات آموزش عالی غیرمجاز بوسیله سایت هایی که اطلاع رسانی های جعلی می کنند نیز شناسایی می شوند و این مجموعه اطلاعات را به دفتر حقوقی وزارت علوم، بمنظور پیگیری معرفی خواهد شد.
مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم با تاکید بر این که تعداد متولیان امر آموزش عالی کشور را بالا عنوان نمود و اظهار داشت: علاوه بر وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش و سایر وزارتخانه ها، موسسات آموزش عالی اما نخستین اتفاقی که باید بیفتد این است که اسامی موسسات مجاز آموزش عالی در سایت وزارتخانه ها نیز اطلاع رسانی شود که البته اطلاعی این امر انجام شده یا خیر، اما وزارت علوم این اقدام را انجام داده است. ضمن این که وزارت علوم فقط زیرمجموعه خودرا رصد می کند و موسساتی را بررسی می نماییم که برچسب وزارت علوم را دارند و موسسات غیرمجاز سایر وزارتخانه ها ارتباطی به ما ندارد.
دکتر شمیرانی درباب نظارت بر عملکرد موسسات آموزش عالی اظهار نمود: ما دنبال این هستیم که دراین زمینه هماهنگی با وزارتخانه های دیگر صورت گیرد و آنها نیز اسامی موسسات آموزش عالی آزاد و مجاز خودرا روی وب سایت های خود بارگذاری کنند و یکی از راهکارهای جلوگیری از تخلف این است که اطلاع رسانی گسترده ای اتفاق بیفتد. برای اینکه اگر وزارتخانه ها، اسامی موسسات آموزش عالی آزاد خودرا بر روی سایت خود درج کنند شاهد بروز تخلفاتی نخواهیم بود که البته ما این مساله را در چارچوب سامانه ای در سایت وزارت علوم قرار دادیم. ضمن این که شماره تلفن هایی را بر روی سایت قرار دادیم که افراد بتوانند بوسیله این شماره ها تماس بگیرند و درباب اعتبار موسسات مورد نظر از ما سوال بپرسند.
مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم درباب نحوه صدور دریافت مجوز ایجاد موسسه آموزش عالی آزاد نیز اظهار داشت: افراد برای دریافت مجوز به وزارت علوم مراجعه می کنند و یکسری مدارک را دریافت می کنند، سپس صلاحیت های عمومی آنها مورد بررسی قرار می گیرد پس از تایید، تقاضاها به شورای گسترش ارائه می شود و در آن شورا موافقت اولیه کسب می شود
وی افزود: در مرحله بعد افراد باید برای تامین مکانی برای موسسه اقدام نمایند و پس از بازدیدهای صورت گرفته تایید قطعی را از وزارت علوم دریافت نمایند و در نهایت زمینه فعالیت فراهم می شود و پس از بازرسی های مجدد و نظارت هایی که انجام می شود موسسات می توانند فعالیت خودرا شروع کنند.
وی درباب برخورد وزارت علوم با موسسات غیرقانونی، اظهار نمود: ما اسامی این موسسات را به دفتر حقوقی وزارت علوم اعلام می نماییم و از مجلس شورای اسلامی نیز درخواست کردیم که شعب ویژه برای برخورد با چنین موسسات متخلفی را در قوه قضاییه در نظر بگیرند تا برخوردها با موسسات سرعت بیشتری داشته باشد چونکه اگر این سرعت افزایش یابد بازخورد عمومی بهتری خواهد داشت.
مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم با تاکید بر این که مجوز جدیدی برای تاسیس موسسه آموزش عالی صادر نمی نماییم، اظهار داشت: موسسات آموزش عالی آزاد مجاز هیچ گونه مدرکی صادر نمی کنند و فقط گواهی ارائه می دهد و ساعات آموزشی مجاز آنها در روز سه تا چهار ساعت است، اما موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی مدرک صادر می کنند که البته طی سال های اخیر هیچ گونه مجوزی برای آنها صادر نمی گردد و بخشنامه آنها در حال بازبینی قرار دارد. به محض این که در شورای گسترش مصوبه جدید تصویب شود مجوزی ارائه خواهد شد.
منبع:

1399/04/03
15:03:40
5.0 / 5
1872
تگهای خبر: حقوقی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
sunblog